Spinner - abivahend, mitte väikelapse mänguasi

Spinner - abivahend, mitte väikelapse mänguasi

03. Oct 2017, 11:14 Emmede Klubi Emmede Klubi

Spinner ehk näpuvurr. Foto: Wikipedia


Mis on 2017. aasta populaarseim mänguasi? Muidugi spinner - täiskasvanu peopesa suurune tugev metallist ja plastikust kolme tiivaga keerlev näpuvurr. Kuid kas tead, et spinner on tegelikult mõeldud täiskasvanutele, noortele ja suurematele lastele vaimsete häirete leevendamiseks, mitte väikestele lastele mängimiseks?

Spinneri esialgne idee on sarnane stressipalli omale - sõrmede vahel vurri keerutamine aitab rahuneda ja keskenduda inimestel, kes kannatavad stressi, ärevuse, autismi, aktiivsus- ja tähelepanuhäire vms all.

Kuigi teadusuuringud ei ole vurrikeerutamise kasu veel uurinud ega tõestanud, on paljud inimesed kinnitanud, et spinneri keerutamine tõesti aitab neil ärevust maandada ja keskenduda. USA-s on koole, kus spinneri kasutamine on keelatud, sest nendega mängimine segas õppetööd, aga ka koole, kus õpilastel on lubatud omaette vaikselt spinnerit keerutada, sest see soodustab keskendumist.

Näpuvurrid ei ole loodud väikelapsele mänguasjaks. Tihti on ka vurri pakendile kirjutatud, et see sobib alates kolmandast või kuuendast eluaastast. Spinnereid on mitut sorti. Mõnikord on vurri tiibades avad, teinekord mitte. Ohutumad on lastele need spinnerid, milles avad puuduvad. Ka siis võib spinner aga väikeste osade tõttu pisematele lastele sobimatu olla.

Facebookis ringleb pilt, mis hoiatab täiskasvanutele mõeldud avadega spinneri väikelapsele mängida andmise eest:

Varasemalt on avalikkuse ette jõudnud ka üheksa aastase poisi juhtum, kes jõudis erakorralise meditsiini osakonda peenise külge kinni jäänud näpuvurriga.

(Allikad: Wikipedia, Facebook)


Milline on Sinu pere kogemus: kas näpuvurr aitab leevendada stressi ja ärevust, rahuneda ning keskenduda?