Kuidas katta tervislik sünnipäeva pidulaud kaheaastasele? Emmede Klubis annab nõu toitumisnõustaja, treener ning kolme lapse ema Pilleriin Täht:
Kaheseks saades on laps juba proovinud mitmeid erinevaid maitseid, tal on suus üsna mitu hammast ning suure tõenäosusega on välja kujunenud ka üks või mitu lemmiktoitu. Sünnipäev tähendab alati ka seda, et toidulaud on veidike rikkalikum kui igapäevamenüü. Lubatakse endale pisut rohkem kui argipäeval, ja nii ka laste puhul – neil lubatakse süüa natuke rohkem kommi kui tavaliselt, natuke rohkem kooki, võib-olla ka limonaadi. Samal ajal koputab lapsevanema kuklas teadmine, et magusad joogid ja maiustused ei ole väikelapsele sobiv toit.
Kuidas leida kesktee - lubada lapsele sünnipäevapeol ikkagi midagi enamat, samas toomata tema tervist ohvriks? Jagan teiega nippe, mis olen oma kolme lapse sünnipäevade pidamisel aastate jooksul kõrva taha pannud:
- Kuna lapsed tihtipeale unustavad sünnipäevadel süüa, sest põnevat mängimist ja lustimist jagub tundideks, olen pannud neile kaasas kandmiseks topside sisse erinevaid köögivilju. Kui seltskonnas ei ole piimaallergiaga lapsi, siis täidan topside põhjad isevalmistatud dipikastmega. Sedasi pakub söömine lastele rohkem huvi. Samuti annab topsikaupa toidu pakkumine lapsevanemale võimaluse hoida silma peal lapse söödaval toidukogusel.
- Olen pakkunud väikeseid võileibu, millel on toredad näod. Kogumus näitab, et ka need kaovad laualt umbes sama kiiresti, nagu kaoksid kommid, aga tunduvalt kiiremini, kui tavaline plass võileib. Valmista lõbusad leivakesed kvaliteetsest toorainest - näiteks täisterajahust seemneleiva, taluvõi või toorjuustu, juustu, singi ja köögiviljadega. Lõbus moosisai ei erine kommidest tervislikkuse poolest kuigi palju.
- Ka pisikesed lihapirukad või juustupirukad lähevad väga hästi kaubaks - ainus nipp on küpsetada pirukad laste peopesa suurused.
- Tegelikult läheb nii lastele kui ka vanematele väga hästi peale soe sünnipäevatoit, mille olen kodus valmis teinud ja potiga peopaika kohale viinud. Parimad on pajaroad, risotto, orsotto jms. Nendesse on lihtne "peita" tervislikke köögivilju! Kui pakkuda sooja toitu, ei ole ka näksimist nii palju ja sünnipäevalaud saab rahakotile soodsam.
- Popkorn on laste seas tõeline hitt. Kui pakud isetehtud popkorni, on tegemist täiesti tervisliku ja hea alternatiiviga. Osta vaid maisiterad mahepoest ja valmista liigse soolata.
- Soovitan ka valmistada ise lihapalle. Ka nendesse saab peita köögivilju - näiteks natuke riivitud sibulat, porgandit või peeti. Saad palle pakkuda sama dipikastmega, millega köögivilju serveerid. Samas on populaarsete poes müüdavate toorjuustu sisaldavate valmislihapallide koostis väga kaheldava väärtusega.
- Kui sünnipäev satub ajale, mil on vabalt saada erinevaid kodumaiseid marju, võib ka need pista topside sisse, iga laps saab oma topsi (ja sööb selle kindlasti ka tühjaks). Muul ajal tee sama puuviljakangidega. Võtmesõna on näputoit.
- Kass Arturi maiustus on paljude emade-isade lemmik lapsepõlvest, kuid proovige seda nüüd uuel ja pisut tervislikumal kujul: kasutage maisikepikeste asemel kamapalle.
- Magusaks ampsuks sobivad hästi ka erinevad muffinid, millesse on taaskord küpsetamisel "peidetud" juur- ja köögivilju – porgandit, suvikõrvitsat, kõrvitsat vms.