Kas ja kui kaua võiksid lapsed elada ühes toas?

Kas ja kui kaua võiksid lapsed elada ühes toas?

07. Oct 2016, 09:51 Emmede Klubi Emmede Klubi

Tihti lapsed eelistavad ühist mängutuba eraldatusele. Mida lähemale jõuab teismeiga, seda suuremaks muutub lapse vajadus privaatsuse järele. Kas ja kui kaua võiksid või saaksid lapsed, eriti aga poisid ja tüdrukud elada ühes ja samas toas?

Spetsialistide hinnangul ei ole sugugi tähtis, et lapsel oleks päris oma tuba. Vastupidi - toa jagamisel on palju kasutegureid. Lapsed saavad koos mängida ja koos koristada, nad õpivad asju jagama, sotsiaalseid konflikte lahendama ja on üksteisele toeks, mistõttu ühes toas kasvanud lapsed võivad olla lähedasemad. Kuid spetsialistide sõnul on tähtis, et igal lapsel oleks ühises toas päris oma nurgake - koht, kus ainult ise olla ka kus hoida ainult endale kuuluvaid asju. Näiteks oma voodi kus kehva tuju korral pikutada ja väike kapike, kuhu õde või vend oma sõrmi luba küsimata pista ei tohi.

Seda kõike seni, kui lapsest saab nooruk. Pärast puberteedi algust on spetsialistide hinnangul parem, kui vähemasti erinevast soost lapsed saavad elada erinevates tubades, aga veelgi parem, kui privaatne oma koht on igal noorel.

Uurisime internetist, milline on Eesti lapsevanemate seisukoht. Enamasti eelistavad internetis arvamust avaldanud lapsevanemad siiski lastele eraldi tubasid. Kõige enam leitakse, et lapsed võiks eraldi toad saada alates koolieast. Kui sellist võimalust aga ei ole, siis ei ole ka midagi hullu, kui poisid ja tüdrukud elavad ühes toas kuni puberteediea alguseni. Sellest alates vajaksid eri soost lapsed eraldi tubasid.

Ühist tuba peetakse kasulikuks koolieelikute puhul - näiteks võiks koolieelikutel soost hoolimata olla üks ühine mängutuba ja üks ühine magamistuba. Lastele meeldib koos mängida ja õhtuti jutustada, koos on julgem magada, nad õpivad teistega arvestama. Paljud mänguasjad on lastel ühised, oleks kallis osta eraldi komplekte. Mõned lapsed ei ole veel ka algklassiealistena valmis eraldi tubadesse kolima. Kuid on ka miinuseid - tihti kipuvad õed-vennad nii hirmsasti kaklema, et emale-isale tundub erimeelsuste vahekohtunikuks olemisest tõhusam kupatada iga laps oma tuppa.Kooliealistel lastel tekivad oma sõbrad, tüdrukud tahavad korraldada pidžaamapidusid ja poisid peita oma salajasi tegemisi plikade eest. Siis on aeg kolida lahku. 

Kuid Eesti lapsevanemad leiavad, et kõik oleneb ka lapsest - mõned lapsed eelistavad koos, teised aga eraldi tubasid, mõned lapsed magavad koos julgesti, teised aga ei saa uinutud. Ning teist sama palju loevad majanduslikud võimalused - kui eraldi tubasid ei ole võtta, pole sellest kokkuvõttes midagi traagilist!


Armas Emmede Klubi lugeja, milline on Sinu arvamus? Kas igal lapsel võiks või peaks olema oma tuba ning millises eas? Kas sugu mängib rolli?