Vaata järele - "Pealtnägija" lasi eetrisse Eesti laste hädaabikõned

Vaata järele - "Pealtnägija" lasi eetrisse Eesti laste hädaabikõned

05. Oct 2017, 14:47 Emmede Klubi Emmede Klubi

Mis on see teema, mis paneb ka paljunäinud spetsialistid proovile ning toob pisara silma kogenud politseinikule ja prokurörile? ETV telesaate "Pealtnägija" eetris kõlasid eile õhtul salvestised Eesti laste tehtud hädaabikõnedest. Saatelõigu lõpus linastus ka video, kus üks Tallinna pereisa peksab laste silme all nende ema jalaga ning viskab teadvusetu naise korteriuksest välja.

Kuni käesoleva esmaspäevani sai üles anda kandidaate Justiitsministeeriumi "Kodanikujulguse aumärkidele". Riigiprokuratuur esitas aumärgi kandidaadiks julge lapse - soovides sellega anda au kõigile nendele Eesti lastele, kes on näidanud üles ülimat vaprust, tõstes telefonitoru ja kutsudes politsei oma enda vanemale. Eestis tuvastatakse üha rohkem perevägivalla juhtumeid tänu lastele, kes kutsuvad politsei. Just laste filmitud videokaadrid said tõendusmaterjaliks, mis "Pealtnägijas" nähtava pereisa aastateks trellide taha saatis.

Sellise karmi kõne osaliseks saab iga päästekorraldaja umbes korra nädalas. Päästekorraldajate sõnul võtab kõne ka aastatepikkuse töökogemuse puhul ikka seest õõnsaks ja klombi kurku.

Kui lapse valu on viidud nii kaugele, et ta tõstab hääle justkui oma enda vanemate vastu ja teatab kodus toimuvast võhivõõrale inimesele, siis on tal surmahirm. Eetrisse jõudnud kõnedes kartsid lapsed enamasti oma ema pärast, ka iseenda või õe-venna pärast. Enamasti on vägivallatsejaks alkoholi tarbinud isa. Kõnede taustal kostuvad ka nutt ja karjed.

"Pealtnägija" saatejuhi Mihkel Kärmase sõnul on karmi saatelõigu eesmärk julgustada inimesi märkama ja teavitama enda ümber toimuvast julmusest. Kusjuures televaatajateni jõudnud kõned polnud isegi mitte kõige karmim valik materjali seast, mis toimetuseni jõudis. Kus on olnud naabrid, kus on olnud inimesed, kes on last märganud, küsib riigi peaprokurör Lavly Perling?

Eilset saadet saab järelvaadata SIIN