Mida kinkida jõuludeks? Emmede Klubi soovitused

Mida kinkida jõuludeks? Emmede Klubi soovitused

12. Dec 2018, 23:36 Emmede Klubi Emmede Klubi

Jõulud on aeg olla koos oma lähedastega ning tunda rõõmu ja rahu. Jõulud on ka aeg olla meid ümbritseva maailma suhtes lahke. Paljud inimesed otsustavad just jõuluajal annetada midagi heategevuseks - olgu see siis raha, asju või aega. Kas teadsid, et I maailmasõjas heitsid Prantsuse, Saksa ja Briti sõdurid relvad kaevikusse, et kohtuda rindejoonel ühiseks jõululaulude laulmiseks ja jalgpallimatšiks?

Mõeldes kõigile sellele hakkab kurb, et läänemaailmas on jõulude sagedaseks sümboliks saanud hoopis hiiglaslik kingikuhi. Arutu hulk kingitusi ei too meile aega olla lähedastega ega paku sügavat rõõmu, ostuhullus tekitab rahutust ja mure rahakotisisu pärast ning ületarbimine ei ole lahke tegu meie planeedi suhtes.

Anname nõu, mida toredat kinkida oma lähedastele, vältides kapinurka kogunevaid kasutuid esemeid ja asjatut lisa meie maakera prügimägedele.

Kingiideed täiskasvanutele:

 • Ütlemine, et isetehtud kink on parim, on klišeeks saanud just seepärast, et see vastab tõele. Me kõik peseme end ja enamus kreemitavad ka. Internetist võib leida sadu retsepte, kuidas teha kodustes tingimustes ohutust toorainest seepi, nahakoorijat, kehavõid jms. Näiteks: mõnusa suhkrukoorija saab pruunist suhkrust, mõnest tilgast sidruni eeterlikust õlist ja sulatatud rasvast, milleks sobib kookosõli, shea- või kakaovõi.
 • Kingi süüa! Me kõik sööme. Isetehtud trühvlid on geniaalne kingitus. Juustusõbrale teeb suurt rõõmu kvaliteetne juust koos isekeedetud juustumoosiga. Kingi süüa ka siis, kui sinust suurt kokka ei ole. Osta kalasõbrale purk forellimarja, kaunista purk ise. Kingiks paslikult pidulikud on kohalikud väiketalutooted - vahvasti pruuni paberisse mässitud Eesti põdravorst, päts käsitööleiba, purk mett.
 • Kingi elamusi. Pilet teatrisse, muuseumisse, kontserdile, kinno, spaasse, reisile. Kõigile inimestele ei meeldi ooperis käia, kuid mõtle kaugemale - kõigile meeldib mingit sordi kultuurielamus. Kui see sobib sinu sõbrale rohkem, siis kingi hoopis kaks piletit teima lemmikuimas ööklubis toimuvale peole, ning minge koos. Elamuskink ei pea olema kallis, sest elamusi on väga erinevaid.
 • Kingi aega. Hea ja tuntud soovitus on kinkida sõbrale isetehtud "kinkekaart", mis võimaldab tal nautida vaba õhtut, sest Sina hoiad lapsi - vms. Sinu kui kinkija ülesanne on kontrollida, et kõik need kinkekaardid lähiajal tõesti ka realiseeritaks!
 • Kingi võimalus olla koos. Leppige sõpruskonnaga kokku, et korraldate endale ühiseks jõulukingiks tõeliselt mõnusa jõulupeo, kvaliteetse hõõgveini ja uhke toidulauaga, kuhu igaüks miskit toob. Korralda ise kõikidele oma sõpradele ühiskingiks vahva jõululaud? Miks mitte kinkekaart, mis kutsub sõbrad Sulle külla, Sinu valmistatud õhtusööki nautima!
 • Vali loosipakid. Kingitused on tugevalt juurdunud osa jõulutraditsioonist. Pole põhjust vältida kinkimist iseenesest - hoiduda võiks vaid ületarbimisest. Näita üles initsiatiivi, et igas kollektiivis kus osaled tehtaks individuaalsete kingituste asemel loosikingid. Ka pereringis! Kõik saavad kinki plaanida ja pakkida, kõik saavad kuuse alt kingituse, kõik saavad salmi lugeda, kõik saavad üllatuse osaliseks. Keegi ei pea üle mõtlema, üle maksma või üle tarbima.
 • Anneta tavapäraselt kinkidele kuluv raha tänavu heategevuseks ning saada kõigile sõpradele armas personaalne jõulukaart, kus jagad siiraid sõnu ja märgid ära, millisesse heategevusfondi tänavuse kingiraha suunasid. 
 • Kingi tarvilikku - neid asju, mida tead, et kingisaaja tõesti kasutab, armastab või vajab. Kinkimise juures ei ole originaalsus sugugi sama tähtis, kui see, et kink saajale rõõmu teeks. Kui tead juba, millist kallist näokreemi Sinu ema armastab, siis osta talle ise uus purgike. Kui tead, et Sinu sõber armastab põletada sojavahast käsitööküünlaid, siis kingi just neid. Ole oma lähedaste suhtes aastaringselt tähelepanelik - siis tead, milline kink leiab tõesti kasutust.

