Kasvuvalud

Kasvuvalud

10. Feb 2015, 23:11 Emmede Klubi Emmede Klubi

Mis on kasvuvalud?

Ajutised teravad, tuikavad valud on väga levinud lastel vanuses 3 - 5 ja siis jälle 8 - 12.

Enamasti tunnevad laped kasvuvalusid jalgades, eriti reie eesosas, põlveõndlas ja säärtes. Valud kipuvad tekkima hilisel pärastlõunal, õhtul ja ööune esimestel tundidel. Hommikuks on valud kadunud.

Valud võivad olla kerged või piisavalt tugevad, et äratada laps unest. Mõned lapsed kannatavad samal ajal ka kõhuvalu või peavalu käes.

Mõiste "kasvuraskused" on eksitav: Ei ole tõendeid, et valu on tingitud kasvavatest luud. Eksperdid ei tea täpselt, mis põhjustab valu, kuid seda juhtubsagedamini siis, kui lapsel on olnud eriti aktiivne päev.

Kasvuvalud ei ole märk sellest, et Sinu laps teeb midagi valesti või vajaks aeglustamist. Täiesti terved lapsed kogevad neid samuti. Tegelikult 25-40 protsenti lastest kannatavad kasvuraskuste all mingil hetkel ning rohkem on nende hulgas tüdrukuid.

Kuidas teha kindlaks, kas tegu on kasvuvalude või millegi muuga?

Seda võib olla raske öelda. Mõnikord arvatakse olevat kasvuvalude põhjused hoopis tõsisemad, seega, et olla kindel, pidage nõu oma arstiga kui laps kurdab seletamatuid valusid. 

Kasvuvalud kestavad tavaliselt umbes 10 kuni 15 minutit ja enamasti mõjutavad need mõlemat kehapoolt sarnaselt (kuigi mitte tingimata samal ajal).Valu on tavaliselt sügaval lihastes, mitte liigestes. Kasvuvalud ei põhjusta palavikku, külmavärinaid, punetust, turset, lonkamist ega liigesevalu.

Arstid panevad diagnoosi suuresti kõigepealt välistades, et miski muu seda valu ei põhjustaks. Järgnevad sümptomid võivad viidata, et probleem on hoopis midagi tõsisemat nagu infektsioon, luumurd, kasvaja, leukeemia, reumatoidartriit või muud liigeseprobleemid:

  • Valu on pärit ühest konkreetsest kohast. (Arst võib teha luuskaneeringu, et välistada luu infektsioon või kasvaja.)
  • Sinu lapsel on palavik koos jalavaluga ning pole selget palaviku põhjust, näiteks gripi sümptomid. (Vereanalüüsiga tehakse kindlaks, kas kuskil on infektsioon.)
  • Tal on tugev valu ühes puusas, reies või põlves, on hädas ühele jalale toetumisega ning lonkab. (Arst teeb suure tõenäosusega röntgeni, veendumaks, et tema luudega ei oleks midagi valesti, näiteks luumurd.)
  •  Valu püsib ka päevasel ajal.
  • Ta ei taha, et Sa puudutad või masseerid ala, mis on valus. (Kui valu on lihaseline, tekitab massaaž hea tunde. Kui põhjus on milleski muus, võib katsumine valu suurendada.)

Kuidas kasvuvalusid leevendada?

Sa ei saa kasvuvalusid ära hoida ega ennetada, kuid saad aidata oma lapsel leevendada ebamugavust koos soojakoti, massaaži ja õige annuse paratsetamooli või ibuprofeeniga. (Ära anna oma lapsele aspiriini, sest see võib põhjustada Reye sündroomi, mis on haruldane, kuid potentsiaalselt eluohtlik haigus.)

Ka mõned kerged igapäevased venitusharjutused võivad Sinu last aidata. Samuti võib teda julgustada venitama, kui ta kaebab valu.

Kui valu on tugev, oleks hea konsulteerida arstiga, veendumaks, et valu põhjustajaks ei ole midagi tõsist.

Allikas: babycenter.com

17. Feb 2015, 13:59

mina olen oma poisile 7.aasatsele määrinud Mentholatum salvi, see on päris hästi aidanud teda. Tal on ikka üsna tugevad valud aegajalt, nii ,et nutab üsna hingest.
Minul endal olid ka väiksena need valud ja ei saanud 2 nädalat voodist püsti. See vist mingit sorti pärilik ka ?