Laps võib päevas süüa kuni kolm küpsist või kommi

Laps võib päevas süüa kuni kolm küpsist või kommi

18. Feb 2019, 21:11 Emmede Klubi Emmede Klubi

Tõsiasi on see, et lapsed armastavad magusat ning sageli haaravad ka teismelised pingsamal õppeperioodil suure šokolaaditahvli järele. Kas ja kui palju kasvav organism aga tegelikult magusat vajab?

„Süsivesikud on organismi põhiliseks energiaallikaks – kõik süsivesikud, sealhulgas kiudained, peaksid andma täiskasvanutel ja üle kahe aasta vanustel lastel 50–60% päevasest soovituslikust toiduenergiast,” selgitab toitumisnõustaja Siiri Krümann veebiajakirjas TervislikToitumine.ee.

Meie organism, eriti aju, vajab tõhusaks toimimiseks pidevat glükoosiga varustamist. „Lisaks toidus (näiteks puuviljades, marjades, mees, mahlas jne) looduslikult leiduvale glükoosile tekib seda ka toidus sisalduva tärklise ja sahharoosi lagunemisel seedekulglas. Tärklist ja sahharoosi sisaldavad näiteks kartulid, leib, makaronid, pudrud, puu- ja köögiviljad,” loetles ta.

Armastame küll öelda, et aju vajab suhkrut, kuid tegelikult vajab aju heast ja tervislikust toidust saadavat glükoosi ehk lapsel pole tarvis lisaks täisväärtuslikule einele maiustusi süüa. Seda eriti olukorras, kus paljud toidud sisaldavad juba nagunii suhkrut, nagu näiteks leib, jogurt, ketšup jm.

„Lisatud suhkrud ei tohiks anda üle 10%, ideaalis peaksid need andma alla 5% päevasest soovituslikust energiast,” pani Krümann lastevanematele südamele. „See tähendab, et laps tohiks päevas süüa 2–3 väikest küpsist või 2–3 kommi.” Magusaisu korral soovitab ta pakkuda pigem (kuivatatud) puuvilju, marju, pähkleid, seemneid või valmistada kooke ja muffineid näiteks kaun- ja köögiviljadega.

Kui laps kurdab pidevat magusaisu, siis võib tegemist olla hoopis B-vitamiini ja/või mineraalainete vaegusega. Rohkem leiba, pähkleid ja seemneid võib siin kasuks olla. Samuti võib olla probleemiks hoopis ebaregulaarne söömine, liialt pikad söögivahed või rafineeritud süsivesikud.

Loe laste toitumisest edasi veebiajakirjas TervislikToitumine.ee.

 

Kas Sinul õnnestub piirata oma lapse magusatarbimist soovitusliku kahe-kolme küpsise-kommini päevas?