Kui laps kardab pimedat...

Kui laps kardab pimedat...

16. May 2013, 09:14 Emmede Klubi Emmede Klubi

Väikesed lapsed kardavad tihti pimedat - ja need koletised, kes nende arvates ennast pimedas toas peidavad! Superlapsehoidja ekspert Martha Erickson selgitab,kuidas aitata lapse hirmudest jagu saada.

Kes ennast voodi all peidab?

Mitmel põhjusel hakkavad väikesed lapsed kartma, kui nad on üksi - seda eriti öösel ja pimedas. Nad kujutavad sageli ette igasuguseid hirmutavaid olendeid kapis või voodi all. Väga väikesed lapsed ei erista reaalsust fantaasiast ja kui nad ei saa aru, mis nende ümber on, läheb nende kujutlusvõime agaralt tööle.

Kuidas me saame oma lapse hirme pimeda ees leevendada?

Viimasel ajal on Su 4-aatane öösiti väga ärevuses, väites, et tema voodi all on koletis. Ta ütleb, et kardab üksi oma toas olla. Kas see on põhjus muretsemiseks? Ja kuidas me saame teda sellest hirmust üle aidata?

Dr Erickson ütleb ...

See, mida Sa kirjeldad, et ole väikelaste puhul üldse ebatavaline. Neid ümbritsevad hirmutavad kujutised ja nende televiisorist või filmist nägemine võib hirme ainult toita. Päriselu uudised laste väärkohtlemisest või rõõvimisest võivad nende turvalistunnet igas vanuses kõigutada. Samuti on tavaline, et stress ja ärevus võimendub öösel - kui lapsed ei oska täpselt nimetada, mis neid rahutuks muudab, võib see öösel kujutletavate koletistena välja lüüa.

Sellised hirmud muudavad murelikuks siis, kui nad kestavad piisavalt kaua või on väga intensiivsed - sel juhul nad häirivad tõsiselt lapse und või nende võimet mängida ja õppida ka päevasel ajal. Sel juhul tee kindlaks, et ta ei ole kogenud midagi traumaatilist ja otsi vajadusel abi professionaalidelt.

Aga praegu on meil jagada paar nõuannet, kuidas aidata oma lapsel nende hirmudega toimet tulla ja et ka Sina saaksid puhata:

Võta lapse hirme tõsiselt - ilma üle reageerimata. On oluline mitte jätta tema hirme tähelepanuta või neid naeruvääristada. Kuula tema tundeid ja peegelda neid oma sõnadega tagasi:"Ma näen, et Sa tõesti kardad."

Rahusta teda. Ütle talle, et Sa oled seal ja tal on ohutu. Lohuta teda, kui vaja ja näita talle, et tema toas ei ole midagi hirmutavat. See tähendab, et Sa pead võib-olla toas tule põlema panema ja temaga koos kappi või voodi alla vaatama - see näitab talle, et kõik on korras.

Aita teda aja jooksul oma hirmudega toime tulla. Loe või mõtle välja lugusid pisikestest poistest ja koletistest.

Või Sa võid temaga koos kujutlusvõimet kasutada ja koletisi mängida. Võiteks ta võib teeselda, et ta on koletis ja Sina võid mängida last, kes räägib koletisele, et ta kas käitub hästi ja on tore või peab ta mujale minema. Või Su laps võib mängida vanemat ja oma kaisukarule või nukule kinnitada, et ta hoolitseb nende eest ja kõik on nendega hästi.

Viimaks - vaata seda kõike lapse silmade läbi ja tuleta enda lapsepõlve meelde. Mis Sind kunagi hirmutas? Ja mis Sind nendel hetkedel lohutas? Nagu paljude aspektide puhul lapsevanemaks olemise juures, on meie enda lapsepõlve mälestused parim teave selle kohta, kuidas enda laste eest hoolitseda.

Martha Erickson
Allikas