Mähkme vahetamine beebil, kes on juba oma keha ja selle võimalustega tutvunud, on nagu kaamli läbi nõelasilma ajamine. Nüüd on ta avastanud oma käed ja jalad, seejärel õppinud küljelt küljele rullima ning kõigele krooniks seljalt kõhule pöörama õppinud.
Möödas on aeg, mil laps vaikselt paigal lamas sealsamas, kuhu ta asetasid, ning nüüd on ees palju avastusi ja uusi väljakutseid väiksekese eest hoolitsemisel.
Nüüd võib mähkmevahetuse missioon tunduda pisut hirmutava ülesandena, kuid meil on sellele keerulisele probleemile lahendus: tundub, et tavalised mähkmed on aeg vahetada püksmähkmete vastu, mida saab kergesti igas asendis jalga panna, ilma lapse kõhule survet avaldamata, sest vööosa on väga elastne ja veniv ning sisemine materjal pehme nagu pilv. Kõik see kokku pakub pisikesele ainulaadset mugavust — nüüd jääb ainult üle see väike vingerdaja kinni püüda!
Imikud vanuses 4-8 kuud
Umbes kuue kuu vanuselt pööravad paljud beebid end juba paremale ja vasakule küljele, samuti kõhule ja seljale, võib -olla lähevad nad juba üha sagedamini käpuliasendisse ja kiiguvad küljelt küljele: sedasi valmistuvad nad järgmiseks oluliseks arenguetapiks - roomamiseks.
Oluline on meeles pidada, et mitte beebi ei pea meie ees mugavalt lamama, et meil oleks kergem mähet vahetada, vaid meie peame kohanema lapse valitud asendiga. Kõlab natuke imelikult?
Kaugel sellest! Kõik on seotud harjumusega - kui sa esimestest päevadest alates õpetasid beebile, et mähkmevahetus pole lihtsalt hügieeniline vajadus, mis tuleks võimalikult kiiresti ära teha, vaid see on võimalus vanema ja beebi vaheliseks suhtluseks, siis nüüd on see tegevus lihtsalt natukene teistsugune. Seega kordame väsimatult, et mistahes hügeeniprotseduur imikuga ei ole lihtsalt automaatne tegevus, vaid see on üks meie suhtlemise, vastastikuse tunnustamise ja õppimise viise. Lõppude lõpuks, kui järele mõelda, pole meil beebi mähmkete vahetuseks enam nii palju võimalusi, reeglina on vaja rahuldada tema põhivajadus: magamist ja söömist.
Nii, et need on harvad hetked, mil laps on ärkvel, pole hõivatud ei söömise ega aktiivselt maailma avastamisega, kui on aega lihtsalt hügieenirituaalideks. Olgu selleks siis hommikune pesu, magama sättimine või mitu korda päevas mähkme vahetamine.
Kindlasti arvavad paljud teist, et see on lihtsalt järjekordne jama, mille on paika pannud uued psühholoogia ja pediaatria suundumused, suunised “teadlik lapsevanem ” olemiseks ja sarnased moraaliõpetused, mida sageli kuulutavad inimesed, kellel pole endal üldse lapsi.
Me teame suurepäraselt, et sa oled kindlasti palju lugenud ning haritud vanem, kuid siiski võtame vabaduse vähemalt proovida tõsta sinu teadlikkust. Eriti praegusel ajal, kui informatsiooni langeb laviinidena igalt poolt ja on nii palju väliseid stiimuleid, mis tõmbavad meid eemale peamisest - elust, meie lähedastest, meie lapsest .
