Kleepsude ja tähekeste tabeli kasutamine

Kleepsude ja tähekeste tabeli kasutamine

03. Feb 2013, 00:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kleepsude ja tähekeste tabeleid kasutatakse, et jälgida lapse edusamme, andes talle positiivse eesmärgi täitmise puhul ühe tähekese või kleepsu juurde. Paljud vanemad kasutavad seda, sest see motiveerib lapsi positiivselt hästi käituma ja lastele meeldib ka näha, kuidas hea käitumise eest tähekesi/kleepse tabelisse koguneb.

Kleepsude ja tähekeste tabelid töötavad kõige paremini lastega kes mõistavad hea käitumise abstraktset mõistet ja suudavad keskenduda kohese rahulduse edasilükkamisele, et üleüldine preemia hiljem saada.

 

Ülesanded kleepsude ja tähekeste tabelis.

 

Tavaliselt lisatakse kleepsude ja tähekeste tabelisse ülesandeid, mille arendamisel laps peaks veel vaeva nägema. Mõned vanemad eelistavad tabelisse panna vaid paar ülesannet, mis on hea mote, sest see suunab tähelepanu lapse nõrgematele kohtadele ja ka vaenamtel on kergem meelde jätta, mitu kleepsu ja tähekest tuleb päeva lõpus lapsele tabeli täitmise jaoks anda.

Kui vanem selleks valmis on, võib ka erinevaid kleepse ja tähekesi tabeli jaoks jagada, olenevalt lapse pingutusastmest.  Kuid see võib sagely vaidlusi kaasa tuua, kui laps arvab, et ta on pingutanud rohkem kui vanem seda arvab.

Levinumad ülesanded, mida vanemad on kleepsude ja tähekeste tabelisse lisanud:

• Tõuseb püsti või reageerib kui teda kutsutakse/kell käib.

• Saab ise riidesse.

• Päeva jooksul ette nähtud kodutööde lõpetamine.

• Oma mänguasjade päeva lõpus ära koristamine.

• Õhtusöögi korralik söömine.

• Magama minema kui selleks käsk antakse.

 

Kleepsu ja tähekeste tabeli auhinnad.

Kleepsu ja tähekeste tabeli kasutamine nõuab kannatlikkust, sest lapsed peavad oma punktide kogunemist jälgima ja ootama, kuni nad oma hea käitumise ja sõnakuulelikkuse alusel soovitud auhinna saavad.

Üldiselt on üks nädal optimaalne aeg kleepsude ja tähekeste kogumiseks. Auhind tuleks kohe nädala alguses paika panna Suuremad lapsed võivad juba soovida pikemat tabelit, et suuremat auhinda saada – näiteks üks kuu ja kleepsude kokku kogumisel võimalus perega ühepäeva reisile minna.  Aga tabeli pikkus ja auhinna suurus on iga vanema ja lapse otsus. Need auhinnad ei pea olema üldsegi midagi kallist. Üleüldised hüved või mitte-rahalised ettevõtmised on tihtipeale isegi olulisemad kui konkreetne asi.

Näited mõningatest pakutavatest hüvedest:

1)    Laps saab otsustada, mida järgneva nädala jooksul õhtuks süüa tehakse.

2)    Vanema(te)ga pargis jalgpalli mängimine.

3)    Raamatukogust koos raamatute/DVD-de laenutamine.

4)    Laps võib nädalavahetusel tavalisest ajast tund kauem üleval olla.

5)    Võimalus järgneva nädala jooksul korra sõpradega pisike pidu korraldada.

6)    Lpasega muuseumisse/loomaaeda/lõbustusparki/kinno minemine.

 

Kleepsude ja tähekeste tabeli kasutamine on hea viis lapse kasvatamisesse ühiselt positiivselt meelestatuna suhtuda.

Enne tabeliga alustamist peaksid vanemad omavahel kokku leppima, kui palju kleepse või tähekesi peaks laps kokku kogume et auhinnani jõuda. See aitab hilisemaid vaidlusi vältida.

Kui lapsed on oma ülesannete täitmisel edukad ja saavutavad soovitud numbri, võiks terve perekond seda meeldivalt koos aega viites tähistada – sest see on parim auhind üleüldse!

Allikas.

 Emmede Klubi