Eesti Perearstide Selts: Nohu või köha pärast lasteaiast koju jääma ei pea

Eesti Perearstide Selts: Nohu või köha pärast lasteaiast koju jääma ei pea

21. Nov 2018, 12:27 Emmede Klubi Emmede Klubi

Millal tohib lapse pärast haigust uuesti lasteaeda viia? On neid, kes leiavad, et kui lapsed iga aevastuse pärast koju jääksid, ei saakski nad lasteaias ega vanemad tööl käia. Ning on neid, kes arvavad, et teiste laste nakatamise vältimiseks peaks laps olema kodus, kuni kõik sümptomid on lõplikult kadunud.

Et sellistesse vaidlustesse selgust tuua, andis Eesti Perearstide Selts eile välja juhendi.

Juhendis kirjutatakse, et väikelaste puhul on normaalne haigestuda tavalistesse viirusnakkustesse 5–10 korda aastas. Kõige sagedamini jääb tavaliselt haigeks laps, kes on äsja hakanud lasteaias käima, kuna tema immuunsüsteem puutub äkki kokku väga paljude võõraste pisikutega.

Tähtis on aga teada, et Sinu lapse haigestumises ei ole süüdi teised lapsed ega nende vanemad. Enamus haigusi nakkab juba enne sümptomite ilmnemist, seetõttu on lasteaedades palju nakkust kandvaid lapsi juba enne, kui esimene haige laps leitakse.

Igas kollektiivis on nii sümptomiteta lapsi, kes on nakkuskandjaiks ja kes ise ei pruugigi haigestuda, kui ka juba haigusest toibuvaid lapsi, kellel on veel sümptomeid, kuid kes nakkust enam ei kanna. Nakkust kandvaid ja mittekandvaid lapsi pole võimalik ühegi sümptomi, analüüsi ega uuringu alusel eristada. Seetõttu ei aita nohus või köhas laste eraldamine lasteaiast haiguste levikut tõkestada. Nohu ja köhaga lapsed võivad lasteaias käia, kui nad ise tunnevad end hästi ja nende tuju on hea.

Oluline on, et kui laps tunneb end halvasti, saaks ta kodus põdeda ja haigusest toibuda. Lasteaeda naasta võib ta juhul, kui on võimeline aktiivselt osalema lasteaia päevarutiinis. Laps võiks olla palavikuvaba vähemalt ühe ööpäeva.

Tutvu perearstide koostatud juhisega, mis õpetab, millal erinevate haiguste puhul võiks lapse tagasi lasteaeda viia ning kuidas haigestumise vastu võidelda!

 

Kaua oled Sina last haigestumise korral kodus hoidnud?