Miks lapsed mõnikord söögiisu kaotavad

Miks lapsed mõnikord söögiisu kaotavad

15. Jun 2015, 15:57 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kui Sul on laps, on üks asi, mille pärast Sa tõenäoliselt aeg-ajalt muretsema kipud. Selleks probleemiks, mis paneb paljusid vanemaid üle maailma muretsema, on lapse isutus.

On olemas lapsi, kes ei taha üldse süüa ja on lapsi, kes söövad ainult oma lemmiksööke. Probleem on aga selles, et enamik neist toitudest ei ole kuigi tervislikud ja paljud lapsed kaotavad oma isu tervislike toitude vastu.

Lapse isutus võib tal põhjustada kaalukaotust või energiapuudust. See võib vanematele üsna murettekitavaks osutuda, eriti kui laps tundub teiste omavanuste kõrval väike. Selline isutus võib viia toitumishäireteni, aga võib ka olla märk, et lapsel on mingi haigus.

 Väga paljud lapsed on valivad sööjad. Kui nad ei näe laual midagi isuäratavat, võivad nad toidu söömata jätta, tihti eriti siis, kui need on köögiviljad.  Ja samas, kui neile pakkuda hunnikus rämpstoitu, on nad kohe agarad seda kraami sööma. 

Teine taktika on lapsel enne õhtusööki Sulle öelda, et ta on näljane, lootes, et Sa pakkud talle näksi, mis on loodetavasti rämpstoit. See on aga “suurepärane võimalus” rikkuda ära lapse söögiisu, eriti, kui see hetk on vahetult enne õhtusööki.

Teades seda, saad Sa pere söögiaegu veidi kohandada ja kui laps tahab suupistet, võid pakkuda talle midagi toitvat, mis tõstab ka tema söögiisu. Ära tee seda viga, et söödad enne õhtusööki lapse kõhu “rämpsu” täis.

Kõige levinum põhjus, miks lapsed isu kaotada võivad, on viirus või gripp.

Sel ajal tunnevad nad ennast halvasti ja omavad vähem energiat ja kaotavad oma võime toitu maitsta( nt nohu). Kui laps ei tunne toidu maitset või tal on kõhus ebamugav, ta ei söö. Kui Su laps on järsku toidu vastu huvi kaotanud, mõõda tema kehatemperatuuri – tal võib haigus tulemas olla. Proovi talle anda sel ajal suppe või naturaalseid puuvilja jogurteid. Ära üldse muretse, kui ta ei söö tahket toitu. Ja pole ka üldse keelatud 1-2 korda talle tema lemmiksnäkki pakkuda, sest see aitab mõtteid haiguselt mujale viia.

Ka liiga suur pinge või stress võib lastel isutust tekitada. See võib võtta lapselt soovi süüa. On mõningad märgid, mis seda näitavad: lapse osavõtmatus, kurbus või ärrituvus. Kui tal on probleeme koolis, näites kiusamine, või kaklemine oma õdede-vendadega, või parima sõbraga, võib see ka olla põhjus isu kaotuseks. Tee kindlaks, et sa ei pingesta last söömisega liigselt ja ei sunni teda sööma, sest see võib soosida toitumishäirete, nagu näiteks anoreksia ja buliimia, teket.

Parim, mis sa saad teha, on oma lapsele algusest peale tervislikke toite pakkuda – sel juhul harjuvad nad tervisliku söögiga ja neil ei tekigi nii kergelt rämpstoidu isu, kui nad suuremad on.

Ka tähelepanu hajumine võib takistada lapsi söömast. Kaks kõige häirivamat tegurit on televiisor ja arvuti. Kui viimased suudavad ka täiskasvanuid töö ja muude tähtsate asjade tegemisel segada, siis mõtle, milline mõju nendel veel lastele olla võib. Seda ka söögiajal.

Meie lapsed järgivad meid ja nad näevad meie pealt halba eeskuju, järgivad nad ka seda. Selle pärast on väga oluline terve perega söögilaua taga koos istuda ja süüa.

Lubatud on harva lasta neil teleka ees süüa, kuid kui sellest saab stabiilne harjumus, võib see lapse söögiisu rikkuda.

Need on vaid mõned põhjused lapse söögiisu kaotusel. Hoia lastel silm peal ja veendu, et nad sööksid tervislikke toite ja neil tekiksid korralikud söömisharjumused.

Emmede Klubi