Uuring: Sõbrad ei asenda perekonda

Uuring: Sõbrad ei asenda perekonda

29. Aug 2016, 15:41 Emmede Klubi Emmede Klubi

Toronto ülikooli sotsiaalteadlased leidsid, et oma perekonnaga lähedaste vanurite eluiga on pikem kui ilma perekonnata vanurite eluiga, vahendab UPI

Kui täpne olla, siis oli perekonnast kaugenenud inimestel suurem tõenäosus surra infarkti või insulti. Lähedaste sõprade omamisel sellist efekti ei olnud. Kuigi sõpradega võib olla mõnel eluperioodil toredam koos lõbutseda, on perekond see, kes on praktikas meie juures rasketel aegadel - näiteks voodihaige eest hoolitsemisel. Kui sõbrad elu jooksul muutuvad, siis perekond jääb.

Uurijad märgivad aga ära, et erandeid on alati, ja perekonnast, kes sulle haiget teeb, ei ole mingil juhul vaja kinni hoida pelgalt veresideme tõttu. Tõelised sõbrad on igaühele kasulikumad kui vägivaldne või ahistav perekond.

Mõned uurijaist on ka seisukohal, et perekonna mõiste peakski tähendama mitte veresidemeid ja abielu, vaid neid inimesi, kes on sinu elus püsivad läbi kõigi eluperioodide, ning kes on valmis sind vajadusel ka raske haiguse korral põetama.

Varajase surma riski vähendavad ka abielus olemine, suur tuguvõrgustik (palju pereliikmeid ja sõpru), sotsiaalsetes organisatsioonides osalemine ning usaldus oma lähikondlaste suhtes. Ilmselt tõestab see taaskord, et inimene on sotsiaalne olend: suhted teiste inimestega on meile elutähtsad.

 

Kui tihti suhtled oma vanemate ning õdede-vendadega?