Laps vaidleb - kuidas seda lõpetada?

Laps vaidleb - kuidas seda lõpetada?

04. May 2013, 00:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Me kõik tahame, et meie lapsed õpiksid rääkima ja suhtlema. Me tahame, ey nad suudaks iseseisvalt mõelda. Samuti tahame me, et nad ühel päeval suudaks enda eest seista. Noh, uskuge või mitte, need on olulised tegurid selgitamaks, miks lapsed oma vanematega vaidlevad.
Ka õdede ja vendade omavahelised konfliktid on üks viis, kuidas lapsed õpivad austama teiste inimeste asju ja tundeid.

Lapsed on nagu täiskasvanud. Ka meie soovime tutvustada oma ideid ja vahel vaielda, et väljendada oma arvamusi või seisukohti. Lapsed aga alles õpivad, kuidas vaielda, ilma, et nad oleks lugupidamatud.
Allpool on toodud mõned näpunäited, mis aitavad vanematel oma lastele õpetada, kuidas oma mõtteid jagada, ilma teisi inimesi solvamata.

  • Ära vaidle oma lapsega. Nii lihtne see ongi. Vaidlus saab alguse ainult siis, kui Sa lubad sellel tekkida.
  • Palju vaidlusi on võimalik vältida, kui Sa annad lapsele valiku. Näiteks: "Sa võid kas nõudepesumasina tühjaks teha või prügi välja viia."
  • Kohtle last austusega. Ole temaga suhtlemisel objektiivne ja kasuta vähem sõnu. Näiteks: "Ma vajan Su abi. Sinu ülesanne on enda mänguasjad ära koristada. Palun, alusta kohe." Väldi avaldusi ja küsimusi, nagu: " Kas sa võiksid..", või " Kas Sa tahaksid oma mänguasjad praegu ära koristada."
  • Õpeta lastele vahet tegema arutelul ja vaidlusel. Arutelu käigus saavad kaks inimest oma seisukohti jagada, ilma üksteist ründamata - ei ole võitjaid ja kaotajaid. Vaidlus aga lõpeb võitja ja kaotajaga. Õpeta lapsele, milliste vaatenurkade ja arvamuste üle võib kodu arutleda. Kui laps ütleb: "Ma olen nõudepesemisest tüdinud", võiks vanem vastata: " Olgu, järelikult on aeg kohustusi vahetada. Sina võid valida, kas toidad see nädal koera või võtad tolmu."
  • Kasuta lihtsat näo- ja kehakeelt sõnade asemel. See tähendab: Sa vaatad oma last rahulikul ilmel. Su nägu peaks väljendama, et Sa ei ole vihane, aga Sa ei ole samuti ka rahul.
  • Istu lapsega maha ja räägi talle, millised on negatiivsed tagajärjed, kui ta vanematega vaidleb. Määra tagajärg ja pea sellest kinni. See on sobilik, et last tagajärgedest teavitada. Tuleta meelde esimest näitet, mis on eespool välja toodud.
  • Sa võid lapsele stiimuleid pakkuma. Aga ära seda strateegiat liiga palju kasuta - see õpetab lapsele, et peale käsutäitmisi tulevad alati hüved. Näiteks:" Sa võid oma sõpradega mängida peale nõudepesu."
  • Julgusta ja õpeta lapsele lubaküsimist. See hoiab palju vaidlusi ära.
  • Valmista ennast ette, et Su laps võib teha tulevikus veelgi enam taotlusi, mis võivad viia vaidlusteni. Et teada saada, kas tema palve on oma vanuserühmas normaalne, küsi seda tema õpetajalt, treenerilt või teistelt kogemustega täiskasvanutelt, kellel on pikk lastega töötamise kogemus.
  • Anna lapsele teada, et luba kõsimust tuleks teha privaatselt või kodus. Sa võid lapsele öelda, et kui ta küsib luba sõbra ööseks jäämise kohta sõbra nina all, järgneb sellele automaatne eitav vastus.

Märkus: Lastega, kellel on kroonilised käitumisprobleemid või teevad vaidlused ta vihaseks ja vägivaldseks, peaks pöörduma professionaalide poole. Tavaliselt diagnoosib neid käitumisviise psühhiaater või mõni muu meditsiinitöötaja. Abi võite saada ka psühholoogilt.

Kuidas väldid Sina vaidlusi lapsega?

Allikas