Mida tuleks lapsele raha kohta õpetada?

Mida tuleks lapsele raha kohta õpetada?

06. Nov 2013, 06:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Arvestades seda, kui olulised on majanduslikud oskused elus hakkama saamiseks, on üllatav, et sellest koolis lastele niivõrd vähe räägitakse. Ent lapsevanemad võiksid ja peaksid selle tühimiku ise täitma ja lastele raha kohta mõned näpunäited anda.

Bestsellerite autori Beth Koblineri sõnul suudavad juba 3-aastased lapsed mõista majanduslikke mõisteid nagu säästmine ja kulutamine, vahendab Naine24.

Lisaks on Cambridge'i ülikoolis tehtud uuring näidanud, et laste rahaga ümberkäimise harjumused on juba 7. eluaastaks välja kujunenud. «Mida varem hakkavad lapsevanemad lastele rahast rääkima, seda parem. Vanemad on laste majandusliku käitumise kujunemisel kõige suuremad mõjutajad, seega vanemate ülesandeks on õpetada lastele mõttekalt kulutamist, investeerimist ja raha kogumist,» sõnas Kobliner.

Mida võiks raha kohta õpetada 3-5-aastastele lastele?

Õppetund: võib-olla pead ootama ja raha koguma enne, kui saad midagi meelepärast osta.

Koblineri sõnul on seda raske igas eas õppida, mitte ainult lastel. Ent oskus rahulolutunnet edasi lükata võib näidata, kui edukas on keegi täiskasvanuna. Selles vanuses lapsed peaksid õppima, et kui nad tõesti midagi tahavad, siis nad peavad ootama ja raha kõrvale panema, et seda osta.

Selles vanuses omandatud õppetunnid määravad, milliseks kujuneb ülejäänud elu. Kobliner rääkis, et ka tema enda peres tuleb mõnikord ette, et poodi minnes hakkavad lapsed üht või teist asja tahtma. «Kui ma vastan neile, et meil pole selle jaoks raha, siis ega nad rumalad ole, nad teavad, et mul on ka krediitkaart. Seetõttu ma vastan neile hoopis nii, et «tulime praegu X-ile kingitust ostma, me ei tulnud selleks poodi, et teile midagi osta». Sel viisil nad õpivad, et iga kord poodi minnes ei pea nad tingimata midagi saama,» selgitas naine.

Mida võiks raha kohta õpetada 6-10-aastastele lastele?

Õppetund: raha kulutamisel tuleb teha tarku otsuseid.

Selles vahemikus tuleks lastele selgitada, et raha on piiratud ning selle kulutamisel tuleb teha tarku otsuseid, sest kui sa olemasoleva raha ära kulutad, siis on su raha otsas.

Lapsele tuleks endiselt õpetada säästmise ja kulutamise kohta. Lisaks tuleks talle selgitada, et ka rahaga seoses tasuks seada eesmärke, mille jaoks raha koguda. Lapsele tuleks rääkida ka näiteks allahindlustest poodides või sellest, miks ema valis poes mahla, mis maksis teisest mahlast 20 senti vähem.

Mida võiks raha kohta õpetada 11-13-aastastele lastele?

Õppetund: mida varem hakkad säästma, seda suurem summa koguneb.

Kui eelnevalt oled lapsele rääkinud lühiajalistest eesmärkidest seoses rahaga, siis nüüd on õige aeg hakata rääkima pikemaajalistest eesmärkidest. Selles vanuses tahavad lapsed nüüd ja kohe asju soetada, seega tuleks neile selgitada, miks on tähtis suuremate ostude jaoks raha koguda, mitte kohe olemasolevat raha ära kulutada. Näiteks kui lapsel on kombeks iga päev pärast kooli midagi näksimiseks osta, siis soovita tal maiustusteks kuluv raha hoopis uue telefoni ostmiseks kõrvale panna.

Mida võiks raha kohta õpetada 14-18-aastastele lastele?

Õppetund: ülikoolis erialasid vaadates tasuks tähele panna seda, millised erialad on tasuta ja millised tasulised.

Keskkooli lõpus peaks laps juba kõrgkooli peale mõtlema ja arvestama peaks sellega, et laps võib saada riigieelarvevälise õppekoha, mis tähendab seda, et õppemaksu tuleb ise maksta. Uurige koos erinevate erialade õppemakse, räägi lapsele õppelaenudest.

07. Nov 2013, 11:56

Kuigi Martin on veel pisikene ja ei saa sellest aru, teeme asja algust. Kogume ise aktiivselt rahakassasse sente ja münte, et siis hiljem perega kuhugile sõita 😀 Lapsele ostame vaid arendavaid mänguasju, sellist mõtetut tilu-lilu ei osta. Ja kui ostame midagi, siis mõtleme pikalt läbi , kui palju ta sellega mängib jne. Muidugi teistele me kätt ette ei pane, kui nad pisikesele autosid jm ostavad 😀

06. Nov 2013, 13:59

Nii palju ma ka veel laste kätte raha annan ,et nad poes käivad. Meil kodus on pood kõrval majas,nii,et aknast näeb kuhu läheb ja mida ostab 😀 tavaliselt lasen piima ja hapukoort osta..ja kui mõni punane sent üle jääb läheb selle lapse kassasse kes poes käis. 😀

Greetel EmmedeKlubi.ee Greetel EmmedeKlubi.ee 06. Nov 2013, 13:01

Väga tubli!
Meie ütleme vahel, kui ka raha on, et nii palju meil ei ole, et koguaeg osta ( või noh, üleüldiselt, et koguaeg ei ole vaja osta, teil juba on). Ka saavad aru juba.
Ma küll raha ei ole veel lastele andnud, aga vanem poiss kogus nii mänguasja jaoks "raha", et käisime paar kuud ilma midagi poest ostmata toitu koju toomas ja tema siis peale seda sai endale ühe pisema Lego Ninjago.

06. Nov 2013, 10:55

Meie peres on raha asjad paika pandud, Nii minu 3.ne kui ka 5.ne saavad aru sellest ,et emmel ei ole alati raha,et neile osta kommi,mänguasja ja ei tea mida veel mis nende pisikeste hinged ihaldavad.
Siis kui ma veel üksikema olin,olid meil ikka väga rasked ajad vahepeal,siis lapsed lihtsalt õppisid selle ära,et emmel ei ole lihtsalt raha,et osta kommi ja nänni mida teised lapsed saavad. Ja nad said sellest ilusti aru. Alguses ei mõistnud nad, aga lõpuks said aru. Nüüd koguvad nad endale ise sente ,et omale kommi, jäätist ja mänguasju osta. Selline on paraku elu,et alati ei saa seda mida hing ihaldab.
Kui me poodi läheme,siis lapsed käivad lihtsalt neid kalleid mänguasju vaatamas, kuigi nad teavad,et emme neid osta ei jaksa, ja teiseks, ega ma mingeid mõttetuid vidinaid ikka ei osta ega ostaks kah..ikka selliseid asjalike ja arnedavaid ,mitte mingeid legotsiimasid ja ei tea mis vidinaid veel. Minu jaoks on see mõttetu praht. Ja seda olen ma ka üritanud oma poisile selgeks teha, et kui osta mõni mänguasi siis asjalik ja kasulik. Poja kogub omale suure ratta jaoks raha 😀 see aega võtab aga las õpib 😀