Ohu tõttu kõrvaldati Eesti turult mängulennuk, merineitsi ujumiskomplekt ja küünal

Ohu tõttu kõrvaldati Eesti turult mängulennuk, merineitsi ujumiskomplekt ja küünal

12. Apr 2018, 16:43 Emmede Klubi Emmede Klubi

Tarbijakaitseamet kõrvaldas Eesti turult kolm ohtlikku toodet: lastele mõeldud mängulennuki ja merineitsi ujumiskomplekti ning lauaküünla Patina. Kuna sama mängulennuk on juba varem müügilt kõrvaldatud, aga jõudnud uuesti müüki, tuleb toode saata hävitamisele. 

Tarbijakaitseamet leidis kontrolli käigus Pärnus asuvast KoduTop OÜ kauplusest müügilt mängulennuki „Cartoon Sharpen the wits plane“ (tootekoodiga 6991207869658, peapildil). Oht seisneb eralduvates väikestes osakestes, mis võivad põhjustada väikelapse lämbumist.

Sama toodet on testitud ja ohu tõttu turult kõrvaldatud ka varem - 2015. aastal. Toona oli selle mänguasja levitajaks varem samal aadressil tegutsenud Oldtrees OÜ, kel oli kohustus tooted kõrvaldada. Menetluse käigus selgus, et KoduTop OÜ poolt pakutavad tooted ongi samad, mis tema eelkäija OÜ Oldtrees varem turult kõrvaldas. Edaspidi selliste olukordade vältimiseks tuleb tooted tagasi kutsuda ja hävitada.
 
Tasub teada, et kui toode on oma olemuselt mõeldud alla kolmeaastastele lastele, kuid sellele on lisatud hoiatus: „Alla kolmeaastastele keelatud“, ei vasta see nõuetele ega pruugi olla mänguasja tegelikule sihtgrupile ohutu. Nii oli ka mängulennuki pakendi esiküljele tootja poolt märgitud soovituslikuks vanuseks alates 18. elukuust, kuid pakendi tagaküljel seisis hoiatus „Alla 3-aastastele keelatud, kuna sisaldab pisidetaile“. 
 
20180412162222-15272.jpg
 
Juhul, kui oled ostnud sellise lennuki KoduTop OÜ kauplusest, on sul õigus see tagastada ja sulle  hüvitatakse ostusumma. Ostutšekki ei ole selleks vaja. 
 
Teiseks äratas tarbijakaitseameti tähelepanu Sokisahtel OÜ poolt müüdav ujumiskomplekt "Mermaid Tail", mis koosneb bikiinidest, monolestast ja merineitsi saba meenutavast kostüümist.

20180412162749-54771.jpg

Bikiinide ülaosa on kaela- ja seljatagant seotavate paeltega. Sellised paelad on lastele ohtlikud, kuna võivad mänguväljaku või veepargi atraktsioonidel seadme konstruktsiooni takerduda, mis võib tuua kaasa vigastusi või poomist. Toote levitaja Sokisahtel OÜ kõrvaldas bikiinid kontrollimise ajal müügilt.

20180412162936-71041.jpg
 
Kuigi monolest ega kostüüm pole kumbki eraldiseisvana ohtlikud, võib nende kahe toote koos kasutamine olla ohtlik. Austraalias läbi viidud uurimuse järgi vähendab selline kombinatsioon laste ujumisoskust kuni 70 protsenti. Kuna toode on Euroopa turul üsna uus, siis Euroopa Liidus puudub info sellise toote kasutamise tagajärjel tekkinud surmajuhtumitest, mujal maailmas on neist aga raporteeritud. Tarbijakaitseamet edastas Sokisahtlile info merineitsi sabaga seotud võimalike ohtude kohta. Ettevõte reageeris kiiresti ja vastutustundlikult, kõrvaldes toote lõplikult müügilt. 
 
Soome turujärelevalveasutusest jõudis tarbijakaitseametini teave, et OÜ Flora Kaubandus toodetud lauaküünal Patina (silinder 70*370 mm tootekoodiga 4740005007135) ei läbinud testimist. Selgus, et küünal ei vasta stabiilsusnõuetele ja kukub ümber, mis on tuleohtlik. Ettevõte on tooted turult kõrvaldanud ja tagasi kutsunud, mis tähendab, et kui mõnel tarbijal on selline küünal kodus, peaks ta selle ostukohta tagasi viima ja talle tagastatakse ostusumma.  Flora Kaubandus andis teada, et selliseid küünlaid toodeti nii valges kui ka punases värvitoonis. 
 
20180412163035-72045.jpg