Enurees ehk öine tahtmatu voodimärgamine

Enurees ehk öine tahtmatu voodimärgamine

28. Jun 2018, 20:43 Huggies Huggies

MÜÜT: Voodimärgamine on käitumishäire.

TÕDE: Voodimärgamine ei tähenda käitumishäiret ega raskusi uute oskuste omandamisega. Lapsed, kes voodisse pissivad, ei tee seda tahtlikult. See ei ole ei nende ega nende vanemate süü – see on miski, mis lihtsalt juhtub.

MÜÜT: See on tõsine probleem.

TÕDE: Lapsi, kes voodisse pissivad, on palju. Tihti ei ole nende põied lihtsalt ülejäänud keha kasvuga sammu pidanud ja jäävad öise uriinitootlikkuse jaoks mahult väikeseks. Laste voodimärgamisel võib olla palju erinevaid põhjuseid. Enamuste nende põhjuste puhul ei ole lapsevanemal muretsemiseks mingisugust põhjust.

MÜÜT: Voodimärgamine on ravitav.

TÕDE: Tähtis on välja uurida, mis öist pissimist põhjustab ja oluline on abi otsida neilt meetoditelt, mis spetsiaalselt laste jaoks välja töötatud on. Kui lapse keha ei tooda piisavalt antidiureetilist hormooni (mis öist uriinitootlikkust reguleerib), võib arst lapsele välja kirjutada tablettravi või spetsiaalse ninasprei. Põit on võimalik ka treenida, et see öösiti toodetavat uriini mahutada suudaks. Lisaks on võimalik aktiivset ravi rakendada alarmaparaadi abil, mis lapse öösel alla pissides äratab. Seeläbi arenevad lapse refleksid ning ühendus aju reaktsiooni ja põie täituvuse vahel. Lõppude lõpuks võib lapsele kasu olla kõigi eelpool mainitud ravimeetodite kombinatsioonist. DryNites® ööpüksid on suurepärane täiendus ükskõik millisele arsti poolt määratud ravimeetodile, sest aitab lapsel kuivalt ja turvaliselt terve öö magada ning samas ka enesekindluse säilitada.

MÜÜT: See on lapsevanemate süü.

TÕDE: Voodimärgamine ei ole kellegi süü. Selle taga võib olla palju erinevaid põhjuseid, kuid väga vähesed neist on lapsevanemate või laste poolt mõjutatavad.

MÜÜT: Ära anna lapsele pärast kella 16 tilkagi juua.

TÕDE: See võib olukorda sootuks halvendada, sest liiga vähene vedelikutarbimine võib viia dehüdreerumiseni ning kõrgema kontsentratsiooniga uriinini, mis võib põit ärritada. Jälgi, et laps saaks päeva jooksul palju vedelikke tarbida, et põit treenida ja häid tualetiharjumusi arendada. Lapse joomisharjumuste piiramine paar tundi enne magamaminekuaega võib aidata, kuid kui laps on tõepoolest janune, tuleb talle otseloomulikult juua anda.

MÜÜT: Aita laps öösel potile.

TÕDE: Varem või hiljem proovivad kõik lapsevanemad seda meetodit, sest see näib olevat ainus viis voodimärgamist takistada. Tegelikult on selle ainus tulemus see, et lapsel kujuneb harjumus öösiti pissida. See võib probleemi süvendada, sest lapse võime põie täituvust indikeerivatele ajusignaalidele reageerida halveneb ja risk, et laps ei ärka pissihäda korral üles, süveneb.

MÜÜT: DryNites® ööpükste kasutamine takistab lapsel voodimärgamisest vabaneda ja pikendab probleemi kestvust.

TÕDE: Pole tõendeid, mis viitaks sellele, et imavate ööpükste kasutamine võiks enureesist välja kasvamise protsessi pärssida. DryNites® ei ravi küll lapsel enureesi, kuid aitab nii sinul kui lapsel olukorraga diskreetselt toime tulla ilma, et lapse enesekindlus ja eneseväärikus probleemi tõttu kannatada saaks.

20180108173210-37580.jpg