Lääneriikides levib laste seas ebatavaline maksapõletiku laine

Lääneriikides levib laste seas ebatavaline maksapõletiku laine

25. Apr 2022, 18:02 Emmede Klubi Emmede Klubi

Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) on teatanud, et Lääneriikides on sel kevadel avastatud ebatavaliselt paljudel lastel tõsine maksapõletik.

Kerge hepatiit on laste seas pärast viirushaiguste põdemist väga tavaline, aga praegu nähtav tõsine põletik ja mõnel juhul isegi maksapuudulikkuse teke on laste puhul väga ebatavaline.

21. aprilliks oli WHO-le teada 169 sellisest teadmata põhjusega maksapõletiku juhtumist Suurbritannias, Hispaanias, Iisraelis, USA-s, Taanis, Iirimaal, Hollandis, Itaalias, Norras, Prantsusmaal, Rumeenias ja Belgias. Haigestunud lastest 17 vajavad maksasiirdamist, vähemalt üks laps on surnud. 

Laste sümptomid on olnud sarnased: iiveldus, oksendamine ja kõhulahtisus, kollatõbi, kõhuvalu, nõrkus ja üldine halb enesetunne.

Mis maksapõletiku lainet põhjustab, ei ole teada. On üldtuntud teave, et maksapõletikku põhjustab erinevate viirushaiguste põdemine. Analüüsid näitavad aga, et viirushepatiit (A, B, C, E ega D) nende laste puhul põhjuseks ei ole. 

Küll aga on mitmetel maksapõletikuga lastel leitud adenoviirust (74 juhul), SARS-CoV-2 viirust (20 juhul) ning adeno- ja koroonaviiruse koosesinemist (19 juhul). Riikides, kus on esinenud kõige rohkem juhtumeid (Suurbritannias), on sel kevadel ka suurenenud adenoviiruse levik (Suurbritannias). 

Kindlat seost emma või kumma viiruse põdemisega ei ole aga kinnitatud.

WHO koostöös puudutatud riikidega jätkab laste hepatiidilaine uurimist. 

(Allikas: WHO)

WHO