Ühe Tartu issi elu hind - 5000 eurot kuus

Ühe Tartu issi elu hind - 5000 eurot kuus

29. Aug 2017, 13:05 Emmede Klubi Emmede Klubi

Perepilt, mille joonistas noorim tütar Marion. Erik ise on pildil paremal, roosas, koeraga. Foto: Vähiravifond "Kingitud Elu"


Vähiravifond "Kingitud Elu" toetab Tartu pereisa Erik Saart võitluses haruldase kopsuvähiga: et elus püsida, peab kahe tütre Karmeli ja Marioni isa neelama iga päev kaks 80-eurost tabeletti, mille soetamist Eesti Haigekassa ei toeta.

Eriku abikaasa Margit Saar kirjutab fondi Facebooki leheküljel oma perekonna loost:

"2015. aasta viimastel minutitel, peaaaegu, et aastavahetusel, saime teada, et Erikul - minu abikaasal, Karmeli ja Marioni issil - on kopsus pahaloomuline kasvaja. Diagnoos oli äärmiselt hirmutav: siirded olid laiali, mõlemal pool kopsus midagi. Kui te vaid teaks, kuidas arstid meid vaatasid - täiesti lootusetult. Erik ei uskunud. Mina ei uskunud. Arstid ei saanud aru, miks me ometi ei nuta. Küsisid, kas saate ikka aru, et asi on hull. Ütlesin, et saame, aga alla ei anna. See lihtsalt pole mõeldav. Välistatud. Algab võitlus ajaga, elu eest."

2016. aasta jaanuaris sai Eriku raviarstiks dr Peeter Padrik, kes suunas Eriku kiiremas korras tegema geenitesti, mis näitab kohe ära, millised konkreetsed ravimid just sellele vähivormile mõjuvad, millised mitte. "Tellisime testi kohe samal päeval. Odav see just ei olnud – umbes 2500 eurot – ja loomulikult tuli selle eest meil ise maksta. Haigekassa seda ei toeta. Aga raha meid sel hetkel üldse ei huvitanud."

Et mitte aega kaotada, sai Erik geenitesti tulemusi oodates siiski kätte ka ühe doosi keemiaravi. "Olime valmistunud, et pärast keemiat on enesetunne väga halb. Sõitsin kliinikumi. Erik ütles, et istuksin kõrvale, ta sõidab ise. Ma ei vaielnud, ju ta siis tundis end hästi. Ja tundiski. Läksime koju. Vahepeal oli meeletult lund sadanud. Erik hüppas autost välja, haaras labida ja hakkas lund rookima. Kõik, mis ette jäi, puhastas lumest. Isegi naabrimehe kuuri katuse tegi puhtaks! Ilmselt oli see tema viis vähiga võitlemiseks."

Veebruari alguses saabusid testitulemused Belgiast. Perekond sai teada, et Erikul on äärmiselt haruldane kopsuvähi vorm, millele tavapärane keemiaravi ei sobi. Eriku haiguse vastu aitab teadaolevalt vaid üks haruldane ravim, mille ostu Eesti Haigekassa paraku ei rahasta. Ravi maksab 5000 eurot kuus - 80 eurot tablett, kaks tabletti päevas. "Ühtlasi saime teada, et Eriku vähivorm ei ole mitte kuidagi seotud suitsetamisega. Kunagi ta natuke suitsetas, paadunud suitsetaja pole kunagi olnud. Asi olevat hoopis geenides või vales toitumises – kes teab. See toitumise jutt kõlab meile usutavalt," kirjutab Margit.

Erik alustas raviga, Margit alustas individuaalset uurimistööd - luges mehe haiguse kohta kõike, mida lugeda sai, tõlkis inglise keelest. Saadud info valguses ei tundunudki Eriku olukord enam nii lootusetu.

