Ettevaatust: Ära lase lapsel üksi YouTube'is Jänku-Jussi multikaid surfata

Ettevaatust: Ära lase lapsel üksi YouTube'is Jänku-Jussi multikaid surfata

15. Aug 2017, 13:36 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kuvatõmmis õigest Jänku-Jussi multifilmist.


Ema ja vabakutseline ajakirjanik Kairi Oja on viimasel ajal märganud, et tema kümneaastane poeg küsib veidraid, koguni pornograafilise sisuga küsimusi seksi kohta. Uurides lapselt, kust sellised küsimused alguse on saanud, avastas Oja, et YouTubes on üleval terve seeria väga ropu sisuga paroodiavideosid tuntud laste multikakangelasest Jänku-Jussist.

"Teiste seas on Youtube'i vahendusel leitavad niisugused lustakad lood nagu "Jänku-Juss läheb litsimajja", "Jänku-Juss sooritab enesetapu" ja "Jänku-Juss saab gerpese", kus õpetatakse igasuguseid põnevaid asju, sealhulgas on asjalikke viiteid zoofiiliale. Jänku-Juss õpetas näiteks, kuidas tuleks tihasega vahekorda astuda," kirjutab Oja täna Postimehes.

Jänku-Jussi looja Janika Leoste kommenteeris Postimehele, et ropu sisuga videote taga noored, kes tahavad lihtsalt naljavideotega raha teenida ega mõista oma tegude tagajärgi. Ta on aastate jooksul esitanud Youtube'ile sadu kordi kaebusi sobimatute videote mahavõtmiseks, kuid asjata. Videote tootjad apelleerivad kaebuse, öeldes, et tegemist on paroodiaga. Kui video võetaksegi maha, laetakse see kohe uuesti üles mõne muu kasutajanime alt.

Videote pealkirjas on "18+", kuid veebisaidil omaette surfavat last see kiri ei peleta. 

Samasuguseid lastele sobimatu sisuga paroodiaid on YouTube'is ka pea kõigi teiste kuulsate multikate teemal - Peppa, Maša, Lotte, Teletupsud jpm.

Nii Leoste kui ka Eesti politsei soovitavad ikka ja jälle kõik ropu sisuga, kuid silmnähtavalt laste tähelepanu tõmbavad videod YouTubes raporteerida.

Kokkuvõttes on aga kindel abinõu vaid see, kui laps ei saa omaette YouTube'is surfata. Kuigi tahvelarvuti või nutitelefon ja YouTube on muutunud lihtsaks ja levinud "lapsehoidjaks", tuleb meeles pidada, et tegemist ei ole lastele suunatud veebilehega - sinna võib laadida ja laetaksegi hulgaliselt ka sellist sisu, mis on mõeldud ainult täiskasvanutele. Õiged Jänku-Jussi multikad on vaadatavad näiteks veebilehel lastekas.ee.