Pealtnäha põhjuseta peavalud võivad naist kimbutada terve lapseootuse aja. Raseduse ajal tohib valu vastu tarbida valuvaigistitest ainult paratsetamooli, kuid seegi ei ole lapsele kuigi kasulik, ning kummatigi ei ole paratsetamool valu leevendamiseks tihti piisavalt tugev.
Kuidas siis rasedusaegset peavalu ravida? Peamine on tegeleda valu tekkepõhjusega:
- Joo palju vett! Üks peamiseid peavalu põhjustajaid on vedelikupuudus organismis ehk dehüdratsioon. Kui tunned, et pea tuikab, siis joo alustuseks ära kaks klaasitäit vett.
- Teine tihe peavalu põhjustaja on pinges kaelasooned. Selle vastu aitavad nii massaaž kui ka õrnad venitusharjutused kaelapiirkonnale.
- Peavalud võivad tekkida allavaatamisega kaasneva kaela painutamisega. Kood beebile tekki, kuigi ei ole varem käsitööga tegelenud? Loed hulgaliselt rasedus- ja beebiraamatuid? Siruta kaela.
- Peavalu võib olla tingitud ka madalast vererõhust, mis rasedaid tihti kimbutab. Selle vastu aitab tassike kohvi (kuid mitte rohkem kui 1,5 lusikatäit kohvipulbrit päevas!). Kui vererõhk on pidevalt liiga madal, siis räägi sellest kindlasti ämmaemandaga - koos leiate püsivad lahendused. Kolmandal trimestril võib peavalu põhjustada hoopis kõrge vererõhk, kuid see on ohtliku seisundi preeklampsia tunnus, mis vajab kindlasti kohest arsti sekkumist.
- Lisaks võib peavalusid tekitada ka järsk kofeiinist loobumine. Kui olid enne rasestumist väga suur kohvijooja ja soovid nüüd lõpetada, siis tee seda sammhaaval.
- Ka madal veresuhkru tase võib pea valutama panna. Ära jäta toidukordade vahesid pikaks, kui võimalik siis söö vähem ja tihedamini - isegi ja eriti iivelduse ajal.
- Maga piisavalt ja liigu iga päev, väldi umbseid, suitsuseid või tuulutamata ruume ning naudi võimalikult palju värsket õhku. Jah, tervislikele eluviisidele rõhutakse pidevalt, kuid need tõesti mängivad peavalude tekkes rolli!
Kas Sind kimbutasid raseduse ajal peavalud? Mida valu vastu ette võtsid?