Mida ei tasuks rasedalt naiselt kunagi küsida?

Mida ei tasuks rasedalt naiselt kunagi küsida?

04. Oct 2018, 00:00 Huggies Huggies

Miks on sageli nii, et raseda naise kõhuke toob kaasa solvavad kommentaarid? Miks arvavad inimesed, et neil on õigus teise inimese otsuseid ja valikuid küsimus alla seada? Lapsevanematele suunatud portaal parenting.com toob välja kolmteist küsimust, mida ei tasuks rasedale naisele esitada.

Kas see on planeeritud rasedus?

Kas see on tõesti oluline, kas naine tegi ovulatsioonitesti, oli vahekorras oma kaasaga ja hoidis siis jalgu õhus, et rasestumise võimalust suurendada või seksis purjus peaga oma partneriga ja jäi rasedaks? Kui ta räägib sulle, et on rase, siis ta eeldab, et sa oled tema üle õnnelik, kirjutab Naine24. Ta ei jaga oma uudist selleks, et sa küsimusi hakkaksid küsima. Lihtsalt õnnitle teda.

Oled sa kindel, et sa ei oota kaksikuid?

Sama hästi võiksid talle öelda: «Küll sa oled ikka paks!». Mõne naise kõht muutub raseduse ajal tohutult suureks, teisel jällegi mitte niivõrd suureks, ent see pole siiski sinu asi kommenteerida raseda naise kõhu suurust.

Kas sa oled ikka piisavalt juurde võtnud?

Võib-olla arvad, et süütu kommentaar nagu «Sa oled nii väike!» või «Ma peaaegu ei näegi su kõhtu!» ei ole midagi hullu, võib see raseda ema muret veelgi suurendada selle üle, kas laps kasvab kõhus ikka normaalselt. Iga rasedus näeb välja ja kulgeb erinevalt, lase pigem günekoloogil muretseda sellepärast, kas lapse areng on normaalses staadiumis või mitte. Kui tahad talle öelda, et ta näeb rasedana väga hea välja, siis tee talle lihtsalt kompliment.

Kas ma võin lapse sugu pakkuda?

Üks ema jagas lugu, kuidas tema kolleeg pakkus ta lapse sugu: «Üks meessoost kolleeg teatas mulle kontori kööginurgas, mis soost laps mul sünnib. Hiljem kuulsin juhuslikult pealt, millist meetodit ta lapse soo määramiseks kasutas: kui naine ootab poissi, siis ta näeb ilus ja särav välja; kui ta ootab tüdrukut, siis ta on väsinud ja kole!»

Kas ma tohin su kõhtu katsuda?

Kui rase naine pigem eelistaks võõraste puudutustest hoiduda, siis paned ta sellise küsimusega väga ebamugavasse olukorda. Kui laps kõhus põtkib ja rase naine palub sul kõhtu puudutada, siis lase käia ja tee seda.

Mis lapse nimeks saab?

See võib olla ilmselge küsimus, mida rasedalt küsida, aga võib-olla ei taha ta nime sinuga jagada, kartes, et sa teed selle maha või hakkad tema nimevalikud kommenteerima. Kui tahad nimede kohta uurida, siis küsi pigem, kas ta on nõus nime enne lapse sündi avalikustama?

Sa hakkad imetama, eks?

Sama hästi võid ju küsida, kas naine kavatseb oma lapsele süüa anda. See ei puutu teistesse, kuidas ema otsustab oma last toita ja selle kohta pärimine suurendab vaid süütunnet ja survet, mida naine niigi seoses selle teemaga tunneb.

Kas sa kavatsed pärast sünnitamist tööd tegema hakata?

Pole oluline, milline on sinu motiiv selle küsimiseks, enamik naisi vastavad sellele küsimusele võttes kaitsepositsiooni. Naise vastus sellele küsimusele võib olla: «Muidugi! Laste kasvatamine on kulukas, miks ma peaksin oma töökohast loobuma sellises majanduslikult ebakindlas olukorras?» või «Kuidas ma saaksin oma last jätta? Miks peaksin kellelegi teisele maksma tema kasvatamise eest?». Kummalgi juhul pole sinu asi sekkuda ja tema otsust maha teha.

Sa ju loodad, et sünnib tütar, kas pole nii?

Tead ema, kel on viis energilist poega või ema, kelle kodu on vallutanud roosad tüdrukuasjad? Ilmselt arvad, et järgmisena sooviksid nad vastassoost last saada? Vale. Rasedatele emadele ei meeldi see, kui eeldatakse, et nad ootavad ühest või teisest soost last.

Oligi juba aeg, et sa rasedaks jääd, kas sulle ei tundu?

Olgem ausad, rasestumine pole alati lihtne ja vahel tahab naine oodata ning karjääri kindlustada, abikaasaga kodu sisse seada või maailmas ringi reisida. Üks ema jagas, kuidas tema sõbranna talle raseduse puhul õnne soovis: «Sa ootasid küll ikka kaua aega sellega! Mul oli sinu vanuselt juba kolm last.» Iga paar teab ise, millal on nende jaoks õige aeg.

Kas sul on kogu aeg isu hapukurkide ja jäätise järgi?

Vastupidi - rasedat naist võib ainuüksi kurkidele ja jäätisele mõtlemine iiveldama ajada. Mõni naine ei suuda terve raseduse ajal näiteks liha vaadatagi, teine jällegi tunneb iiveldust, kui jutuks on majonees. Isud on raseduse ajal erinevad. Kui sa tahad nende kohta rohkem teada, siis küsi, millised isud tal on, ära eelda, et ta tahab ainult haput või magusat süüa.

Sa ikka tead, et sa ei tohi kõiki asju süüa?

Mõni rase joob igal hommikul kohvi, mõni lubab omale raseduse ajal korra või paar klaasikese punast veini ja mitte midagi ei juhtu. Ära kunagi pea rasedale naisele loengut selle kohta, mida ta tohib või ei tohi süüa. See, mida raseduse ajal peaks ja mida ei tohiks süüa, on üks esimesi asju, millest naistearst rasedale naisele räägib.

Kas sa plaanid veel lapsi saada?

«Ma polnud veel esimest lastki jõudnud sünnitada, kui üks tuttav toidupoes minult uuris, kas ma plaanin veel lapsi saada,» rääkis üks ema. Kui mõni paar plaanib mitu last saada, siis on ka neid inimesi, kes unistavad vaid ühest järeltulijast.

 

20181128170038-85375.jpg