Kui hoolid oma lapse elust, ei ole ka teine või kümnes helkur liiast!

Kui hoolid oma lapse elust, ei ole ka teine või kümnes helkur liiast!

23. Nov 2015, 12:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Eelmisel nädalal kirjutas Delfi naisteportaalile lugejakirja üks päris pahane autojuht. Juht ei hoidnud sõnadega tagasi: talle tundub, et Eesti emadel-isadel on oma laste eludest ükskõik, sest juhtub tihti kokku pimedal ajal ilma helkurita liikuvate lastega. Delfi lugeja murest teeb kokkuvõtte ka Emmede Klubi, sest noomituses on iva.

"Milline terve mõistusega ema laseb oma lapse praegusel ajal helkurita kodust välja? Kuidas on see võimalik, et pärast kõiki kampaaniaid, hoiatusi ja šokiplakateid ei ole siiani aru saadud, et helkur on päriselt ka oluline?! See pole mingi autojuhtide kius, päriselt ka, lapsi EI OLE näha!" kirjutab juht.

"Ma ei julgegi linnas kiiremini kui 30-ga sõita, sest praegusel aastaajal on täiesti võimatu autojuhil märgata midagi muud peale selle, mis tal otse nina all on. Märg asfalt neelab valguse ära ning vastutulevate autode tuled pimestavad nii, et vahepeal tahaks päikeseprillid ette panna. Nähtavus on maksimaalselt meeter igas suunas.

Seega ei ole mul parima tahtmisegi juures võimalik näha üleni musta riietunud lapsukest, kes põõsaste vahelt teele tormab. Või kampa, kes sõpradega kõnniteedel lollitades ükstest autoteele lükkavad. Sada protsenti kindlalt ei märka ma täiesti vales kohas (valel pool teed või seal, kus kõnniteed ei ole) teepervel kõndivat last enne, kui on juba liiga hilja. Samamoodi ei paista autojuhile tumedad titekärud, mis halva nähtavusega ülekäiguradadele ette lükatakse, ema uhkelt mobiili näppides järel," jätkab autojuht.

"Kui ma hakkan pidurdama siis, kui lapseni on üks-kaks meetrit, on selgelt liiga hilja, aga ma kordan veelkord — ma EI NÄE teda varem," toonitab juht.

Väide, et kõik vanemad, kes lasevad lapse helkurita välja, on terve mõistuseta ega hooli oma lapse elust, on pisut karm. Samas on autojuhil ka õigus - ilma helkurita inimest ei ole tihti autoroolist vaadates absoluutselt näha, mistõttu iga autojuht mõistab, miks üks väike rippuv vidin on elupäästja. Mitte keegi ei taha põhjustada autoõnnetust, ammugi olla lapse hukkumise või vigastamise põhjustajaks. Pigem võib probleemiks olla see, et kõik vanemad ei ole ise autoroolis olnud ega oma silmaga näinud, kui tõsine on talvisel ajal helkurita liikleja poolt mängitav elu-surma mäng. Seega on iga-aastane teavitustöö jätkuvalt kohane.

Korda Sinagi üle põhitõed - loe Maanteeameti juhiseid helkuri õigeks kandmiseks ja vaata õpetlikke kampaaniavideosid SIIN. Ka selle loo juures olev pilt on osa Maanteeameti kampaaniast. 


Kas oled otsekohese autojuhi sõnavõtuga nõus? Kas Sina ja Sinu pereliikmed kannavad helkureid?

Kui aus olla, siis ma pole ka helkurita lapsi näinud 😃 Aga samas me ju väikelinnas, siin on helkurikandmine pigem ikka norm. Ükskord ma käisin politseiga kaasas helkuripatrullis ja siis politsei vilgas silm leidis küll kusjuures päris palju helkurita lapsi. Vabandused olid enamasti unustasin teise jope külge 😛