Roomama hakkamine - millal on õige aeg?

Roomama hakkamine - millal on õige aeg?

29. May 2013, 10:06 Emmede Klubi Emmede Klubi

Roomamine on üks olilisemaid oskusi, mida laps esimesel eluaastal, 4-11 kuu vahel, omandab. Millal see juhtub ja kas last peaks selles aitama, räägib füsioterapeut Zane Paiča.

Aeg, millal laps valmis roomama on, on igal lapsel erinev. Esimene asi, mida laps õpib, on seljalt kõhule ja tagasi pööramine, mille ta peaks selgeks saama 3-6 elukuu jooksul.

Lapsel tekib soov kõhuli olles liikuda mänguasja suunas, kui seda talle näidata.

Sageli roomab beebi alguses kõhuli ja seejärel õpib põlvedele tõusma. Roomamine on vertikaalses edasiliikumises väga oluline etapp ja omamoodi võib seda võrrelda kõndimisega, sest sealgi peab käsi ja jalgu kordineerima ja üksteise järel "samme" tegema.

Kui laps tahab kohe püsti tõusma hakata, võib see olla märk sellest, et lapse õla ja vöö lihased võivad pinges olla ja vanemad võiksid füsioterapeudiga nõu pidada.

Tingimused edukaks alguseks

Vanemad saavad lapse roomamisoskusi arendada. Kõigepealt on vaja lapsele luua keskkond, kus tal on mugav ja ohutu olla. Laps tuleb panna põrandale ja jälgida, et tal oleks seal mugav, mitte näiteks liiga libe.

 Võib-olla on vaja last natuke motiveerida, et ta liiguks. Mänguasjad tuleks panna tema lähedusse, aga mitte päris käeulatusse, et ta peaks nende kätte saamiseks natuke edasi liikuma. Lapsevanemad peaksid lapsega mängima, kui tal on hea tuju. Kui laps näeb, et vanemad mööda tuba ringi liiguvad, soovib ta seda imiteerida ja vanematele järgi jõuda.

Juba väga varajasest vanusest vajab laps päevarütmi, mis annab talle turvalisuse tunde, sest ta oskab asju ette aimata -mis ja millal juhtub. Kaos väsitab last liigselt ja see ei ole lapse arenguks kasulik.

Last peaks õpetama ka ise majandama, mis tähendab, et umbes 5-kuune beebi peaks saama ka veidi aega ise veeta ja mängida. Kui last terve aeg kätel kantakse ja ta saab väga palju tähelepanu, või kui ta on kõhuli ja ei ulatu mänguasjani, on tema jaoks lihtsam, kui emme tuleb ja selle talle annab. Kui lapsel on kindel päevarütm, on ka vanemal kergem mõista, millal laps on rahulik ja heatujuline - just sel ajal on kõige parem uusi oskuseid õppida.

Takistuste ületamine

Kui beebi juba ringi roomab, võid teda motiveerida, luues takistusi, mida laps peab üleatama. Näiteks võib ta üle ronida rulli keeratud tekikesest, mille Sa võid panna risti tema liikumissuunaga, kuhu ta minna plaanib. Lisaks sobivad ka erinevad padjad, või pappkarbid, millesse on midagi rasket pandud, et laps nendega ei kukuks ja teki võib ka nendele peale panna. Lastele meeldib selline takistusterada ja samal ajal treenib ta ka oma lihaseid ja õpib uusi oskusi. Laps võib proovida ka nende najal püsti seista. Hea oleks, kui need oleks lapsele ohutu kõrgusega, et ta endale liiga ei teeks.

Kui vanemad muretsevad lapse arengu pärast, võiks minna füsioterapeudi konsultatisoonile. Mõnikord tulevad mõned külastused kasuks, et parandada lapse oskusi ja ka lapsevanemad saavad õppida harjutusi, mida lapsega kodus teha.

Emmede Klubi

 20130528151315-55133.jpg

Huggies ® Step In on supervenivad püksmähkmed, mis on mõeldud lastele, kes on just hakanud istuma, roomama ja kõndima.

Otsi Huggies ® Step In püksmähkmeid suurematest poodidest!