Tee iga päev häid valikud oma rindade tervise heaks

Tee iga päev häid valikud oma rindade tervise heaks

15. Oct 2015, 15:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Täna, 15. oktoobril peetakse Euroopas Rinna Tervise Päeva. Juba kaheksandat korda toimuva teavituskampaaniaga soovitakse tütarlastele ja naistele meelde tuletada tervislike eluviiside tähtsust rinnavähi ennetamise seisukohast ning tutvustada rinnavähi varajase avastamise võimalusi.

Sel aastal on Rinna Tervise Päeva moto „Tee iga päev häid valikuid oma rindade tervise heaks“. Olles füüsiliselt aktiivne, säilitades normaalset kehakaalu ja toitudes tervislikult on võimalus oluliselt vähendada rinnavähi tekke riski, edastab Eesti Vähiliit.

IARC (Agency for Research on Cancer) andmeil on 25-33% rinnavähi juhtudest põhjustatud liigsest kehakaalust ja mitteaktiivsest eluviisist. Viimased uuringud näitavad, et ülekaalu vältides väheneb menopausijärgne rinnavähi tekkerisk. Täiskasvanud naine peaks säilitama kehamassiindeksi (BMI) vahemikus 18,5 – 24,9.

Väga oluline on, et naised hooliksid oma tervisest – külastaksid regulaarselt günekoloogi ja perearsti ning kontrolliksid ise oma rindu. Rindade enesevaatlust tuleks teostada kord kuus.

Rinnavähk on paljudes maailma riikides kõige sagedamini esinev pahaloomuline kasvaja naistel. 

Mammograafia - kasulik või mitte?

Rinna Tervise Päeva teavituskampaania info kohaselt on uuringud näidanud, et 50-69-aastastel naistel, kes osalevad mammograafia sõeluuringutes, väheneb rinnavähki suremuse risk umbes 35 protsendi võrra. Ka ennast terveks pidavad naised peavad uuringutel käima, sest rinnavähk ei anna endast varajases staadiumis märku, kuid varajane avastamine on elupäästev, toonitatakse kampaanias. 

Skeptikud aga kasutavad tänast päeva, et tutvustada oma seisukohta: rinnavähikuu kampaania peamine vedaja farmaatsiaettevõte AstraZeneca, mis toodab mitmeid selle vähi vormi raviks kasutatavaid ravimeid, teenib kasumit rinnavähi suurest esinemisprotsendist ja propageerib mammograafiauuringut, vahendavad Telegram ja Delfi.

Mammograafiauuringu turvalisus on tõepoolest kahtluse alla seatud. Artikkel mammograafia kahjulikkusest avaldati septembris teadusajakirjas Journal of the Royal Society of Medicine. Artiklis kirjutatakse, et skriining ei pikenda tegelikult naiste eluiga, kuid suurendab masektoomiate esinemist ja ülediagnoosimist ning toob seega kaasa ka muud teisejärgulist kahju. 

Artiklis toodud seisukoha kasuks räägib ka asjaolu, et kuigi Eestis on võetud kasutusele rinnavähi sõeluuring, siis haiguse esinemissagedus ei ole langenud, vaid kasvanud. Vähiliidu andmeil diagnoositakse Eestis aastas üle 726 uue rinnavähijuhu. See tähendab, et 100 000 elaniku kohta avastatakse 69 juhtu. Viimastel aastatel on uute juhtude arv tõusnud umbes 10 protsendi võrra.


Keda uskuda mammograafia osas, on igaühe enda otsus, kuid tervislike eluviisidega vähist hoidumine ja kodus oma rindade kontrollimine on igal juhul ohutud ja kasulikud, seega kontrolli Sinagi täna oma rindu!

Eesti Vähiliit soovitab naistel salvestada iPhone'i ja Androidi nutitelefonidele ka eestikeelne tasuta rakendus põhjalike juhenditega enesevaatluse sooritamiseks. Rakendus on leitav SIIN