Kuidas aidata lapsel algava õppeaastaga kohaneda?

Kuidas aidata lapsel algava õppeaastaga kohaneda?

14. Aug 2018, 16:47 Emmede Klubi Emmede Klubi

Lustakas ja peaaegu kohustustevaba suvi on otsa lõppemas ning peagi algab jälle kool. Üleminek vaheajalt õppetööle võib lapse (ning ka vanema!) jaoks stressirikas olla. Siin on mõned nõuanded, kuidas kooliajale üleminekut lapse jaoks kergemaks muuta:

Rutiini harjutamine. Minge juba tagasi kooliaegse rütmi juurde.  Äratage last hommikuti natuke varem ja saatke õhtuti veidi varem voodisse, kuni jõuate tagasi kooliaegse päevakava juurde. 

Vaim taas erksaks. Heitke pilk peale eelmise aasta töövihikutele või kooliülesannetele ning vaadake, kas lapsel tulevad need asjad meelde. Vaid 15 minutist päevas piisab selleks, et lapse vaim jälle erksamaks muutuks.

Positiivne suhtumine. Jälgige, millised on lapse emotsioonid seoses taas kooli minekuga. Kui lapse suhtumine on pigem negatiivne, tuletage meelde positiivseid asju: kohtumine sõpradega, uued tegevused, uued õpetajad, uued riided jne. Loomulikult on ka neid asju, mis lapsele ei meeldi, kuid keskenduge positiivsele.

Tehke ära kokkulepped, pange paika reeglid. Pange paika, kuidas laps kooli ja koolist koju saab. Esimese klassi laste puhul, kes peaksid omapäi koolis käima hakkama, tuleks hakata harjutama kooliteed ja liikluses toimuva märkamist. Leppige kokku, millised on vanema ja lapse ootused uuele kooliaastale, millal võivad lapsed pärast kooli külalisi kutsuda või ise külla minna, millised kodused kohustused lastel pärast kooli ära tuleb teha jne.

Paku abi. Kooli (tagasi) minek võib olla lapsele väga stressirikas. Ole lapse käitumise ja sõnade suhtes tavalisest veelgi tähelepanelikum. Kinnita lapsele, et ta võib alati pöörduda sinu poole oma murede või hirmudega. Planeeri igaks juhuks oma päevakava nii, et vajaduse tekkides saaksid pühendada oma lapse aitamisele rohkem aega.

Alusta uut traditsiooni. Korralda esimese koolipäeva puhul perekonnale midagi erilist, mida kõik naudivad. See võib olla kinoskäik, pidulik õhtusöök või miski muu lõbus ja tuju tõstev tegevus, mida saate igal aastal korrata. 

Korraldage lapse õppimisnurk ümber. Mõelge koos läbi, kuidas ta asju paremini organiseerida saab, kuid samas anna lapsele vabadust oma õppimiskohta ise kaunistada või ümber kujundada. Vajadusel tõstke proovimiseks mööblit korduvalt ringi, et näha, kuidas ta tuba nii või naa välja näeks. 

Värskendage välimust. Uus soeng, riided või koolitarbed annavad lapsele nii enesekindlust juurde kui ka soovi neid juba koolis teistelegi näidata!

 

Kas ja kuidas valmistub teie pere uue kooliaasta alguseks?