Esialgu lastele isa haigusest ei räägitud. "Mõtlesime, et vaatame, kuidas läheb. Mõned sõbrad ja kolleegid ning vanemad teadsid. Sellest esialgu piisas." Siis rääkis dr Padrik Erikule ja Margitile “Kingitud Elu” fondist ja soovitas teha taotluse. Vastus tuli positiivne! Nüüd kutsuti Erik oma haigusest rääkima televisiooni. Päev enne seda võeti ette jutuajamine vanema tütre Karmeliga. "Selliseid vestlusi rohkem ei taha, mitte kunagi," meenutab Margit. "Ütlesin Karmelile, et me teeme kõik selleks, et issi oleks palju aastaid meie kõrval. Muud ma lubada ei osanud. Rääkisime elust ja selle ebaõiglusest. Sellest, et keegi ei tea, mis meid ees ootab."

Tänu vähiravifondi suurele abile peab perekond nüüd isa elus püsimise eest igakuiselt välja käima 500 eurot, ülejäänu maksab fond. Ka 500 eurot kuus on suur summa - perel on eluasemelaen, vanem tütar on võistlussportlane. Sarnases olukorras on paljud tõsiselt haiged inimesed, sest mitmed raskete haiguste ravimid ei ole haigekassa poolt finantseeritavad - neid ei peeta riigile kulutõhusaks, kui ellujäämistõenäosus pole piisavalt suur. "Hinna ja kasu suhe on paigast ära," selgitab Eesti Haigekassa esindaja.

Eriku perekond saab hakkama, sest mees käib tööl edasi - pole päevagi töövõimetuslehel olnud, teenib palka, mille eest maksab ravi omaosaluse, ja maksab ka maksud, mille eest peetakse üleval haigekassat, mis teda ennast ei aita."Riik toetab soovahetusoperatsioone ja üüratud summad lähevad narkomaanidele ning alkohoolikutele, kes enamasti riigile maksudena midagi tagasi ei too. Aga inimene, kes on terve elu korralikult makse maksnud, ei saa abi. See on kurb," kirjutab Margit.

Naine lubab, et kui mõni erakond võtaks oma valmislubaduste sekka haruldaste haiguste ravimite haigekassa poolt finantseeritavaks muutmise, siis selle erakonna ta valiks. "Mida peaks Erik inimestele õpetama? Kas ta peaks hoiatama, et vaadake, et te jumala eest „valet“ vähivormi endale külge ei saa? Või et varuge raha „kehvadeks aegadeks“ – juhul, kui teie haigus ei osutu piisavalt kulutõhusaks, et siis oleksite valmis oma säästute kallale tormama?"

Jaanuarist hakati Eriku ravis pöörama rõhku toitumisele. "Usume, et toitumisel on tervise juures väga oluline roll. Erik sööb eelkõige puhast toitu, valmistan talle eraldi söögid ja menüüd." Kuid just see Xalkori nimeline kallis ravim on andnud kahe väikese lapse isale elu. "Proovid on korras. Näidud väga head. Vähki näha ei ole, kompuuter seda ei näita!" kirjutab Margit. "Erik tunneb end hästi. Jookseb peaaegu igal hommikul 7-10 kilomeetrit, sõidab jalgrattaga – enamasti 50-70 kilomeetrit. Ta käib tööl, on lastele suurepärane isa, minule maailma parim abikaasa."

 

Xalkori peab Erik ilmselt võtma oma elupäevade lõpuni. Margiti, Eriku, Karmeli ja Marioni peres on issi elul kindel hind - 60 000 eurot aastas. Seda hinda suudab perekond maksta ainult tänu heade inimeste, annetajate, toele:

Makse saaja: SA Hille Tänavsuu Vähiravifond Kingitud Elu

Swedbank: EE212200221059073061
SEB pank: EE211010220228917224
LHV pank: EE137700771001442514
Danske pank: EE133300332166860001
Nordea pank: EE591700017003638161

Selgitus: “Eriku raviks”


Kui tihti annetad Sina heategevuseks?