Juba koolieelikud peavad poisse tüdrukuist intelligentsemateks

Juba koolieelikud peavad poisse tüdrukuist intelligentsemateks

03. Feb 2017, 15:27 Emmede Klubi Emmede Klubi

Levinud soostereotüübid mõjutavad meie laste elu juba sünnihetkest saadik: tüdrukud riietatakse roosasse, poisid helesinisesse. Varsti antakse tüdrukutele mängimiseks nukud, poistele legod. Tüdrukute toad viimisteltakse printsessi-teemaliseks, poisid elavad näiteks džunglis. Kuid on hullemaidki soostereotüüpe, millega lapsed juba eelkooliealisena rinda peavad pistma: näiteks stereotüüp, et poisid on targemad kui tüdrukud.

Kuigi esmapilgul tähtsusetu, mõjutavad need lapseea stereotüübid inimese valikuid ja eluteed hilisemas elus. Seda peetakse üheks põhjuseks, miks meestest saavad oluliselt suurema tõenäosusega teadlased, tehnoloogid, insenerid, matemaatikud ning kõrgema prestiiži ja sissetulekuga elukutsete esindajad kui naistest. Ja üheks põhjuseks, miks meil on sooline palgalõhe.

Eelmisel nädalal teadusaajakirjas Science avaldatud uuringus leiti, et sellest stereotüübist on mõjutatud juba kuueaastased tüdrukud. Jah - kuueaastased tüdrukud usuvad, et meessugu on intelligentsem, ning juba kuueaastased tüdrukud teevad käitumisvalikuid sellele teadmisele vastavalt. Stereotüüpne mõtlemine on kaasa saadud nii kodust kui ka koolist.

Allikad: The Guardian, The Christian Science Monitor. Foto on illustratiivne. 

 

Kas ja mida oled Sina teinud, et vähendada soostereotüüpide negatiivset mõju oma lastele?