Millal sa viimati lihtsalt aknast välja vaatasid või teed jõid, nautides iga lonksu küpsist kõrvale ampsates, silmitsesid oma imearmsat last lamamas, roomamas, õppimas? Loodame, et enamik teist vastab - “Jah, just seda ma kogueg teen”, kuid kogemus ja praktika näitavad, et enamus meie tähelepanu tõmbab miski, mille esialgne lihtne funktsioon on üksteisele helistada ja rääkida, aga me ei saa sellelt oma pilku – telefon. Milline riskantne märkus, arvestades, et seda artiklit loetakse ka elektroonikaseadmest ja me ei kutsu üles loobuma tsivilisatsiooni hüvedest! Kuid soovitame sul järgida digitaalset hügieeni - täpselt nagu enne söömist pesed käsi, siis söögi ajal võiksid panna telefoni käest ja ka lapsele mitte YouTube'ist harivaid multikaid näidata. Kiirel ajal tuleks keskenduda hoopis lihtsatele asjadele ja tavalistele toimingutele. Proovi beebiga jalutades kõrvaklappidest taskuhäälingu kuulamise ja Instagrami uudistevoo jälgimise asemel olla hetkes kohal, tunneta oma keha, igat astutud sammu, vaata loodust - puid ja taevast, märka inimesi enda ümber.
Alguses võib see olla äärmiselt igav, nagu kogu lapsega veedetud aeg, sest tegelikult ei tee me midagi - aga selle mõte on olla hetkes, avastada ennast ja last, õppida üksteist tundma, lugedes justkui maailma kõige põnevamat raamatut.
See pole lihtne, aga usu - see on äärmiselt põnev, pead lihtsalt alustama (ja tahtma!). Aga tagasi meie peategelase juurde - see tähendab mähkmete. Eelnevale tuginedes järeldub - et isegi sellisest rutiinsest ja ebahuvitavast protseduurist võib saada tõeline seiklus - kui me seda niiviisi käsitleme.
Rituaal koosneb mitmest punktist:
-
Esiteks teavita last oma kavatsusest sõnade ja liigutusega (leppige perekeskis kokku üks kindel liigutus).
-
Näita talle mähet. Kui esimestest päevadest alates harjutasid beebit mähkmevahetuse kui rituaaliga kirjeldasime eesseisvat ja võtsid toiminguteks ekstra aega, siis kuuekuune laps teab juba täpselt, mida ema kavatseb tegema hakata ning teeb meelsasti koostööd.
-
Kui laps on juba väga aktiivne, ära pane teda mähkimislauale, see on täiesti kasutu, lisaks on see lapse jaoks omamoodi ohtlik. Füsioterapeudid ei ütle asjata, et lapsele liiga tegemine algab mähkimislaualt.
-
Aktiivne beebi peaks veetma suurema osa ajast põrandal, sest see on kõige turvalisem koht, kust on võimatu maha kukkuda. Harju mõttega, et pead liikuma ka beebi tasemele ja juba tema valitud asendist lähtudes mähe vahetama.
-
Loomulikult muutuvad sel perioodil vajadusest tulenevalt püksmähkmed parimaks abivahendiks ja sõbraks.
-
Püksmähked pannakse jalga nagu tavalised aluspüksid ja need eemaldatakse kiiresti, selleks on vaja vaid küljelt takjariba lahti tõmmata. Lisaks saab mähked hõpsasti ära visata- keerad mähkme rulli ja kinnitad mähkmel oleva teibiribaga.
-
Püksmähkmeid on lihtne jalga panna igas asendis! Ükskõik, kas laps lamab kõhuli, pöörab selili või eelistab neljakäpukil olla. Kui laps õpib jalgadel istuma ja seisma, saab mähkmepüksid hõlpsasti jalga panna ja nii istuvalt, kui ka seisvalt beebilt eemaldada.
Imikud vanuses 8-12 kuud
Lastega, kes juba seisavad ja oma esimesi samme teevad, on teine teema. Nemad on mähkmevahetuse rituaaliga ilmselt juba vägagi hästi tuttavad, kuid tung roomates või lausa joostes minema söösta võib olla nii suur, et ema peab selleks oluliseks toiminguks appi võtma kogu oma osavuse ja kavaluse!
