Beebi kõne arenemine

Beebi kõne arenemine

13. Apr 2018, 09:22

Pole saladus, et iga lapse uus arengusamm pole oluline mitte ainult talle endale vaid samamoodi ka vanematele. On asju, mida laps õpib iseseisvalt ja justkui lennult ning ka neid, mille õppimiseks vajab laps oma vanemate abi. 

Üks nendest on näiteks kõne. Selleks, et laps õpiks end korrektselt väljendama ja omandaks piisava sõnavara on temaga vaja pidevalt suhelda. Ideaalis võiks see alata juba lapse sünnihetkel.

Esimesed kolm elukuud

Lapsega tuleks jutustada, teha talle nalja, kirjeldada tema ümbrust või käesolevaid tegevusi. Esialgu õpib laps sind kuulama, su hääle kõla analüüsima ja hiljem juba sõnu teatud asjade või tegevustega seostama. 

Kasuta ka võimalust lapsele laulda. Ära muretse, kui arvad, et kari elevante on su kõrvadel trampinud - beebit see ei heiduta. Tema jaoks on sul maailma ilusaim lauluhääl. Ta ei oska hinnata, kas sa pead viisi või ei. See eest naudib ta väga meloodiat ja emotsioone, mida sa oma laulmisega talle edasi kannad. 

Ära unusta, et beebi vajab ka vaikset aega. Seega võimalusel lülita välja taustal mängiv raadio või telekas. Need võivad beebit ülestimuleerida ja väsitada. 

Kolmas kuni kuues elukuu

Ühel hetkel mõistab beebi, et rääkimine on võimalus teineteisega suhelda. Nii võib ta sulle otsa vaadata ja kuuldele tuua erinevaid häälitsusi. Vaata talle silma ja korda neid andmaks talle märku, et kuuled ja mõistad teda. Isegi, kui see viimane on ehk veidi keerulisem. 

Kuues kuni üheksas elukuu

Beebi häälitsused võivad vaikselt hakata meenutama sõnu. Olgugi, et need seda veel tegelikult pole. Ühtlasi õpib beebi sel ajavahemikul paremini mõistma hääleintonatsiooni. Kurjustav hääletoon võib teda kurvastada ja lausa nutma ajada ning rõõmus hääletoon võib esile kutsuda naeratuse. 

See on ka sobiv aeg hakata lapsega tegema erinevaid kõnemänge, milles käsi liigutatakse. Kuigi ta ei oska vanemat veel jäljendada on see lapse jaoks siiski hariv ja põnev.

 Samuti ära unusta beebile pidevalt kirjeldamast, mis toimub. Kui näed, et ta vaatab palli, siis küsi temalt: “Kas sa tahaksid selle punase palliga mängida?”. Talle palli ulatades pane ka see sõnadesse: “Näe, ma annan sulle  punase palli”.

20180416092341-85952.jpg 

Üheksas kuni kaheteistkümnes elukuu

Beebi hakkab vaikselt mõistma sõnade tähendust. Ta peaks mõistma keeldu “EI”, aga ära muretse, kui ta selle peale alati ei reageeri. Mõistmine ja soov kuuletuda ei ole omavahel selles vanuses veel tugevas seoses. Kui keegi küsib temalt, kus on emme (või issi või kiisu jne), oskab ta tõenäoliselt õiges suunas osutada.

Beebi oskab erinevate häälitsuste ja kehakeele abil end väljendada

1a-1a3k

Laps Hakkab vaikselt oma kõnes sõnasid kasutama. Isegi kui nad pole alguses täiesti arusaadavad. Sellegi poolest kasutab ta nüüd kindlaid sõnu kindlate objektide-inimeste-tegevuste kohta. See, mitut sõna laps välja ütleb, ei näita kindlalt ta sõnavara suurust. On võimalik, et laps tunneb palju rohkem sõnu. Saad seda kontrollida andes talle lihtsamaid juhiseid ja jälgides, kas ta suudab neid täita (paludes tal tuua midagi sinist, küsides kus ta tavaliselt sööb jne). 

1a3k-1a6k

Beebi jätkab oma sõnavara suurendamist ja temas võib tekkida huvi raamatute vaatamise vastu. Toeta seda huvi ja vaata raamatuid koos temaga. Kirjelda talle kõike pildil nähtut. Enamik sõnade õppimiseks mõeldud beebiraamatuid on lihtsa kontseptsiooniga, kus leheküljel on pilt ja selle all eseme nimetus. Kirjelda lapselt ka kõike muud antud esemega seonduvat ja korda ka üle. Hiljem võid lapsele sama asja kohta küsimusi esitada. Kuigi ta ei suuda suure tõenäosusega veel neile korrektselt vastata, paneb see ta siiski hetkeks mõtlema ja annab võimaluse õpitut veelgi rohkem kinnistada. 


Huggies® Pants püksmähkmed - et beebil oleks üks asi vähem, mille pärast muretseda. Kandes mugavaid püksmähkmeid, mis temaha keha järgi kuju võtavad saab laps mugavalt keskenduda kõigele muule. 

 

 20180416092449-92002.jpg