VIDEO! Beebi areng esimesel elukuul

VIDEO! Beebi areng esimesel elukuul

16. Mar 2020, 14:27 Emmede Klubi Emmede Klubi

Palju õnne! Beebi on käes, sünnitus selja taga ja nüüdseks olete kogu perega turvaliselt koju jõudnud.

Elu on palju muutunud ja ehkki päevad on nüüdsest sageli segamini öödega, ei riku miski piiritut rõõmu, mida kohtumisest beebiga tunneme.

Huggies on kokku pannud beebi arengujuhendi, mis aitab sul märgata ning teadlikult jälgida olulisi etappe beebi esimestel elukuudel. Vastsündinu areng on väga kiire - olulised muutused võivad aset ööpäevaringselt ja seda sageli suisa märkamatult. Sellest videost saame teada, mis juhtub beebiga tema esimesel elukuul:

Jälgi oma vastsündinut! 

 Esimese kuu jooksul kohaneb vastsündinu suure ja tundmatu maailmaga. Psühhomotoorne areng on väljakujunemise algfaasis, aju on äärmiselt plastiline ja kohaneb kergesti ümbritseva keskkonnaga. Täna külastab füsioterapeut noort ema ja pisikest beebit.

Lapse tervisekontroll algab alati vestlusega selle kohta, kuidas rasedus ja sünnitus kulgesid. Esimese kuu jooksul sõltub lapse tervis suuresti sellest, milline oli tema sünd. Lapse arengu määravad kesknärvisüsteemi küpsus, geneetika ning muidugi ümbritsev keskkond. Vastsündinu kohanemisperiood kestab esimesed 3-4 kuud, kuni kõik tema keha bioloogilised süsteemid kohanevad uute elutingimustega väljaspool ema kõhtu.

Samuti määrab beebi arengu viis, kuidas tema eest hoolitsetakse ja asenditest, milles ema teda kannab, hoiab ja toidab, sest need toimingud moodustavad enamuse beebi igapäevaelust.

Esimesel kuul on beebil loomulikult suurenenud lihastoonus - kui proovime tema kõverdatud käsi ja jalgu sirutada, tunneme, et lapse keha osutab vastupanu.

Esimese kuu jooksul magab laps tavaliselt sümmeetriliselt, pöörates pea vaid ühele kindlale küljele – ta ju mäletab seda mõnusat asendit, milles ta ema kõhus oli!

Pidage meeles, et vastsündinu ei saa ise pead hoida - seetõttu tuleb lapse hooldamisel kindlasti kaela ja pead hoolikalt toetada.

Milline vastsündinu välja näeb?

Lapse nahal võib vastsündinu nahakollasuse e. ikteruse tõttu olla kollakas varjund. Ära muretse – see möödub järk-järgult. Ka võib tema nahal esineda löövet - kõik see on sinu silmatera esimesel elukuul täiesti normaalne.

Sageli tunnevad emad huvi: mida laps näeb ja kuuleb?

Esimese kuu jooksul on laps võimeline nägema 40–50 sentimeetri kaugusele ja oma pilku vaid väga lühikeseks hetkeks fikseerima. Vaadake, mismoodi laps oma ema nägu jälgib - see on talle kõige tuttavam ja kallim! 

Laps kuuleb otseloomulikult juba mitmesuguseid helisid ja müra, kuid ei reageeri neile ega pöördu heliallika suunas.

Kuidas siis aru saada, mida laps kuuleb? Jälgi lapse reaktsioone – äkilise valju heli korral võib ta tarduda või rahutuks muutuda.

Alguses toimub beebi suhtlus maailmaga eranditult nutmise kaudu - kõne areng on nutuga väga tihedalt seotud, mistõttu on täiesti normaalne, et beebi väljendab meile oma vajadusi pisarates.

Esimesel kuul on lapsel hästi arenenud imemis- ja neelamisrefleksid. Rinda tuleks beebile pakkuda nii sageli kui ta vähegi soovib – seeläbi stimuleeritakse piimatootmist ja tugevneb side beebiga. Lähedane kontakt emaga on beebi arengu olulisim alustala.

Nagu öeldud, on vastsündinu eest hoolitsemine väga oluline osa tema arengust - seetõttu proovime kõik igapäevased toimingud teha nii, et beebi areneks sümmeetriliselt: asetame lapse erinevatele külgedele nii mähet vahetades kui ka teda magama pannes.

Võta last sülle nii sageli kui võimalik, järgides seda tehes lihtsaid põhimõtteid. Last tuleks hoida ainult horisontaalselt, samas veendudes, et pea ning selg oleks toetatud.

Laps muidugi veel rääkida ei oska, kuid see ei ole põhjus, miks temaga suheldes vaikida - jutusta titale, mida parasjagu teed, laula talle laule ja naerata - nii lood lapsega kontakti.

Esimesel elukuul laps enamasti magab ja sööb, kuid just ema sagedane puudutus ja lähedane kontakt annab lapsele vajaliku turvatunde.

Igapäevaste beebi eest hoolitsemise rituaalide läbiviimisel tuleks veenduda, et teda mähkimislauale või muule pinnale asetades oleks tema ümber alati nii-öelda “pesa” - vastsündinutele tegelikult ei meeldi avatud ruumid ning seetõttu eelistavad nad jalgade ja kätega teatud piire tunda. Et beebi oli just äsja ema kõhus, on oluline püüda hõlbustada tema üleminekut turvalisest emaüsastsellesse piiritusse maailma!

Esimene puudutus emalt, teine aga ​​pehmetelt ja õrnadelt Huggies® Elite Soft mähkmetelt.