Kingiideed lastele:

 • Kingi tegevus. Laps võib jõuluõhtul kuuse alt leida kaardi, mis juhatab mõnel lähiajal ees ootaval vabal päeval metsa või lihtsalt oma aeda perega koos aaretejahti mängima, piknikku pidama, Lottemaale sõitma, batuudikeskusse hüppama vms.
 • Kingi tarbeese lapsele rõõmu tegevas kuues. Lugu kurblikust kuuse alt karupüksid leidnud lapsest on ammu iganenud. Kui lapsel on parasjagu puudu võileivakarp või vajaka pidžaamariietest, siis ostagi just need, sest valik lastele meeldepäraseid ja südamest rõõmu tegevaid tarbetooteid on täna poodides olemas. Kiisufännist plikatirts naudib kassikestega pidžaamat ja rongisõbrast poisiklutt rõõmustab uhke veduriga võileivakarbi üle.
 • Tee käsitööd. Õmble nukuriideid, heegelda beebitekk või kaisumõmm, koo kampsun või meisterda ise mängutoite (Emmede Klubi õpetus asub SIIN).
 • Kui otsid jõulukinki beebile, kes ise veel salmi ei loe ega kinki oota, vali plastmassist kõrina asemel näiteks kvaliteetne riideese.
 • Kui kingid mänguasju, siis kingi kvaliteeti, mitte kvantiteeti. Eelista naturaalseid materjale sünteetilistele, näiteks puitu plastmassile. Eelista originaale järeletehtuile. Näiteks: kui laps fännab parasjagu ponisid, siis kingi üks My Little Pony kaubamärgiga originaal, mitte sama raha eest terve komplekt Hiinast tellitud, teadmata koostisega, Euroopa Liidu nõuetele mittevastavast plastmassist järgitehtud ponisid. On tõestatud, et lapsed suudavad vähesest rohkem rõõmu tunda kui paljust. Mänguasjade vähesus arendab lapst tunduvalt enam, kui mänguasjade ülerohkus. Kvaliteetne ese ei kahjusta tervist. Ära pelga kasutatud mänguasju - see ei ole tänapäeval enam ammu märk rahapuudusest, vaid keskkonnateadlikust mõtlemisest! Kummatigi kaovad plastmassist ajaga tervisele kahjulikud ained, mida uus plastmass paratamatult eritab.
 • Eelmise punkti juurde sobib hästi ingliskeelne väljend less is more, kuid on olemas üks asi, mille puhul more is more - raamat. Mida rohkem raamatuid lapsel on, seda rohkem erinevaid teoseid laps loeb või lapsega loetakse, seda parem. Milline raamat on hea raamat? Heaks vihjeks raamatu valimisel on kindlasti Eesti Lastekirjanduse Keskuse soovituste nimekiri. 
 • Arendavad ja vanematega koostegutsemist soosivad kingid on laste lauamängud.
 • Enamusele lastest meeldib ning kõigile lastele on kasulik meisterdamine. Paberid, vildikad, pliiatsid, värvid, liimid, kleepsud, teibid - kõik see on hitt. 

 

Loodame, et leidsid sellest nimekirjast kas sobiva kingituse oma lähedasele või siis lihtsalt inspiratsiooni eetiliseks kinkimiseks!