Kui laps vastu haugub

Kui laps vastu haugub

07. May 2013, 10:21 Emmede Klubi Emmede Klubi

Vanemate jaoks võib vastu "haukumine" olla kõige keerulisem käitumine, millega toime tulla. On raske hoida ennast rahulikuna, kui Su laps on lugupidamatu. Mida vihasemaks me muutume, seda rohkem teeb seda ka laps. Sa saad seda nõiaringi kontrollida, kui järgid mõningaid allpool toodud näpunäiteid. Ära heida meelt. See vajab harjutamist, aga kui Sa jääd rahulikuks ja järjekindlaks, saate sellest käitumisest üle!

Kõigepealt, ära reageeri lapse lugupidamatusele liiga karmilt. Ole rahulik, isegi, kui Sa oled sisimas tige. Mida rohkem Sa endast välja lähed, seda rohkem teeb seda ka laps. Parem oleks vältida vihast üksteisest üle karjumist. Kui vaja, mine korra kasvõi teise tuppa rahunema, enne kui Sa lapsega rääkima hakkad. Tee seda siis, kui Sa oled maha rahunenud. Või vii laps veidikeseks järele mõtlemise "toolile" ja anna talle teada, et arutad temaga tema lugupidamatut rääkimist, kui ta on rahunenud.

Järgmisena - ole hea eeskuju. Me ei saa eeldada, et laps räägiks meiega lugupidavalt, kui nad kuulevad meid näiteks oma abikaasa, mõne teise pereliikme või töökaaslasega lugupidamatult rääkimas. Lapsed võtavad meie käitumisest eeskuju. Hoia seda meeles kui Sa teiste inimestega suhtled.

Pane paika " vastu haukumise" tagajärjed. Anna lapsele hoiatus - võimalus oma käitumist muuta. Kui ta otsustab aga samamoodi jätkata, vii kohe tagajärjed ellu. Noorematele lastele sobib aeg maha tool väga hästi. Vanemate laste puhul toimib väga hästi näiteks televiisori või arvutis olemise aja piiramine või sõpradega välja minemise keelamine. Ka käitumistabelid ( näiteks kleepsude või tähekestega)toimivad hästi - sellega tasustatakse positiivset käitumist. Pange paika ka tasu,mis laps saab, kui ta on teatud arv päevi hästi käitunud.

Räägi lapsele, kuidas Sa ennast tunned. Sa võid öelda: " Kui Sa räägid lugupidamatult, on mul valus ja ma olen pettunud." Sellised avaldused aitavad meil rahulikumaks jääda ja lapsega paremini suhelda. Lisaks õpetame lapsele sellega positiivseid suhtlusoskusi. Tihti on nii, et kui me jääme rahulikuks, anname lapsele teada, kuidas me ennast tunneme, muutuvad ka nemad rahulikumaks. Vastu haukumine on vihane ja impulsiivne käitumine. Kui me maha rahuneme ja anname lapsele võimaluse mõelda selle üle, mida nad on öeldnud, tunnevad nad ka tavaliselt kahetsust.

Pea meeles, kui Sa jääd rahulikuks, suhtled selgelt ja paika on pandud selged tagajärjed, peaks olema võimalik teie kodus vastu haukumist kontrolli all hoida!

Allikas