Lottemaad ähvardab merre varisemine

Lottemaad ähvardab merre varisemine

04. Jan 2019, 16:23 Emmede Klubi Emmede Klubi

Lottemaa rand. Foto: Lottemaa


Pärnu lahe roostike hävitamine kaunima vaate ja liivaranna nimel maksab kätte sellega, et meri õõnestab nüüd rannakõrgendikku. Juba on merre kukkunud Lottemaa rannamaja trepp, kümme meetrit Lottemaa kallast, lähedal asuva Reiuranna parkla allasõidutee ja eramukruntide piirdeaedu, vahendab Postimees.

Pärnu lahe idakallas, kus ka Lottemaa asub, on muidu mõnus paik supelrannaks, kuid takistuseks roostik. Seetõttu on paljud sealsed omanikud, arendajad roostikku likvideerinud. Roostikul on aga neis randades väga oluline puhvertsooni roll – taimestik kaitseb rannajoont lainete ja hoovuste eest. Kus roostikku enam ees polnud, pääsesid läänetuultega randa jõudvad tormilained kallast murrutama ning hoovus viis lahti uhutud materjali minema.

Kes täpselt esimene suurim roostiku likvideerija oli või kelle liivarannaks muudetud rannalõik kõrvaldas viimase kaitse loodusjõudude teelt, on tagantjärele võimatu tuvastada.

Lottemaa juhatuse liige Rein Malsub ütles, et meri on Lottemaalt võtnud umbes kümme meetrit kallast ning järsak on jõudnud atraktsioonidele päris lähedale. Esialgu randa teenindavaid ehitisi ja atraktsioone esialgu eemale ei viida, selle asemel püütakse kaldajoone liikumine peatada Tallinna Ülikooli mereteadlase Rein Kitsingu soovituste järgi. Kalda nurk muudetakse laugemaks, roostikul lastakse rohkem kasvada, rannaala põhi seotakse geotekstiiliga. Garantiid, et meri Lottemaa pärast neid töid rahule jätab, teadlased aga ei anna.