Beebi vannitamine võib värsketele lapsevanematele tunduda hirmutava tegevusena. Tegelikkuses pole muretsemiseks põhjust. Jagamegi paari nõuannet selleks, et see toimib hõlpsamalt sujuks.
Vali vannitamiseks õige aeg
Enamasti meeldib vannitamine beebidele väga - see võiks olla osa igapäeva rutiinist, mis aitab lapsel paremini magada. Siiski ei pea vanni ilmtingimata õhtuti tegema. Kõik oleneb beebist - mõne beebi jaoks võib vannitamine mõjuda hoopiski ergutavalt ja heast unest ei saa juttugi olla. Sellisel juhul oleks parem vannitamise protseduurid hommikul ette võtta. Esimestel elukuudel soovitatakse beebit vannitada üle päeva. Pesuvahendeid kasutama ei pea ja kui seda siiski teha, siis mitte sagedamini kui kord nädalas.
Minge koos vanni
Selle jaoks on muidugi vaja, et kodus oleks vann. Seda, kas beebile meeldib rohkem beebivannis või suures vannis, tuleb lapse enda pealt vaadata. Kui beebi on veidi suurem, võite te koos vanni minna, pikendades aega 20-30 minuti peale.
Jälgi veetemperatuuri
Enne vanni minemist tasuks mitmed asjad endale selgeks teha. Kindlasti mõõdad sa käe või termomeetriga lapse vannitemperatuuri. Vaata lapse pealt, milline temperatuur talle sobib - mõnele lapsele sobib soojem, mõnele veidi jahedam vesi.
Last vanni pannes võib veetemperatuur olla veidi üle 37 kraadi. Lapse vannitamise ajal see veidi jahtub. Hoia vanni lähedal pehme rätik, et saaksid selle kohe lapsele ümber panna.
Vali pehme rätik
See peaks oleme pehme ja mõnus ning kergelt niiskust imama. Võib kasutada ka spetsiaalseid beebide vannirätikuid, mille üks nurk jääb beebi pähe justkui mütsike ja teda on kergem sisse mähkida.
Esimestel elukuudel kasuta beebi puhastamiseks vaid puhast vett
Puhastusvahendeid võib kasutada, aga võib ka mitte kasutada. Kui sa soovid, vali eriti lapsesõbralik toode. Kindlasti ei tohiks see olla seep, sest see võib beebi naha loomulikku mikrofloorat kahjustada. Mida vähem vahendeid sa beebi esimestel elukuudel kasutad, seda parem.
Kui beebil on kuiv nahk, võib vannivette lisada veidi kummelit. Mida veel vannis kasutada, tuleks enda perearstiga läbi arutada.
Pese beebi pea kõige viimasena
Tavaliselt ei hakka beebishampoon silma sattudes kipitama. Võib-olla peate mitme firma tooteid kasutama, enne, kui selle õige leiate.
Beebi pea tuleks alati viimasena pesta, sest pea kaudu kaotab ta väga palju soojust.
Kasuta beebikõõma vastu õli
Spetsialist soovitab beebikõõma vastu õli kasutada. Määri tund aega enne vannitamist probleemne piirkond peas õliga kokku ja kammi natukese aja pärast beebi juuksed kammiga läbi. See, kui kaua beebikõõm esineb, on iga lapse puhul erinev. Mõne puhul võib see kesta 2 nädalat, teise puhul jällegi 2 kuud.
Beebi intiimpiirkond pese kõige viimasena
Väga oluline on see, kuidas me beebi vanni paneme. Üks käsi jääb beebi selja taha teda toetama ja teine käsi on tema õla ja lõua juures. Sel viisil on lapse käed ja jalad siputamiseks vabad, samal ajal kui tema kere ja pea on hoitud.
Pese beebi pead aeglaste ja ühtlaste liigutustega. Pese hoolikalt tema käed, jalad, kõrvatagused, kere - kindlasti ära unusta voldivahesid! Pese beebi intiimpiirkond kõige viimasena
Ära hoia beebit vannis liiga kaua
See, kui kaua beebi vannis olema peaks, oleneb tema vanusest. Esimestel elukuudel võiks see aeg olla umbes 5-7 minutit.
Kuivata beebi ära
Peale vannitamist mähi beebi rätiku sisse. Beebi nahka ei tohiks hõõruda. Kuivata lapse nahk õrnalt. Pööra erilist tähelepanu, et beebi voldivahed saaksid kuivaks.
Kui beebi nahk on ilus, ei ole vaja rohkem kehahooldusvahendeid kasutada.
Peale seda võib beebit riietama hakata, aga kuna nad kipuvad peale vanni sageli nutma ja on näljased, võib ta ka rätikusse mähituna rinna otsa panna.
Kasuta eriti pehmeid ja mugavaid mähkmeid
Ka see, milliseid mähkmeid beebi kannab, on väga oluline. Eelistada tuleks looduslikest materjalidest valmistatud mähkmeid. Mähkmete peamine eesmärk on niiskust imada ja lekkeid vältida. Mida rohkem mähkmeid lapse keha järgi reguleerida saab ( kõikjale suletavad kinnitused), seda mugavamad need jalas on. Tänapäeval on mitmed tootjad hoolitsenud selle eest, et sa teaksid, millal on aeg mähet vahetada - nendel on niiskusindikaator. Kui mähkmed õigel ajal vahetamata jäävad, võib see beebi peput ärritada.
Riieta laps
Vannitamise rituaaliga kaasneb ka riietumine. Enne nende selga panemist oleks eriti hea neid soojal radikal hoida. Seejärel ongi aeg unedemaale minna - tavaliselt on beebi peale vannitamist väsinud.
Emmede Klubi