Kuidas võidelda rasedusaegse iiveldusega?

Kuidas võidelda rasedusaegse iiveldusega?

03. Mar 2018, 10:55

Rasedusaegne iiveldus on miski, mille teket on raske ennustada. On naisi, kes on ilmale toonud mitu last, ent kes pole kunagi kurikuulsat hommikust iiveldust tundnud ning ka naisi, kelle jaoks on tegu raseduse jubedaima osaga, millel ei näigi lõppu olevat. 

Iivelduse tekkel on palju erinevaid põhjusi, millest enamik taanduvad hormoonidele. Kõige tavapärasem on hommikust iiveldust tunda 6-12 rasedusnädala vahemikus, kuid pole harvad ka juhud, mil iiveldus kestab kauem. Ning kuigi nähtust hüütakse peamiselt hommikuseks iivelduseks, võib see tegelikkuses kesta siiski terve päeva.


Kuidas end iivelduse korral aidata?

- Erinevad lõhnad ja toidud kutsuvad iiveldust eriti tugevalt esile, mistõttu ürita kiirelt meelde jätta, millised nendest iiveldust võimendavad ja Ürita neid võimaluse korral vältida.

Kõige levinumateks iivelduse tekitajateks on liha (eriti hakkliha) küpsemise lõhn, erinevad juustud, liialt tugevasti parfümeeritud inimesed, tubakahais, kodukeemiavahendid

- Ära söö kahe eest! Tegu on aegunud müüdiga ning liialt söömine vaid kurnab sind ja suurendab iiveldustunnet. Eelista süüa korraga vähem ning tihti.

- Võta hommikuti enda jaoks aega. Vajadusel säti äratuskell mõned minutid varasemaks, et saaksid rahulikult ärgata. Koheselt pärast ärkamist voodist üles hüppamine ja igapäevatoimetuste keskele sukeldumine ei tule kasuks. Ära lahku voodist täiesti tühja kõhuga. Pane oma öökapile hommikuks valmis väike snäkk (näiteks küpsis või leivaviil) ning joo enne hommikusööki klaas sidrunivett. 

- Väldi vedelikupuuduse tekkimist ja joo päevas vähemalt 1,5l vett.

- Vaheta oma kosmeetika ja kehahooldustooted välja naturaalsemate aroomidega toodete vastu. Paljudel naistel tekitab iiveldust ka hammaste pesemine. Seega vaheta vajadusel oma hambapasta välja ja ära hõõru pestes oma hambaid liiga tugevasti. 

- Ära püsi nelja seina vahel! Kuigi suure iiveldustundega tahad tõenäoliselt vaid lamada ja oodata, et see ükskord otsa saaks, siis sunni end siiski vähemalt kord päevas õue minema. Värskes õhus liigutamine muudab suure tõenäosusega su enesetunde kiiresti paremaks, annab sulle annuse D-vitamiini ja energiat. 

- Ära keskendu vaid iiveldusele. Ürita end tegevuses hoida, et sul ei jääks liialt aega sellele mõtlemiseks. 

Konsulteeri arstiga, kui iiveldustundega kaasneb ka pidev oksendamine või kui tunned, et midagi pole siiski normaalne. Ära unusta oma sisetunnet usaldamast. Sinu sees kasvab uus elu ja su intuitsioonid on tihtipeale õiged. Samuti on raseduse ajal alati parem karta kui kahetseda!

20180320105924-32384.jpg

20180320105958-60617.jpg