Esimene armumine lasteaias?

Esimene armumine lasteaias?

09. May 2013, 06:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Esimene armastus - mõned lapsed tahavad mingis vanuses väga oma vanematega abielluda - täpsemalt pojad emadega ja tütred isadega. Teised jällegi kogevad mõne oma rühmakaaslasega suuremat lähedust ja mäletavad seda hiljem kui südantsoojendavat ja tähtsat hetke oma elus.

Armastus ja tunded üleüldiselt tekivad kõige enam vanemate eeskujul ja nende hoiakutest. Kui vanemad on enda kehaga rahul, armastavad iseennast ja respekteerivad enda partnerilt, õpivad ka lapsed armastama. Lastepsühholoog Gunārs Trimda lisab, et oluline on raseduse ajal mitte oodata kindlat sugu last, sest kui vanemad on lubatud lapse soos pettunud, kandub see ka lastele ja laps tunneb oma vanemate suhtumist, et midagi on nii, nagu ei peaks olema.

Lapse armastuse areng

Kooli minemise ajaks on lapse armastus läbi elanud mitu arengu etappi - aluseks on võetud Freudi teooriad. Iga etapi jaoks on konkreetsed eeldused, mis mõjutavad lapse tuleviku funktsioone ja võimet armastada.

Suuline etapp ( alates sünnist kuni 1.5-aastani)

 Selles vanuses imeb laps ema rinda või pudelit. Suu on selles vanuses väga oluline. Nii sõrmede, esemete, rinna ja luti imemiseks - beebi ärritab sellega suu tundlikke retseptoreid ja see tekitab talle heaolu. Rääkides imetamisest - tähtis on leidna kuldne kesktee - mitte ennast liiga ära kurnata ja samas pakkuda lapsele süüa just siis, kui tema seda soovib. Praeguses etapis moodustub usaldus ja usaldamatus - olenevalt, kuidas ema lapse vajadustele reageerib. 

Anaalne etapp ( lastel vanuses 3 aastat)

Selles vanuses on lapsed enamasti potil käima õppinud. Potitreeningul on vanemad kogenud erinevaid probleeme ja tagasilööke, et saada laps potile hädasid tegema.
Laste psühholoog räägib, et liiga vara, liiga hilja või liiga karmilt potitreeninguga tegelemine võib lapsele hilisemas elus erinevaid probleeme tekitada. Näiteks milliseid? Näiteks, kui last on potile väga sunnitud, võib ta muutuda rohkem kontrollivaks ja kangekaelseks ja ei oska armastust jagada ja vastu võtta.

Falloslik etapp (4-5 aastat)

See etap võib olla seotud Vana-Kreeka müüdiga Oidipusest, kes tapab oma isa ja abiellub enda emaga, seda ise teadmata. Selles eas on lapsel oluline samastuda endaga samast soost vanemaga ja aru saada, et ta on poiss võib tüdruk. Selles vanuses on täiesti normaalne, et poeg ütleb emale: "Ema, ma abiellun sinuga". Last ei tohiks kunagi tagasi lükata, aga talle tuleks öelda, et tema vanemad armastavad teda väga, aga on siiski tema vanemad, mitte ei saa olla tema meheks või naiseks. Lisaks soolistele erinevustele võiks välja tuua ka lapse erinevaid iseloomu omadusi. Tüdruk ei ole mitte ainult tulevane ema, vaid isa võib ka tütart kiita, kui nutikas või tark ta on. See tõstab lapse enesekindlust ja tunnet ,et ta on midagi väärt.

Latentne etapp ( esimestel kooliaastatel)

 Selles vanuses on tüdrukud tavaliselt rahulikumad kui poisid. Tüdrukud on emotsionaalsed ja näitavad emotsioone, aga poistel on selles vanuses seevastu huvi erinevate tegevuste ja spordi vastu.

 Korduma kippuvad küsimused lapse armastuse kohta:

Kui last kasvatab üksikema

Last peaks kasvatama kaks vanemat. Kui üks nendest puudub, peab teine vanema täitma kaksikfunktsiooni - olema nii ema kui isa eest. Psühholoog soovitab üksikemadel ka rohkem endale mõelda ja teha asju endale, mitte kogu oma energiat ja armastust ainult lapsele suunata, sest see loob ebanormaalse "nabanööri" ja lapsel on hiljem keerulisem lasteaeda ja kooli minna, või saada hiljem tööd. Jah, ema annab küll lapsele turvatunde, aga ka vabaduse toimida ja kasvada kui eraldiseisev isik.

Kui laps on 4-5 aastane ja soovib ema või isaga abielluda - kas see on normaalne?

Jah. Enamvähem kõikidel lastel on see etapp, ainult et erinevate temperamentidega lapsed väljendavad seda erinevalt.

Kas laste läheduses võib oma partneri vastu intiimseid tundeid välja näidata?

Mis alastust puudutab, vaatavad lapsed, kuidas nende vanemad ennas tunnevad. Kui vanemad tunnevad ennast nii hästi, on see normaalne. Näiteks koos saunas käimine või paljalt ujumine.

Jah, lapsele on hea näha, kui vanemad üksteist kallistavad või musitavad. Vahel ka üksteist tagumikule patsutavaid, kuid ei midagi enamat. Kui laps näeb kahe inimese vahelist armastust, on see normaalne.

Kui nad seda ei näe, ei oska nad ka ise suhet luua, sest nad ei tea, mida teha ja kuidas läheneda. Lapsed ei saa õppida seda, mida nad ei ole näinud.

Kui tõsiselt tuleks võtta lapse esimest armastust lasteaias?

Psühholoog on seisukohal, et selle pärast ei peaks muretsema. Tuleks lihtsalt jälgida mis toimub ja kuidas see areneb. Kui laps tuleb koju ja räägib mõnest talle sümpatiseerivast lapsest, võivad vanemad uurida, millised omadused talle selle lapse puhul meeldivad ja ei meeldi. See aitab näha lapse väärtushinnanguid ja meeldivusi.

Kui palju esineb lasteaia suhtluses seksuaalsust ja laste huvi seksi vastu?

See on vajadus maailma uurida ja lastel on huvi vastassoo ja enda suhtes. See on kõik normaalne, aga vanemad peaksid lastele rääkima, et lapse suguelundeid ei tohiks keegi peale tema enda, vanemate või arsti katsuda.

Kas on normaalne, kui 4-aastane masturbeerib? 

Kõige tähtsam on, et vanemad ei tohiks reageerida liiga järsult. Lapsele ei tohiks tekitada häbi või vihatunnet.

Kuidas ravida lapse murtud südant?

Elus ei teki alati vastastikkuseid kiindumusi. Kui laps tunneb valu äratõikamise tõttu, võiksid vanemad last suunata muudele tegevustele - näiteks minna koos ujuma, kinno, huviringidesse - see aitab lapsel valu paremini unustada.

Vanemad peaksid lapse jaoks emotsionaalselt olemas olema ja rääkima, et alati ei ole elus tunded vastastikkused ja selles ei ole midagi halba. Kui lapse jaoks ei olda olemas ja tal ei ole sellest kellelegi rääkida, sulgub ta endasse.

Kristīne Damškalne, www.maminuklubs.lv

Millal oli Sinu lapse esimene armumine?