Kas liiga steriilne eluviis võib põhjustada diabeeti?

Kas liiga steriilne eluviis võib põhjustada diabeeti?

17. Apr 2016, 13:16 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kui varem peeti diabeeti ehk suhkrutõbe eelkõige vanemate inimeste haiguseks, siis nüüd põeb seda ka üha enam pisikesi beebisid ja väikelapsi, vahendab Postimees.

Eriti kehvade näitajate poolest paistab silma põhjanaaber Soome, kus on maailmas kõige enam esimest tüüpi diabeeti põdevaid lapsi. Üha rohkem diagnoositakse pärilikku ja vastsündinute diabeeti, mis saab alguse esimesel kuuel elukuul. Näitajad on kõrged ka mujal Skandinaavias.

Euroopast väljas esineb laste seas üha rohkem ka teist tüüpi suhkurtõbe. Ameerika Ühendriikides on prognoositud, et lastest, kes on sündinud pärast 2000. aastat, kujuneb elu jooksul ühest lapsel kolmel diabeet!

Selleks, et diabeet tekiks, on vajalik geneetiline eelsoodumus või risk, kuid sellegipoolest võib selle riskiga elada elu lõpuni, ilma et haigus avalduks. Diabeet tekkib, kui immuunsüsteem hakkab hävitama insuliini tootvaid rakke, kuid avaldub alles siis, kui 90 protsenti nendest rakkudest on juba hävinud. Kui varem elasid inimesed diabeediriskiga 10. või 15. eluaastani, ilma, et haigus avalduks, siis nüüd on see haigus alla viieaastastel.

Miks haiguse esinemine sagenenud on, ei ole teada. Üks levinud teooria seostab sagedamat haigestumist sellega, et elame üha steriilsemas keskkonnas. Arvatakse, et see viibki immuunsüsteemi segadusse ja ta hakkab võitlema keha oma rakkudega.

Üle kümneaastatel ülekaalulistel ja rasvunud lastel peaks vähemalt kord aastas veresuhkru taset mõõtma. Diabeedile viitab näiteks tume viirg kaelal, mis esineb rohkem kui poolel diabeeti põdevatest lastest.

40 protsenti diabeeti haigestunud lastest kasutab insuliinipumpasid. Tulevikus võib suhkruhaigete elu lihtsamaks minna, sest väljatöötamisel on tehiskõhunääre, mis kujutab endast inimese sees asuvat insuliinipumpa. Väga heaks abiliseks on aga juba tänapäeval hüpokoerad, keda on hakatud välja õpetama ka Eestis. Tublid loomad tunnevad ära vere liiga madala glükoosisisalduse ja toovad lapsele kätte ka vajaliku mahlapaki.


Diabeedist hoidumisel on aga nii laste kui ka täiskasvanute jaoks palju abi tervislikust toitumisest ja mõõdukast trennist!