Eesti lapsed ei jõua õigel ajal arsti juurde. Mida teha?

Eesti lapsed ei jõua õigel ajal arsti juurde. Mida teha?

23. Nov 2016, 07:43 Emmede Klubi Emmede Klubi

Hiljuti avaldatud riigikontrolli aruandest selgus, et paljud Eesti laste terviseprobleemid jäävad õigel ajal avastamata, sest lapsed ei jõua õigel ajal arsti juurde kontrolli. Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjon tegi Eesti laste tervise edendamiseks ettepanekuid, mida vahendab Postimees.

  • Perearstiteenus, koolitervishoiuteenus, eriarstiabi, õppenõustamise tugiteenused ja lastekaitse tuleks ühendada toimivaks ning koordineeritud süsteemiks. Luua tuleks ühtne e-tervise infosüsteem, kuhu saaks ligi kõik erinevad lapsega töötavad spetsialistid. Näiteks saaks perearst muudatuse jõustumisel süsteemist näha, kui pereõde lapse tema juurde suunab. Kui vanem lapsega siis teatud aja jooksul vastuvõtule ei lähe, võiks perearstil olla kohustus lapsevanemaga ühendust võtta. Kui lapsevanem ka siis ei reageeri, tuleks ühendust võtta lastekaitsega.
  • Tervisekeskustes peaks töötama lastearst. Perearstid on spetsialiseerunud täiskasvanute probleemidele ega tunne laste probleeme alati ära.
  • Kooliõpetajate programmi peaks sisse viima krooniliste haigustega laste märkamise koolituse.
  • Kehalise kasvatuse tund peaks tutvustama ja soosima erinevaid liikumisharrastusi.

Tallinna lastehaigla psühhiaatriakliiniku juhataja Anne Kleinbergi sõnul on ühe põlvkonna tervise parandamine juba maha magatud - laste tervis on Eestis "ripakil" olnud ligi 20 aastat. Süüdistada ei saa arste ega lapsevanemaid, hoopis laste tervishoiu süsteemi tuleb parandada. Näiteks võib Kleinbergi sõnul olla olukord, kus lapsevanemad ei ole sugugi pahatahtlikud, kuid jätavad lapse tervise hooletusse sellepärast, et nad ise vajavad abi - joomise, depressiooni või muu sellisega. Selline laps ei jõuagi arsti juurde enne, kui juhtum on juba väga keeruline.


Millest võiks Sinu arvates olla abi, et lapsed jõuaksid oma terviseprobleemidega õigel ajal arsti juurde?