Naudi koos lapsega veekogu ääres suverõõme!

Naudi koos lapsega veekogu ääres suverõõme!

11. Jun 2021, 06:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Lõpuks on kaua oodatud suur suvi kätte jõudnud, mil päike paistab, soojakraadid aina kerkivad ning on põhjust igasugusteks välisteks ettevõtmisteks. On ideaalne aeg koos perega veekogude külastamiseks. Luba meil siinkohal Sulle veidi nõu anda, et need ühised väljasõidud võimalikult mugavalt mööduksid!

Ära unusta päikesekaitsekreemi!

Kuigi päikesepaiste tekitab automaatselt enamikes hea tuju ja jagab meile lahkelt D-vitamiini, ei tasu unustada, et päike kujutab endast ka salakavalat ohtu. Eriti väikelaste jaoks.

Päikesekaitsekreemi valides eelista võimalikult kõrge SPF faktoriga kreemi ning proovi vältida erinevaid lõhnaineid ja parabeene sisaldavaid tooteid. Kõige parem on valida mõni mineraalse koostisega kreem.

Samuti ära unusta, et uus kreemikiht tuleks peale kanda iga paari tunni tagant!

Alla pooleaastast beebit proovi otsese päikesepaiste eest võimaluse korral kaitsta.

Vesi

Soojade ilmadega ei tohi unustada vedeliku tarbimist. See kehtib nii suurtele kui väikestele. Eelista igal juhul puhast vett erinevatele magustatud jookidele, mis joogijanu vaid suurendavad.

Mõned sümptomid, mis võivad viitada vedelikupuudusele

- kuiv nahk (sh. kuivad huuled)
- käre hääl
- vähenenud urineerimine
- tume ja spetsiifilise lõhnaga uriin
- apaatsus, väsimus
 

Kuigi enamasti piisab laste lõbustamiseks vaid veest ja liivast või kividest, siis võiksid ikkagi kaasa pakkida ka mõned mänguasjad. Ideaalne oleks näiteks korralik liivamänguasjadekomplekt, millest võiks leida kühvli, ämbri, sõela ja erinevate suuruste ning kujudega liivavormid.

Olenevalt lapse vanusest võiks teda rõõmustada ka pall või mõned miniatuursed tegelased, kellega liivas mängida.

Ära unusta valvsust!

Õnnetuse juhtumiseks on sageli vaja vaid paari sekundit. Ära jäta oma last kunagi veekogu äärde üksinda ega luba väikelast üksinda vette. Samuti hoia silm peal juba suurematel lastel, kes on juba osavamad ja julgemad. Just julgus on see, mis võib neid oma võimeid ülehindama panna. 

Toit

Ujumine, ringi jooksmine ja värskes õhus viibimine muudavad lapse tihtipeale tavapärasest kiiremini näljaseks. Ära unusta kaasa pakkimist snäkke, mis päikese käes ei sula (väldi kõiki šokolaadikattega maiustusi). Eelista näiteks tükkideks lõigatud puuviljasid, mida laps tükk-tüki haaval soovi korral näksida saab.

Pikniku puhul ära unusta arvesse võtmast ka õues olevaid soojakraade. Väga palava ilma puhul võiks piknik leida aset pigem väljasõidu alguses, et toit liigselt kannatada ei saaks. Kasuks tuleks ka termokoti olemasolu. 

Abivahendid veepinnal püsimiseks

Laste jaoks, kes veel ujuda ei oska, on need hindamatuteks abimeesteks. Ometigi ei tasu unustada, et ükski abivahend ei asenda vanemlikku järelvalvet ja last ei tohi veekogusse üksi jätta ka ujumisrõnga või kätistega.

Ära unusta oma lapse seisundit pidevalt jälgimast. Lapsed on üldiselt liiga ametis mängimisega ja ei märkagi seda, kui nende keha saadab signaale, et oleks aeg lõpetada. Kui märkad, et lapse huuled on sinakaks muutumas, suuna ta veest välja.  

Kott märgade riiete ja mähkmete jaoks.

Mõnikord unustame pakkides just need kõige lihtsamad ja loogilisemad asjad. Nende seas on tihtipeale ka kott, mille sisse hiljem märjad riided-rätikud panna. Kui Sa pole täiesti veendunud, et kohas kuhu lähete leidub ka prügikaste, siis võta igaks juhuks kaasa ka eraldi kotike mähkmete jaoks.


Kindlasti ära jäta endast prügi maha!

 

Ujumisriided ja ujumismähkmed
Kuigi paljude jaoks võib tunduda ahvatlev lasta lapsel veekogude ääres ringi joosta paljalt, siis soovitame siiski kasutada spetsiaalset ujumismähet. Alustuseks kasvõi lapse enda mugavuse pärast.

Huggies® Little Swimmers® ujumismähkmete kohta on emad öelnud järgnevat:

- ei paisu vees
- mugavad kuna küljeribad on taassuletavad, mistõttu saab mähet vajadusel kas veidi järgi lasta või rohkem pingule tõmmata
- lekkevabad

Lisaks ujumismähkmetele tuleks lapsele valida ka ujumisriided.

Pööra tähelepanu järgnevale:

- materjalile, millest ujumisriided on valmistatud. Kas ja kui vastupidavad need on?
- kas neil on UV kaitse?

Päikeseprillid

Kõige muu kõrvalt ära unusta kaitsmast ka lapse silmasid! Kuigi päikeseprille saab osta ka põhimõtteliselt igast suuremast toidupoest, siis soovitame väikelastele osta päikeseprillid siiski spetsiaalsetest optikapoodidest, et olla kindel prillide korrektses kaitsevõimes. 

Esmaabivahendid

Parem karta kui kahetseda! Eriti aktiivsete väikelastega.

Tervet apteeki pole endaga vaja mõistagi kaasas kanda, aga oleks hea, kui kotis oleksid mõned plaastrid, vatipadjakesed, haavapuhastusvahend ja igaks juhuks ka veidi sidet. 

Müts

Kata kindlasti lapse (ning ka enda) pea päikese käes olles mütsiga. Valik on lai ja sobiva mütsi võid leida pea igast poest!

Igaks juhuks pea meeles ka päikesepistele viitavad märgid:

- kõrgenenud kehatemperatuur
- punetav nahk
- oksendamine
- kiirenenud hingamine
- kiire pulls
- pearinglus

Nende märkide ilmnedes vii laps koheselt jahedasse kohta ja ürita teda maha jahutada. Kahtluse korral konsulteeri kindlasti ka arstiga!

 

Mis leidub Sinu rannakotis?