10 pihtimust sinu kangekaelselt tulesädemelt

10 pihtimust sinu kangekaelselt tulesädemelt

11. Jan 2018, 14:52 Emmede Klubi Emmede Klubi

Ta teab täpselt, mida ta tahab ja mida ta ei taha. Tema emotsioonid, nii rõõm kui ka raev, on tugevad. Ta on nagu väike tulesäde. Inimesed kirjeldavad teda "iseloomukana". Isegi tema soengust õhkab tugevat tahtejõudu! Me kõik teame mõnda sellist last, kas pole? Kas ka Sinu laps on eriti tahtejõuline tegelane?

Rebecca Eanes, blogi "Positive parenting: toddlers and beyond" autor jagab kümmet mõtet, mida Sinu väike tulesäde sulle tõenäoliselt öelda tahaks:

1. Sa ei ole halb lapsevanem. Ma ei ole kangekaelne ja temperamentne sellepärast, et Sina oleksid mu kasvatamisel midagi valesti teinud. Ma lihtsalt olen loomu poolest see, kes ma olen, ja tänu Sinu abile oled ma vaid parem. 

2. Ma ei ole ära hellitatud. Ma ei trambi jalgu täiesti jõust vastu maad sellepärast, et Sina mulle liiga palju mänguasju ostsid või liiga palju telekat vaadata lubasid. Ma teen neid asju, sest mul on sisemine vajadus oma iseseisvust kehtestada, aga ma ei ole veel õppinud, kuidas oma soove paremini väljendada. Ma vajan selles sinu abi. Kui Sa aitad mul õppida oma emotsioone kontrollima ja väljendama, aitab minu tugev iseloom mul vallutada terve maailma!

3. Ma pole "keeruline laps". Ma tean, et ma testin su piire kuni murdumise ääreni, kuid palun ära nimeta mind kõva häälega "keeruliseks lapseks". Ma võin seda uskuma jääda...

4. Ma ei ole põikpäine. Ma tean, et mulle meeldib teha asju just nii, nagu mina tahan, aga see on sellepärast, et ma olen veel väike. Ma palun sind, et sa näeksid mind mitte põikpäisena, vaid inimesena, kes on äge ja seisab selle eest, millesse usub. Ma vajan sinu abi, et õppida paindlikum olema.

5. Mulle sobib rutiin. Ma olen sedasorti laps, kes vajab tunnet, et ma kontrollin oma elus toimuvat. Mulle meeldib teada, millal midagi juhtub ja mis pärast seda juhtub. Minul on minuga kergem ja Sinul on minuga kergem, kui kehtestame kindla päevakava ja hoiame sellest koos kinni.

6. Mulle meeldib ise otsustada. No seda sa ilmselt juba teadsid! Ja ilmselt tead ka, et kui sa ütled mulle täpselt ette, mida ma selga panema või sööma pean, siis tõuseb tüli. Kui sa ise ära otsustamise asemel annaksid mulle väikse valiku (ära muretse, ma ei lähe lasteaeda ujumistrikoos - eelvaliku teed ju Sina), tunneksin ma, et kontrollin oma elu, ja tülisid tõuseks palju vähem.

7. Ma vajan Sinu usaldust. Ma tean, et Sa oled palju rohkem näinud ja teinud kui mina. Ma tean, et Sul on rohkem kogemusi kui mul. Uslda mind siiski - lase, ma proovin leida oma viisi. 

8. Ma õpin läbi tegutsemise. Sa võid mulle kümme või sada korda öelda, aga ma usun ikkagi siis, kui olen ise kogenud. Ma tean, et sa tead juba ette, kuidas asjad välja kukuvad, kui ma ise proovin. Aga las ma ikkagi proovin. Palun anna mulle turvaline keskkond, kus oma ideid ja teooriaid ise järgi proovida.

9. Ma mõtlen kastist välja. Vahel on see kast hästi väike, teinekord päris suur, aga fakt on see, et ma mõtlen natuke teistmoodi, kui teised inimesed. Minu lahendus probleemile võib olla teistsugune, aga kuula ja hinda seda sellegipoolest.

10. Ma vajan sind. Kui ma käitun koledasti, ja tugevalt, ja otsustuskindlalt... Ma palun, et sa näeksid seda abipalvena. Kui ma poe parklas jonnides maha langen, siis palun kuula - ma tahan Sulle öelda, et ma vajan Sind. Kui ma karjun Sulle täiesti kõrist näkku: "Ei," siis tegelikult tahan ma öelda: "Ma vajan Sind".

 

Tugeva iseloomuga lastele sisendatakse ühiskonnas liigagi tihti uskumust, et nad on "pahad lapsed". See on halvim, mida täiskasvanud ühe pisikese inimese sisse süstida saavad! Selle asemel sisenda oma lapsele tema häid omadusi. Sa oled harukordselt tugeva loomuga. Sa oled nutikas mõtleja. Sa oled julge. Sa oled elav. Sa oled loominguline. Sa oled äge!