Roomamine - tähtis etapp beebi arengus!

15. Jul 2019, 17:56 Huggies Huggies

Millised on esimesed märguanded sellest, et laps on valmis iseseisvalt edasi liikuma hakkama? Tavaliselt viitab sellele see, et laps üritab end kõhuli olles edasi-tagasi liigutada.

Esimesed märgid võivad kesta nädalaid, sest lapse jaoks on tegu keerulise protsessiga. Tuleb tal ju õppida kordineerima käte ja jalgade koostööd. 

Korrektseks roomamiseks peetakse seda kui laps liigutab korda mööda vasakut ja paremat kätt. Sümmeetrilised liigutused on lapse kehale parimad ja selgroole kõige ohutumad.

Kui laps liigub asümeetriliselt, võib see tihtipeale viidata sellele, et üks tema külgedest on teisest nõrgem. Kahtluse korral ei tee kunagi halba füsioterapeudiga konsulteerimine!

Paljud vanemad tunnevad uhkust selle üle, et nende laps jättis roomamise vahele ja hakkas koheselt kõndima. Siinkohal tasub meeles pidada, et iga arenguetapp on lapse jaoks vajalik ja roomamise ning käputamise etapp on justnimelt vajalik selleks, et tugevdada lapse selgroogu ja teda kõndimiseks ette valmistada

Uute oskuste omandamine on lapse arengus alati suur samm ja vanema vastutus on last toetada, mitte stimuleerida last tegema asju, mille jaoks tema keha pole veel valmis. Seega, kui Su beebi veel ei rooma, siis keskendu sellele, et aidata tal seda oskust omandada, mitte ära suuna teda juba püsti tõusma.

Tihtipeale juhtub, et lapsed jätavad roomamise vahele ja soovivad kohe püsti tõusta, sest neid ümbritsev keskkond pole lihtsalt roomamist toetav. Paljudes peredes juhtub, et kõik lapse jaoks huvitav on tema jaoks kõrgustes. Mõistagi tekib lapsel soov hoopis tõusta. See ei tähenda, et ta keha oleks selle jaoks valmis. Seega tuleks keskenduda hoopis sellele, et lapsega samal tasapinnal oleks palju huvipakkuvat, mis motiveeriks teda edasi liikuma. 

Kuidas luua lapsele motiveeriv takistusrada?

Et beebit stimuleerida, tuleks tema ette asetada erinevaid takistusi. Ent Mitte liiga kõrgeid. Need peavad olema ületatavad iseseisvalt ja ilma kõrvalise abita. Lapsel võiks olla võimalus ronida mingitest esemetest üle või nende alt läbi. Hea on kõrvuti asetada ka erinevate kõrgustega objekte, et beebi õpiks üles ja alla ronimist. 

Takistusraja läbimine aitab lapsel

- arendada loogilist mõtlemist
- arendada tasakaalu
- areneda füüsiliselt
- mõista paremini suuruseid ja kujusid

“Roomamine on lapse arengus väga oluline etapp ja selle vahele jätmine pole hea. Ütlen vanematele alati, et enamikele lastele on roomamise õpetamine võimalik - kõik oleneb lihtsalt sellest, mis neid ümbritseb,” ütleb kogenud füsioterapeut Claudia Hel. 

Mida aktiivsemaks laps muutub, seda enam tuleb tähelepanu pöörata ka ta mugavusele.

See hõlmab endas ka mähkmete ja sobilike riiete valikut. Mähkmed peaksid olema võimalikult mugavad ja lapse kehakujuga sobituvad ning riided võimaldama lapsel vabalt liikuda.

Huggies® Pants püksmähkmed poistele ja tüdrukutele on tehtud mõeldes just aktiivsetele beebidele. Püksmähkmed lasevad lapsel vabalt maailma uudistada ilma, et mähe liigselt pigistaks või paigalt liiguks. Samuti Huggies® Pants püksmähkmetel spetsiaalne imav kiht, mis imab niiskuse sekunditega ja garanteerib selle, et beebi nahk jääb kuivaks!  Ühtlasi on Huggies® Pants püksmähkmetel ka niiskusindikaator, mis annab vanemale tänu värvi muutvale ribale teada, millal on aeg mähet vahetada. Ning mõistagi on need püksmähkmed pehmed ja lasevad beebi nahal vabalt hingata!

 

Näpunäited mähkmevahetuseks

Räägi lapsele, mida Sa tegema hakkad. Kaasa teda protsessi - see tugevdab juba varases eas tema enesekindlust.

“Vahetame nüüd Su mähkme ära!”

“Kas vahetame ka Su riided ära?”

“Vaata, millised ilusad sokid ma Sulle kapist valisin!” 

Hoia beebit nii, et tal oleks mugav. Lase tal vaadelda mähet ja riideid.

Vastsündinute jaoks on mõistagi kõige mugavam kasutada tavalisi mähkmeid. Veidi vanemate ja juba aktiivsemate beebide jaoks on mugavaks valikuks püksmähkmed.

Su beebi on aktiivne maailmaavastaja, loo talle selle jaoks mugavad tingimused!