Lase lapsel ennast vabaks lasta

Lase lapsel ennast vabaks lasta

08. Jun 2013, 00:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Viisakust õpetatakse lastele juba noorelt. Aga on oluline meeles pidada, et peale suurt konsentratsiooni, peab lapsel ka lubama ennast vabaks lasta. Miks see on oluline ja kuidas seda igapäevaselt teha, räägib isikliku arengu treener ja bioenergia ekspert Andrzej Reuter.

Kui minnakse külla või osaletakse avalikul üritusel, kipuvad vanemad oma lastele juhiseid andma - kuidas käituda, mida teha ja mida mitte teha. Enamasti on rõhk muidugi asjadel, mida ei tohi teha.

Kuid kas Sa oled ka mõelnud, kuidas sellised piirangud last mõjutavad? Ja mitte ainult keelud, mis puudutavad konkreetset sotsiaalset sündmust, vaid ka need, mis kehtivad igapäevaselt?

Loomulikult ei taha ma öelda, et lapsele peaks olema kõik lubatud ja mitte mingeid piiranguid ei tohi keskenduda. Kuid vahel on lapsed liiga palju piiratud ja samal ajal ei lasta neil ennast pärast vabaks lasta, ilma avalike normideta.

Millal lähevad lapsed pingesse?

Kui me läheme külla, palume me lapsel viisakalt käituda ja räägime talle, mis ei ole lubatud. Näiteks, et jalgadega laua peale ei tohi ronida, lusikat ei tohi maha visata ja nii edasi. Põhimõtteliselt on see lapsele endale ükskõik, aga ta peab reegleid järgima ja see on talle stressirohke.

Näiteks täiskasvanud teavad, et peale töönädalat saavad nad reedel ennast vabaks lasta ja teha midagi, mida nad soovivad. Aga lapsel endal puuduvad selle jaoks vahendid. Kuid peale sellist suurt pingutust vajab ka laps vabaks laskmist.

Kuidas saaks laps ennast vabaks lasta?

Sel juhul võiksid olla vanemad need, kes aitavad lapsel ennast vabaks lasta. Peale avalikult ürituselt naasmist, kus ta pidi vastama teatud standarditele, lasta tal oma "akut" tühjendada.

Lase tal olla, nagu ta tahab. Las ta viskab korra riided ja jalanõud maha, kuhu neid muidu visata ei tohiks. Las ta tunneb ennast korra vabalt.

See on Su lapse jaoks kasulik. Kuid kui ta peab pikaajaliselt piirangute all olema, ta võib-olla ei oskagi seda nii hästi.

Kuidas aitad Sina oma lapsel pingetest vabaneda?

Emmede Klubi