Koroona nakkab hästi ka lastele, kuid lapsed ei haigestu raskelt

Koroona nakkab hästi ka lastele, kuid lapsed ei haigestu raskelt

09. Mar 2020, 16:06 Emmede Klubi Emmede Klubi

Senini on arvatud, et koroonaviirus ohustab pigem vanureid - lapsed sellesse ei jää. 

USA John Hopkinsi ülikooli teadlased analüüsisid koroonaviiruse levikut haigestumisi tänavu Hiinas. Nad leidsid, et koroonaviirusega nakatunud inimesega kokkupuutuvatest inimestest nakatub 7-8% kõigis vanuserühmades - vanus ei mängi mingit rolli.

Küll aga põevad lapsed viirust palju kergemini või suisa märkamatult. Kõige raskemini haigestuvad üle 60-aastased, eriti mehed. 

Eestis nädalavahetuse jooksul uusi koroonajuhtumeid avastatud ei ole. Siiski - kui varasemalt hinnati haiguse kohapealse leviku tõenäosust keskmiseks, siis nüüd kõrgeks. Koroonaviiruse laialdase leviku tõenäosust Eestis hinnatakse aga jätkuvalt madalaks. 

Haiguse laialdase leviku tõkestamiseks on kõige olulisem, et riskipiirkonnast saabuvad inimesed ja riskipiirkonnast kojusaabunud inimestega kokkupuutunud inimesed püsiksid 14 päeva kodus. Paraku paljud inimesed hoiatusi ei kuula ning isegi need, kes on kodusel õppel või kodusel tööl, liiguvad vabal ajal avalikes kohtades, kohvikutes ja poodides.

Terviseamet saatis täna kõigile Eesti inimestele kirja olulise infoga koroonaviiruse kohta. 

Tavapäraselt kaasneb koroonaviirusega palavik, köha ja/või hingamisraskused ning see levib inimeselt inimesele piisknakkuse (köhimise ja aevastamise), samuti saastunud pindadel olevate pritsmete ja käte kaudu. Üldjuhul kulgeb haigus kergete haigusnähtudega.

Praegu on gripihooaeg ja liikvel on erinevad nakkushaigused, mille sümptomid on koroonaviirusega sarnased.

Palaviku, köha või hingamisraskuste korral küsi nõu perearstilt või perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt helistades +372 634 6630) ja maini, kui oled saabunud viimase 14 päeva jooksul riskipiirkonnast või oled kokku puutunud koroonaviirusesse haigestunuga.

Soovitused:

  • Kõige paremini saad end ja oma lähedasi haigestumise eest kaitsta, kui pesed hoolikalt ja regulaarselt käsi!
  • Kui tunned end haigena, püsi kodus ja ravi end, nii tervened kiiremini ja kaitsed haigestumise eest ka teisi.
  • Haigestunud inimesest hoia vähemalt ühe meetri kaugusele.
  • Viiruse kahtluse korral ära mine erakorralise meditsiini osakonda (EMO) – sellega võid ohustada teisi. Helista perearstile või perearsti nõuandeliinile 1220 (välismaalt helistades +372 634 6630).

Korrektse ja ajakohase info koroonaviiruse kohta leiad aadressilt: www.koroonaviirus.ee