Kuidas aidata last, kes põeb enureesi?

Kuidas aidata last, kes põeb enureesi?

08. Jul 2019, 11:51 Huggies Huggies

Su laps käib juba ammu potil ja on mähkmetest välja kasvanud, aga ärkab siiski öösiti märjas voodis?

Kui see juhtub sagedasti, on tegu öise voodimärgamise ehk enureesiga, mis mõjutab umbkaudu 10% lastest vanuses 4-15. Oluline on ka märkida, et poiste seas on enurees 3-4x levinum.

Mis põhjustab enureesi teket?

Neerude poolt tekitatud uriinikogus ületab põie mahutavuse ja kuna laps magab sügavalt, ei tunne ta keha poolt saadetud signaale. Tulemusena ei ärka ta õigeaegselt ja urineerimine toimub uneseisundis.

Uroloog Natalia Bozotova täheldab, et põhjuseid on selleks mitmeid. Neist üks levinumaid on seotud öisel ajal liigse vedelikutarbimisega ja samuti ka hormonaalse tasakaaluga.

Enurees jaguneb kaheks – primaarseks (s.o. kui laps on alati voodisse pissinud ning teeb seda jätkuvalt) ja sekundaarseks (kui voodimärgamisele on eelnenud vähemalt kuuekuune kuiv periood).

Enureesi diagnoosimiseks on vaja igat juhtumit vaadelda eraldi. Panna tähele millal see algas, kas ja mis tol hetkel lapse elus muutus, kui tihti seda juhtub. Võib ka juhtuda, et arstil on vaja teostada erinevaid uuringuid välistamaks teisi terviseprobleeme, mis võivad enureesi esile kutsuda.

Ära usu müüte!

Enureesi saadavad tihtipeale ka erinevad müüdid. Vaatleme neist mõnda. 

Enureesi põhjustab alati stress

Peamised enureesi tekkepõhjused on väike põis, pärilikkus ja liialt sügav uni. Kui laps ei suuda tualetti minekuks ärgata, pole sel stressiga pistmist.

Ometigi ei tähenda see seda, et psühholoogilistel faktoritel poleks mõju. Kui laps on hiljuti saanud noorema õe-venna, vahetanud lasteaeda/kooli või on ta vanemad hiljaaegu lahutanud, siis võib enureesi tekkepõhjust otsida tõesti ka nende elumuutustega kaasnevatest muutustest lapse psüühikas.

Kui laps märgab voodit, siis on ta tualetti minekuks liiga laisk

Mitte kõik ei suuda aktsepteerida asjaolu, et ka peaaegu kooliealistel lastel võib öösiti veel õnnetusi juhtuda. See on normaalne ja ei tähenda, et laps oleks laisk. Ta lihtsalt ei oska oma keha veel nii hästi kontrollida.

Laps peab öösel potil käima

Varem või hiljem proovivad kõik lapsevanemad seda meetodit, sest see näib olevat ainus viis voodimärgamist takistada. Tegelikult on selle ainus tulemus see, et lapsel kujuneb harjumus öösiti pissida. See võib probleemi süvendada, sest lapse võime põie täituvust indikeerivatele ajusignaalidele reageerida halveneb ja risk, et laps ei ärka pissihäda korral üles, süveneb.

Öised õnnetused on kindlasti seotud muude terviseprobleemidega

Alla seitsmeaaastased lapsed ei vaja voodimärgamiseks spetsiifilist põhjust. Ent kui laps pole öösiti voodisse pissinud üle poole aasta ja hakkab seda ühtäkki tihedalt tegema, tuleks seda siiski mainida ka arstile, et välistada põletik või muud põieprobleemid.

Voodimärgamisest saab vabaks vaid ravimitega

Enureesi puhul on parimaks ravitaktikaks ootamine. Ole kannatlik ja toeta oma last! Ravimid on enureesi puhul üheks viimastest sammudest. 

Kuidas aidata enureesi põdevat last?

Enurees on ajutine seisund, millest kasvab igal aastal iseenesest välja 15% lastest ilma, et oleks vaja kasutada spetsiaalset teraapiat või ravimeid. 

Selle jaoks on vajalik vanemate toetus.

Kindlasti tuleb vältida lapse häbistamist, probleemi naeruvääristamist, lapse alandamist või muid kahetsusväärtuslikke meetodeid nagu lapse märga voodisse asetamine. Selline lähenemine vaid suurendab probleemi. 

Kõige rohkem aitad oma last, kui usaldad ja austad teda. Uroloog Baiba Norite soovitab pidada ka spetsiaalset kalendrit, kus laps saab iga kuiva öö eest kleepida päikese ja märja öö eest vihmapilve. 

Ei tasu unustada, et enurees mõjutab suuresti ka lapse enda enesehinnangut ja enesekindlust.  Enureesiga laps võib olla kartlik sõprade juurde ööseks jäämise või laagrisse mineku osas.
Sellisteks puhkudeks võid last julgestada spetsiaalsete ööpükstega, mis ongi mõeldud suurematele lastele ja tunduvad jalas sama mugavad kui tavalised aluspüksid. 

Samm-sammult kuiva voodini

Kuidas last toetada ja jõuda hetkeni, mil voodi jääb igal ööl kuivaks?

- Limiteeri lapse vedelikutarbimist mõned tunnid enne magamaminekuaega. Seda muidugi mõistlikkuse piirides. Kui lapsel on janu, siis tuleb talle juua anda!
- Tee kindlaks, et laps ei kardaks öösel tualetti kasutada. Vajadusel jäta lamp põlema!
- Ära hurjuta last! Ta ei märga voodit meelega. Kui õnnetus juhtub, siis aita lapsel riided vahetada, vaheta ta voodipesu ja lohuta teda kinnitades, et kõik on korras. 
- Mõtle välja unejutt, kus peategelane maadleb sama probleemiga ja suudab sellest ühel hetkel vabaneda. See sisendab lapsele lootust ja usku, et sama juhtub ka temaga. 

Kui oled proovinud mitmeid erinevaid meetodeid ja mingit muutust pole ka pärast pikemat ajaperioodi, siis ära unusta konsulteerimast ka arstiga! Samuti jäta meelde, et enurees on suuresti pärilik. Kui Sina või Su partner põdesite lapseeas enureesi, siis on suur võimalus, et sama juhtub ka teie lapsega. 

Drynites ööpüksid aitavad lapsel end tunda mugavalt ja turvaliselt, mistõttu meenutab ka nende disain võimalikult palju tavalisi aluspükse!

  • DryNites® on disainitud lastele vanuses 4-15 ja need imavad vedelikku efektiivsemalt kui tavalised mähkmed, mistõttu on need enureesi põdevatele lastele öösel suureks abimeheks.
  • DryNites® on tehtud pehmetest materjalidest.
  • Õhemad kui tavalised mähkmed, mis tähendab, et neid on pidžaama alt raskem märgata. Asjaolu, mis on lastele oluline kuna selles vanuses ei tahaks nad näiteks sõbra juurde ööseks minnes, et nende probleem oleks automaatselt arusaadav.
  • Erinev disain poistele ja tüdrukutele!