Kas Lego vähendab või süvendab soostereotüüpe?

Kas Lego vähendab või süvendab soostereotüüpe?

11. Nov 2016, 14:27 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kas oled tähele pannud, et Lego maailma tüdrukud on enamasti hõivatud koduste tegevuste, rannas käimise, pidutsemise ja ostlemisega, samal ajal kui Lego maailma poistel on ametid, mille käigus nad päästavad elusid ja käivad seiklemas? Tundub soostereotüüpe süvendav, kas pole?

Kuid huvitaval kombel läks Lego soolise eristamise teed just seepärast, et enne osteti Legosid umbes 90% ulatuses poistele. Sellest peale, kui Lego hakkas valmistama eraldi poistele ja eraldi tüdrukutele suunatud komplekte, on tüdrukud hakanud tunduvalt rohkem ehitama. 

"Jah, see on hea, kuid mis sõnumi need roosad komplektid neile tüdrukutele saadavad? Ja mitte värv ei jää mulle hambusse, vaid rollid, millesse tüdrukud on neis komplektides pandud ja millega mängides kinnistuvad ka väikeste tüdrukute teadvusse soostereotüübid," kirjutab lapsi arendavaid tegevusi ja teemasid käsitleva blogi Mutukamoos autor Eveli. "Hiljuti panime kokku Lego City sarjast vulkaaniuurijate komplekti, kus oli ka üks naisfiguur. Suur oli mu heldimus, kui peale seda rääkis Tirts pikka aega, kuidas temast saab vulkaaniuurija.”

Eveli otsis hetkel Eestis müügilolevast Legode valikust välja komplektid, mis sisaldavad naisfiguure ja mille tegevusala on tehnilisem, mittestereotüüpne või seikluslik. Ta jagab nimekirja meiega:

  1. 41116 LEGO Friends Olivia uurimisauto – observatoorium ja tähtede uurimine
  2. 41121 LEGO Friends Seikluslaagris parvetamine – seiklused ja matkamine
  3. 60120 LEGO City Vulkaani põhikomplekt – vulkaaniuurimine
  4. 60122 LEGO City Vulkaani roomikauto – vulkaaniuurimine
  5. 60123 LEGO City Vulkaani varustuskopter – vulkaaniuurimine
  6. 60107 LEGO City Tuletõrje redelauto – päästjad
  7. 60077 LEGO City Space Port Kosmose põhikomplekt – kosmoseuurimine
  8. 60092 LEGO City Süvaallveelaev – süvamereuurimine
  9. 60106 LEGO City Tuletõrje põhikomplekt – päästjad
  10. 60091 LEGO City Süvamere põhikomplekt – süvamereuurimine

Eveli arutleb: "Friends sarjas oli tervelt kaks komplekti, mis neile kriteeriumitele vastasid. Kuidas teile tundub, kas kipub pigem nii olema, et tüdrukutele ostetakse Friends sarja ja poistele muid, sh City sarja? Kui sageli on juhtunud, et teie tütrele on kingitud või olete ise ostnud City sarja? Mulle tundub, et pigem ikka kipuvad kõik vaatama Friendsi poole, kui tüdrukutele kinki otsivad, ja nii need soostereotüübid vaikselt tekivad. Kuskilt on kõrvu jäänud, et uuringute järgi suur osa tüdrukuid isegi ei kaalu mõnda tehnilisemat laadi karjääri, sest on levinud arvamus, et see on poiste valdkond. Kuigi meil on kodus printsessid ja haldjad ja kleidid ja ehted väga teemaks, siiski olen püüdnud lastes tekitada arusaama, et üks ei välista teist. Sa võid kanda oma printsessikostüümi ja ikka unistada kosmosesse lendamisest või maadeavastamisest.

Kui ma nüüd selle postituse jaoks hakkasin välja otsima City sarja komplekte, kus oleksid naisfiguurid sees, avastasin, et neid komplekte on rohkem kui ma seni arvasin. Enamvähem igas valdkonnas (raudtee, lennujaam, kosmoseuurimine, süvamere avastajad jne) on vähemalt üks komplekt naisfiguuriga. Kahjuks on küll enamasti max 1 naine nt 2-3 mehe kohta. Aga asi seegi – kui see üks naine ka paneb 5aastase mõtlema, et temast võiks laavauurija saada, siis on ju hästi? Ilmselt on naisi neis komplektides ka raskem märgata, sest enamasti saab vahest aru ainult pikkade ripsmete ja värvitud suu järgi, erinevalt Friends sarja miniseelikutes figuuridest. Ja ei peakski ju üldse probleemi tegema, kui figuurid pealtnäha nii sooneutraalsed on, eriti skafandrites. Ei teekski, kui ainult mõnele figuurile poleks silmnähtavat habemetüügast peale joonistatud. Ja ei teekski, kui mu 5-aastane ei küsiks küsimusi stiilis kas ainult mehed võivad jalgpalli mängida (EM-i ajal sel suvel, sest siis oli ju ainult mehi väljakul näha). Uskumatu, kui vähese info pealt nad põhjapanevaid üldistusi teevad!

Tegelikult on naisfiguuridega komplekte veel, ma ei hakanud siia kõige kallimaid panema, samuti ühe valdkonna kohta mitte liiga palju. 

Ma pole täiesti Friends sarja vastu, ka meil on kodus neid komplekte ja lausa minu algatusel siia sattunud."

Eveli märgib, et hea ongi, kui lapsel on erinevaid Lego komplekte, kõik need klotsid lendavad ühisesse hunnikusse ja lõpuks mängib laps soostereotüüpidest vabana just seda mängu, mida ta parajasti soovib. "Kui vanemad on teadlikud mõtteviisist, mida stereotüüpsed lelud kinnistavad, vestlevad nad lapsega neil teemadel ka rohkem," lisab ta lõpetuseks.

(Allikas: Mutukamoos, foto: Mutukamoos)


Kuidas Sulle tundub - kas tüdrukutele ostetakse rohkem Friendsi sarja ja poistele rohkem City sarja legosid? Kuidas see laste mõtlemist mõjutada võib? Mida arvad sellest, et Friendsi sarja tüdrukud on peene pihaga ja miniseelikus, City sarja poisid ja tüdrukud aga võrdlemisi sarnased?