Eestis algab peatselt 5-11aastaste laste vaktsineerimine

Eestis algab peatselt 5-11aastaste laste vaktsineerimine

03. Dec 2021, 17:22 Emmede Klubi Emmede Klubi

Sel nädalal andis Eesti immunoprofülaktika ekspertkomisjon loa alustada 5-11aastaste laste vaktsineerimist koroonaviiruse vastu Pfizeri lastevaktsiiniga. 

Euroopa ravimiameti inimravimite komitee andis 25. novembril heakskiidu Pfizeri koroonavaktsiini kasutamiseks 5–11-aastastele lastele.

Kõige tavalisemad kõrvaltoimed on süstekoha valu, väsimus, peavalu, süstekoha punetus ja paistetus, lihasvalu ja külmavärinad. Need kõrvaltoimed on tavaliselt leebed või mõõdukad ja mööduvad mõne päevaga.

Vaktsiin manustatakse kahe süstina, Eesti immunoprofülaktika ekspertkomisjon soovitab manustada kaks doosi kuuenädalase intervalliga.

USA-s on vaktsineeritud rohkem kui neli miljonit last vanuses 5–11 ja selle põhjal saab öelda, et vaktsiinide tõhusus on püsinud väga hea ning kõrvaltoimeid on esinenud vähe.

Enne, kui vaktsineerimine praktikas alata saab, peab lastele mõeldud täiskasvanu doosist kolm korda väiksem doos ka Euroopa Liitu reaalselt jõudma. Ilmselt juhtub see jõulude paiku. 

Laste vaktsineerimine kaitseb nii lapsi ennast raske COVIDi eest kui ka aitab kaasa ühiskonna üldisele vaktsineerituse tasemele, mis piirab nakkuse levikut riigis ja kaitseb seeläbi meid kõiki. 

Praegu alates novembri algusest kestnud langus nakatumistes on hea näide sellest, et vaktsineerimine toimib. Alates oktoobris kehtestatud piirangutest, millega piiratakse vaktsineerimata inimeste liikumist avalikes kohtades ja regulaarselt testitakse koolilapsi, pöördus koroonaviirus Eestis langusesse.

Siiski ei ole vaktsineerituse tase täna üksi Eestis piisav ja kui lõppeksid piirangud, siis ilmselt nakatumisnäitajad uuesti tõuseksid.