Täispuhutavad abivahendid ujumiseks - kas ohutu valik või ei?

Täispuhutavad abivahendid ujumiseks - kas ohutu valik või ei?

24. Jul 2017, 22:04 Huggies Huggies

Valides lapsele vees olemiseks ujumisvarustust, on kätised tihtipeale üheks populaarseimaks valikuks. Lihtne kasutada ja kirev disain, mis lastele rõõmu teeb. Aga kas tegu on tõesti turvaliste abivahenditega või pigem siiski mänguasjadega?

Kuigi kätised hoiavad last veepinnal, sunnivad nad teda siiski ebakorrektsesse asendisse, mis võib kätistega harjunud lapsel hilisema ujumaõppimise veidi keerukamaks muuta. Ujumiseks peab laps olema horisontaalses, mitte vertikaalses asendis. Olles pikalt vees vaid säärases asendis olnud, võib horisontaalne asend (ning näo suurem kokkupuude veega) osade laste jaoks hirmutavana mõjuda.

Samuti on kätiste suureks probleemiks see, et nad võivad üsna hõlpsasti ka käte ümbert maha libiseda. Lapsed on uskumatult kavalad. Nad suudavad kerge vaevaga lahti saada absoluutselt kõigest, mis neile parasjagu ei meeldi. Jalanõud, püksid, mähkmed, pidžaama, talvemüts, kindad. Oled ehk isegi näinud millise kiiruse ja kavalusega nad end ebameeldivatest asjadest vabaks nihverdada suudavad? Ja kujuta nüüd ette, et keerad lapsele hetkeks selja ja just sel hetkel otsustab ta, et kätised on tema jaoks pigem segavaks faktoriks.

Rääkimata sellest, et Sa võid ju vaadata, et laps pladistab niisama rõõmsalt vees, ent tegelikult üritab ta õhku kinni hoidvat korki avada, mille tagajärjel kätised üsna ruttu õhust tühjaks joosta võivad.

Ning, mis peamine - kätised loovad lapses (kui ka last jälgivas vanemas) pahatihti illusiooni turvatundest. Laps on kindel, et kätised aitavad tal igal juhul pinnal püsida ja seetõttu võib ta ka sattuda ohtlikematesse situatsioonidesse või võtta riske, mida ta üldjuhul ei teeks. Ujumisoskuseta laps peab mõistma, et vette hüpates ei ilmu ta mitte midagi tehes sekundiga pinnale - valearusaam, mille kätised talle tekitada võivad. 

Kuna ujumiskätised on konkreetselt lapse küljes, võibki pisematel olla raskusi mõistmisega, et just need teda pinnal hoiavad, mitte tema ise. Seetõttu on näiteks basseinis parem kasutada ujumisnuudleid, mille puhul on lapsel selgem mõista, et tegu on eraldi abivahendiga, mitte osaga temast või tema oskustest.

Muidugi ei hõlma eelnimetatud probleemid ainult kätiseid vaid laienduvad pea kõikidele täispuhutavatele abivahenditele, mida vees kasutatakse. Siinkohal tulekski vanematel meeles hoida, et tegu ei ole turvavarustusega, mis garanteeritult last aitab. 

Eriti tuleb seda silmas pidada kasutades ujumisrõngaid, mis võivad lapse koos lainetega kaugele kanda ning millest paanikas laps hõlpsasti välja libiseda võib.

Ehk siis ühtki taolist abivahendit ei tasuks võtta kui enda järelvalve aseainet ega lapsi nendega üksi vette jätta!

20170720114033-77269.jpg