Spetsialistid soovitavad igas vanuses laste puhul mähkmevahetusse suhtuda kui iseseisvasse täisväärtuslikku tegevusse, lapse eest hoolitsemise rituaali, mille ajal keskendume lapsele ning ei püüa lapse tähelepanu hajutada mänguasjade, toidu või multikatega. Selles rituaalis on osalisteks üksnes ema, laps ja mähe!
Aasta vanused lapsed
Aasta möödudes kõnnivad lapsed juba hästi ja ehk isegi jooksevad, nad hakkavad üha enam teadvustama nendega toimuvaid protsesse ja võivad isegi potile küsima hakata. Mõni sagedamini ja paremini, mõni aga peaaegu üldse mitte, sest pott on tundmatu ja võõras.
Kindlasti on paljud teist märganud, kuidas beebid hetkeks tarduvad, mõistes ilmselgelt, mis nende mähkmes toimub ja aimavad vaikselt põhjuslikku seost - nad jõid, kõht punnis, mähe sai täis. Loomulikult on vaja lasta beebil alasti ja ilma mähkmeteta ringi joosta, olenemata aastaajast. Muidugi lisab see meile probleeme, kuid kuidas muidu saab laps õppida oma keha tööd tundma.
Teine asi on see, et sa ei tohiks asju kiirustada. Lapsevanemate hirm kahe- kuni kolmeaastastel lastel mähkmeid kasutada on täiesti alusetu ning päris kindlasti ei kahjusta see lapse tervist. Tee otsuseid endast ja lapsest lähtuvalt, usalda oma intuitsiooni ning pööra vähem tähelepanu Interneti isehakanud spetsialistidele.
On ka arvamus, mis tegelikult osutub ka müüdiks või lihtsalt kokkusattumuseks, et tüdrukud on potil käimisel poistest edukamad. See müüt on olnud juba aastakümneid, mistõttu on ta oma positsiooni nii kindlalt hoidnud. Me soovime sulle kinnitada, et see pole nii. Küll näed varsti ise! Eriti, kui peres kasvab eri soost lapsi (kui ei, siis kindlasti on selliseid lapsi lähiringkonnas).
Samuti leidub Internetist sageli teavet mähkmete negatiivse mõju kohta lastele, eriti poistele ning nende reproduktiivtervisele tulevikus (selliste uuringute loogika on täiesti ebaselge). Ei ja veelkord ei! Mähkmete kasutamine ei kahjusta tervist.
Palun usalda ainult usaldusväärseid ja kontrollitud teabeallikaid! On vaja õppida, kuidas eraldada terad sõkaldest ja eristada tõeliselt teaduslikku artiklit kollase ajakirjanduse leiutistest. Hea on koguda mitmetelt erinevatelt arstidelt arvamusi, ka nemad on inimesed, oma eelistuste ja vaadetega. Uuri, analüüsi ja vali sulle ja sinu perele sobiva (ei tohiks teha kõiki otsuseid lapse hooldamise ja kasvatamise kohta üksi, soovitame siiralt jagada seda vastutust oma partneri või abistava lähedase inimesega).
Kindlasti ei jäa see hetk tulemata, kui laps on valmis tualetti minema! Ära rapsi ega võistle! Ole beebi suhtes tähelepanelik, tutvusta talle potti järk-järgult ning suuna teda mõnikord sellele istuma, samas jälgides, et ta potil ei mängiks või muid kõrvalisi tegevusi ei harrastaks. Lase lapsel mähet iseseisvalt jalast ära võtta ning tagasi jalga panna – peagi märkad, et laps on hakanud järk-järgult ise potile küsima.
Usalda, et kõik tuleb oma õigel ajal - ole oma beebile kannatlik ning usaldusväärne sõber ja kaaslane sellel pikal ja raskel kasvamise teekonnal.
Huggies® on alati teiega!