Viis põhjust, miks väiksem arv mänguasju on lapsele kasulik

Viis põhjust, miks väiksem arv mänguasju on lapsele kasulik

15. Oct 2017, 14:50

Paljudel vanematel on enne laste sündi üsna kindlad ettekujutused sellest, kuidas saab edaspidi toimuma lapsele mänguasjade ostmine. Kuid miskipärast juhtub üsna tihti, et vanemad, kes endale lubavad, et nende kodu mänguasjadega ei täitu, avastavad end ühel hetkel siiski elamisest, kus endale läbi mänguasjade teed rajada tuleb.

Tegelikult on see ju mõistetav: mida rohkem laps kasvab, seda suuremaks muutub valik asjadest, millega ta mängida võiks. Ning tänu reklaamidele on kiusatusi rohkem kui kunagi varem.

Sellest hoolimata tahaksime täna meelde tuletada, et lõbusaks lapsepõlveks ei ole tingimata vaja lõputut valikut mänguasju. Vastupidi. Mida suuremat valikut laps omab, seda keerulisem võib olla otsustada millega mängida, mis võib omakorda tipneda sellega, et laps ei mängigi millegagi või on ta mäng pealiskaudne ja lühike. 

Mitmed vanemad on seda ka ise märganud ja hakanud seetõttu piirama lastele ostetavate mänguasjade kogust ning täna toomegi Sinuni mõned põhjused, miks selline lähenemine on kasulik:


Lapsed õpivad paremini asjade väärtust mõistma

Kui lapsel on liiga palju mänguasju võib juhtuda, et tal ei teki nende kõikidega emotsionaalset sidet, mistõttu võib mõne katki minek tema jaoks tähtsusetuna tunduda. Omades teadmist, et katkist mänguasja ei asendata (kas samasuguse või sarnase mänguasjaga) on laps tunduvalt hoolsam ja hoiab oma mänguasju tõenäoliselt korralikumalt. Lisaks on väiksemale arvule mänguasjadele kodus ka kergem oma kohta leida ning seeläbi ka lapsel endal kergem Korda hoida.

Aitab arendada tähelepanu

Liialt suur kogus mänguasju võib mõjuda negatiivselt lapse tähelepanuvõimele. Mida vähem mänguasju lapsel on (vähemalt nägemisulatuses), seda kauem ta nendega mängib ja seda rohkem ka samal ajal õpib. Liiga suur valik mänguasju võib last hoopiski ülestimuleerida.

Õpetab sihikindlust

Nagu eelnevas puntkiski mainitud, siis mida vähem mänguasju, seda rohkem aega veedab laps ühe kindla mänguasjaga mängides. See omakorda tähendab aga keerukama mänguasja puhul ka seda, et lapsel tekib võimalus mänguasja äsitlemist rohkem harjutada selle asemel, et ebaõnnestumise puhul millegi kergema poole pöörduda.

Arendab kujutlusvõimet

Mänguasjade vähesus aitab suuresti kaasa ka rollimängude tekkele ja asetab lapse tihtipeale olukorda, kus vaja kasutada oma kujutlusvõimet. Vähemate mänguasjadega õpib laps end paremini iseseisvalt lõbustama ja oma mängudes kasutama ka igapäevaseid esemeid.

Õpetab tänulikkust

Kui laps teab, et ta saab mänguasju vaid teatud tähtpäevadeks ning limiteeritud koguses, oskab ta nende üle pikemalt rõõmustada ning ka tänulikkust tunda, sest ta teab, et ei saa kõike, mida soovib ning tihtipeale tuleb soovitu saamiseks ka oodata. 

Kui ka Sulle tundub, et mänguasjad hakkavad kodus võimust võtma, siis saad proovida olukorda parandada näiteks kahe järgneva nõuande abil

-  Sorteeri lapse mänguasju ja eralda kõik, millest ta juba välja kasvanud. Ühtlasi pole mõtet alles jätta nelja täpselt sama eesmärki täitvat mänguasja.

- Ära jäta kõiki mänguasju lapse vaatevälja. Eralda teatud osa lapse mänguasjadest ning peida need näiteks kuuks ajaks (mõistagi ära kaasa sellesse lapse suurimaid lemmikuid, millega ta kõige rohkem mängib) ära. Kuu aja pärast too välja peidus olnud mänguasjad ning peida omakorda need, mis selle ajaperioodi jooksul käeulatuses olid. Niimoodi on lapsel veidi vaheldust ka olemasolevate asjadega.

 

Ning mõistagi aitab kõige paremini see, kui oma ostud korralikult läbi mõelda ja eelistada kvaliteeti kvantiteedile!

20171008232230-31741.jpg