Väikelapse üleminek „suure lapse voodisse“ – millal on õige aeg ja kuidas seda teha?

Väikelapse üleminek „suure lapse voodisse“ – millal on õige aeg ja kuidas seda teha?

25. Sep 2018, 09:10 Huggies Huggies

Umbes lapse teise sünnipäeva paiku hakkavad kõik lapsevanemad mängima mõttega laps „suure lapse voodisse“ ümber kolida. Millal on kõige õigem aeg väikelaps sellest imeilusast, pärast kuudepikkust valimist ja vaagimist soetatud hällist või võrevoodist suurde voodisse magama panna? Sel korral on uue ja ilusa voodi välja valimine kõige lihtsam osa – tegelik üleminek ja uued magamiskorraldused võivad aga pisut keerulisemateks osutuda.

Enne otsuse vastu võtmist ja ülemineku pidulikku väljakuulutamist tuleks jälgida, kas laps ilmutab märke hällist lahkumiseks. Kui ta võrevoodist juba välja hüppab (kukub, ripub või midagi muud taolist teeb), on õige aeg. See juhtub tavaliselt 1,5-2 aasta vanuses, aga kindlat iga või kasvunõuet üleminekuks määratud ei ole. Kui beebi on nõus rahulikult (madalaks seatud põhjaga) võrevoodis protestimata lamama või istuma, on üleminekuga tõenäoliselt veel aega. Kui laps on võimeline jala üle voodipiirde tõstma või kui lapse rinna keskkoht on piiretega ühel kõrgusel, on aeg võrevoodist tavalisse ümber kolida. Ülemineku motivaatoriks peaks pigem olema lapse turvalisuse tagamine kui lapse enda initsiatiiv ja soov suurde voodisse kolida.

Jah, ta on selleks valmis

Kui aeg on küps, on mitmeid erinevaid viise, kuidas üleminek lapse jaoks lihtsamaks ja turvalisemaks muuta. Üks turvalisemaid meetodeid on väikelapsemadrats põrandale asetada. See elimineerib kõige suurema, üleminekuga kaasneda võiva ohu: voodist välja kukkumise ja sellega kaasneda võivad vigastused. Pärast seda, kui laps on madratsil magamisega kohanenud, võid madratsi voodiraamile tõsta. Paljud perekonnad jätavad lastevoodi osa üleüldse vahele ja ostavad lapsele kohe suure täismõõdus voodi. Igaljuhul võib lapsele voodi kõrvale asetada väikese astme, et tal oleks lihtsam ja turvalisem voodisse ning voodist välja ronida. Lisaks võiks valida voodi, millel on (või millele saab kinnitada) turvalise ääre, mis voodist välja kukkumist takistab ning asetada voodi seina äärde, et kukkumise ohtu vähendada. Ka pehmest voodiesisest vaibast võib kukkumisõnnetuse korral palju abi ja leevendust olla.

Kaasa laps üleminekuaktsiooni

Kui vajalikud turvameetmed on rakendatud, tuleb valmis olla ka emotsionaalseteks raskusteks. Paljud beebid ja väikelapsed mõtlevad oma hällist kui turvatsoonist ning uus magamisase võib neile tunduda võõras ja hirmutav. Siin mängivad lapsevanem ning tema kasvatuslikud võtted olulist rolli – et aidata lapsel end voodis hästi tunda, lase tal näiteks uus voodipesu ise välja valida. Laps peab tundma, et voodi on tõepoolest päris tema oma. Loe talle seal raamatuid ning alustage uues voodis magamisega harjumist esialgu vaid lõunauinakutest. Paljud lapsevanemad jätkavad samade unerutiinidega, mis varemgi, kuid heidavad unejutu ajaks ka ise lapse kõrvale pikali, et neid rahustada. Kui laps on uinunud, võib lapsevanem lahkuda. Väikelastele, kes vanematega koos magamisega harjunud on, võib üksinda magamine tulla tõelise šokina. Sellisel juhul võib lapse uue madratsi asetada vanemate voodi jalutsisse ning seda vähehaaval lapse toa poole nihutama hakata.

Liikumisvabadus

Ära ehmata, kui laps pärast hälli või võrevoodi turvaliste pulkade vahelt välja kolimist öösiti ringi rändama hakkab - hällist lahkumine kingib lapsele uutmoodi vabaduse. Paljude lapsevanemate sõnul jäävad nende lapsed rahulikult oma uues „suure lapse voodis“ magama ja „ilmuvad“ justkui võluväel öö jooksul emme ja issi voodisse. Siin peaks olema abi tasasest ja rahulikust julgustusest ning lapse voodisse tagasi viimisest. Tihti on abi lapse lähedusest tasakesi ning aeglaselt eemaldumisest. Proovi ka lapse kiitmist ja isegi premeerimist, kui ta on terve öö omaenda voodis veetnud.

Seoses lapse vastleitud vabadusega peaksid lapsevanemad veenduma ka ülejäänud kodu turvalisuses. Treppide ette peaksid olema paigaldatud turvaväravad, seinakontaktidele katted ning sahtlitele lukustid, et lapsega lapsevanemate uneajal õnnetusi ei juhtuks.

Kokkuvõtteks: kõige olulisem „suure lapse voodisse“ kolimise juures on muuta see kogemus lapse jaoks võimalikult turvaliseks, meeldivaks ning lõbusaks.

Kui vanalt teie lapsed võrevoodist ümber kolisid? Mida tegite, et see üleminek võimalikult sujuvalt õnnestuks?


(Allikas: Pediaater Justin Morgan,
 Parenting.com)


Aktiivsete beebide turvalisuse eest kutsub hoolitsema Huggies Pants – püksmähkmed väikesteks ja suurteks mängudeks ja vallatusteks!


20181128164442-81572.jpg

28. Aug 2015, 13:51

Mida me tegime , et üleminek raske poleks ? Me panime "suur poisi voodi" , enda voodi kõrvale . Hetkel magab siiani meie kõrval voodis, aga peagi kolib juba ka eraldi tuppa. See on ka üks suur ettevõtmine ja selgitustöö. Hetkel vanust 2.6a vanimal pojal. Noorem võrevoodis ja on umbes aastakese veel mejega ühes toas, siis läheb juba venna juurde (hetkel viiekuune)

02. Feb 2015, 12:22

Hehee... varsti ootab meidki see ees. Aitäh artikli eest !

Irinaaa Irinaaa 30. Dec 2014, 19:13

hea artikkel 😀

30. Dec 2014, 15:26

Meie poja kolis ümbes selle aasta augustikuus 1.6aastaselt. Põhjuseks peagi sündiv venna ja võrevoodi väiksus. Üleminek oli suteliselt kerge. Eks umbes nädalake oli selline raskem, et ikka taheti voodist emme kaissu ronida jm. Tänaseks magab ilusti enda voodis 😀