VIDEO! 9 ideed mängudeks 10-14 kuu vanuse lapsega

VIDEO! 9 ideed mängudeks 10-14 kuu vanuse lapsega

03. Dec 2019, 18:47 Emmede Klubi Emmede Klubi

10-14 kuu vanuses suudavad lapsed juba stabiilselt istuda, püsti tõusta ja isegi esimesi samme astuda.

Kõik need uued oskused avardavad lapse jaoks teda ümbritseva keskkonna piire – meie ülesanne on luua tema jaoks sobiv keskkond ning pakkuda köitvaid tegevusi, mis toetavad lapse igakülgset arengut.


Sujok-pallid ja -rõngad

Sujok-palle saab osta apteegist. Need on kõvad ja üpris torkivad, seepärast sobivad need hästi pisut vanematele lastele.

Need pallid toetavad suurepäraselt kõne arengut.

Kuna pallid on värvilised, saab nendega mängides selgesti lausuda konkreetse palli värvi.

Palliga saab masseerida lapse peopesa – pange pall lapse avatud pihku ja liigutage seda seal ringjate liigutustega, ümisedes samal ajal lõbusat laulukest.

Toimige samamoodi lapse jalataldadega.

Lisaks pallile saab kasutada ka sujok-rõngaid. Need on spetsiaalsed rõngad, mida saab sõrmede otsas edasi-tagasi liigutada – sel viisil aktiveerime kõik olulised punktid lapse sõrmedel.

Mängud didaktilise nukuga

Didaktiline nukk aitab lapsel õppida. Nukk ei ole mängimiseks vabalt kättesaadav, sest seda kasutatakse eranditult õppe-eesmärgil.

Laps omandab uusi sõnu ja mõisteid teemade kaupa, näiteks kui konkreetse ülesande teema on kollased köögi- ja puuviljad, siis ütleme eseme nimetuse ja värvi selgesti välja.

Esemete sorteerimine värvi järgi

Pakkuge lapsele tegevust, mille käigus tuleb kahte eri värvi anumasse asetada anuma värvile vastavat värvi esemed. Öelge eseme värv ja nimetus selgesti välja, sel viisil kinnistub lapsel värvi teema ja ta õpib ka uusi sõnu, näiteks loomade nimesid ja väljendeid värvidega (nt „kollane hobune“ või „sinine elevant“).

Looduslikud materjalid

Sügisel on looduslike materjalide kasutamine eriti asjakohane, sest ümberringi on kõik nii värvikirev!

Korjake karbitäis kastaneid ja jagage need eri värvi purkidesse. Selle tegevuse käigus teevad tööd ka väikesed käed, nii vasak kui ka parem, ja samal ajal õpib laps värve. Võite lapsele soovitada kastanite tõstmist lusika abil. See muudab ülesande keerulisemaks, samas arendab käte koordinatsiooni, see aga valmistab kätt ette hilisemaks kirjutama õppimiseks.

Kastanite ümbertõstmise või -valamise käigus jälgige, et laps teeks seda suunaga vasakult paremale, sest samamoodi hakkab ta hiljem kirjutama õppima.

Eseme ja selle pildi kõrvutamine

See ülesanne aitab arendada lapse abstraktset mõtlemist, sest ta peab kõrvutama reaalse eseme selle eseme pildiga. Ülesande lahendamise ajal tegeleb lapse aju tormiliselt andmete töötlemisega – see treenib aju, parandab mälu ja aitab luua seoseid esemete vahel.

Plastiliini kasutamine

Plastiliin on väikeste käte jaoks äärmiselt tänuväärne materjal. Valige plastiliin, mis ei oleks liiga pehme ega ülearu kõva.

Andke lapsele ereda taustaga pilt ja plastiliinikuulike, mida on lihtne lapikuks vajutada. Kõige peale võiks laps suruda ehtsa hernetera – eri materjalide faktuurid arendavad motoorikat ja muudavad loomeprotsessi põnevamaks!

Mäng „Võlukott“

Laske lapsel võtta kotist mitmesuguseid esemeid, näiteks loomakujukesi, ja lausuge iga kord selgesti eseme nimetus.

Uurige väljavõetud eset koos lapsega tähelepanelikult ning osutage selle kõrvadele, silmadele, sabale jmt – nii täiendab laps mängu käigus oma sõnavara.

Mäng kineetilise liivaga

Liiv mõjub lastele lummavalt. Kasutage mängus erinevaid kujukesi, mida saate liiva sisse peita, liivast välja kaevata ja mitmesugustes mänguolukordades kasutada. Liivaga mängimine toob lapse sensoorsetesse tajudesse vaheldust ja mõjub rahustavalt. Sama põhimõtet kasutatakse ka liivateraapias. Liivamängud on eriti asjakohased ajal, mil laps kohaneb lasteaiaga.

Rütmitunde arendamine

Põnnid armastavad muusikat. Eranditult kõikidel lastel on olemas kaasasündinud rütmitunne, meie ülesanne on seda arendada!

Ärge muretsege, kui lapse mänguasjade seas ei ole veel ühtegi pilli! Trummiks passib hästi ka tavaline kast või isegi mähkmepakk – pange kujutulusvõime tööle ja vaadake maailma läbi lapse silmade.

Uskuge, teile avaneb terve imedemaa, sest laps suudab näha maagiat ka kõige igapäevasemates asjades. Meie peame tagama talle sobivad tingimused ja mugavuse. Avastame maailma ja kasvame koos Huggies Pantsi mähkmetega poistele ja tüdrukutele!