Saaremaal ja Võrus sulgeti koolid, ettevaatusabinõusid tasub tõsiselt võtta kõigil

Saaremaal ja Võrus sulgeti koolid, ettevaatusabinõusid tasub tõsiselt võtta kõigil

12. Mar 2020, 13:13 Emmede Klubi Emmede Klubi

Tänaseks on koroonaviirus kuulutatud Maailma Tervishoiuorganisatsiooni poolt pandeemiaks ja pole enam alust võrrelda viirust tavalise gripiga, võtta kergelt või naeruvääristada ettevaatusabinõusid. 

Kriitikute hoiatustest hoolimata peeti märtsi alguses Saaremaal võrkpallimängu meeskonnaga Itaaliast. Kusjuures ajaleht Meie Maa võttis nõuks hoiatajaid oma veergudel naeruvääristada, kirjutades: "Sportlastel seda ohtu küll ei tohiks olla. Pisike võõramaine viirus peab kõigepealt platsi lagedaks lööma ja siis alles saab ta eluõiguse". Nüüd ongi Eesti võrkpallimeeskonna juhil ja sündmusel viibinud ajakirjanikul diagnoositud koroonaviirus ning Meie Maa artikkel veebist kustutatud. Saaremaa vald otsustas koolid vähemalt nädala lõpuni sulgeda. Lasteaiad on avatud. Kohalike sõnul kahtlustatakse koroonaviirust päris paljudel inimestel, ka kahel kooliõpilasel. Jüri Ratas nentis täna riigikogu ees, et kui saaksime aja keerata tagasi, siis teeksime kõik, et seda Itaalia-Saaremaa võistkonadade mängu poleks olnud - see on väga tõsine, valus õppetund.

Täna selgud, et koroonaviirus on jõudnud ka Võrru. Seoses COVID-19 koroonaviiruse tuvastamise ja selle leviku tõkestamisega võttis Võru linnavalitsus konsulteerides haridus- ja teadusministeeriumi esindajaga täna vastu otsuse sulgeda ajutiselt kõik lasteaiad ja viia kaugõppele koolid. Samuti sulgeti muusikakool, kunstikool, spordikool, spordikeskus, raamatukogu, kultuurimaja, pensionäride päevakeskus ja noortekeskus. Üks kool on suletud Tallinnas, üks Viljandis. 

Koolid on suletud ka näiteks Poolas ja Taanis. USA sulges piiri Euroopaga (va Suurbritannia) - kuu aega ei pääse läbi ei inimesed ega kaubad. 

Koroonaviiruse epideemiaga hästi hakkama saanud riikidest nimetatakse näiteks Taiwani, kes võtsid radikaalsed meetmed viiruse tõkestamiseks kasutusele juba ennetavalt. Need on paljuski riigid, kellel on varasem kogemus sarnase epideemia, SARSi või MERSiga. Seevastu Itaalia eksperdid on tunnistanud, et epideemia ennetamisel jäädi tegutsemisega hiljaks ja nüüd on suur oht tervishoiusüsteemi kokkukukkumiseks (ei jagu raviraha, arste, haiglakohti, ravimeid, seadmeid). 

Samuti on tänaseks avalikkusele selge, et koroona on viroloogiliselt täiesti erinev gripiviirusest ja me ei tea, et neil haigustel oleks muud sarnast, kui esmased sümptomid. Küsimused nagu kuidas mõjutab praegu leviv koroonaviirus kopsualveoole, tekitab fibroosi, kui suur see mõju on, kui kauaks mõju püsima jääb, kas koroonat põdenud inimeste kopsukahjustused toovad tervisemuresid veel aastaid ja kui tõsised need on, mis on selle mõju tervishoiusüsteemile, kas noortele ei mõju koroona võrdselt või noored lihtsalt kogevad esialgseid sümptomeid kergemalt ja surevad hiljem, on täna veel vastuseta. Küll aga on tänaseks teada, et koroona levib jõudsamalt ja suremus haigusesse on suurem kui gripi puhul.

Eesti valitsus saab hetkel ainult soovitada reisima mitte minna, rahvakogunemistest hoiduda, suurüritusi ära jätta, asutusi sulgeda. Selleks, et pelgalt soovituste asemel käske ja keelde jagada, tuleks enne riigis välja kuulutada eriolukord. Kas ja millal Eesti peaks välja kuulutama eriolukorra, arutab valitsus jooksvalt, sh täna kell 14 algaval istungil. 

Välisministeerium soovitab ära jätta kõik välisreisid, eriti vältimatud reisid ehk puhkusreisid. Eriti tungivalt soovitab ministeerium mitte reisida Hiina Rahvavabariiki, Itaaliasse, Iraani, Lõuna-Koreasse, Saksamaale, Prantsusmaale, Austriasse, Hispaaniasse, Jaapanisse, Singapuri, Egiptusesse ning riiki sisenemise piirangute tõttu USAsse ja Iisraeli.

Praegune kogemus näitab, et koroonaviirusesse nakatunute arv kahekordistub iga nelja päeva järel. See on kehtinud ka Eestis - hetkel on meil registreeritud 17 nakatunud. 

Arstid ja teadlased on täheldanud, et koroonaviirus levib kõige paremini 8-9 kraadi juures ja hävib 26-27 kraadi juures, sh ei kannata koroona päikest. Sellest tulenevalt võib koroonaepideemia kulgeda põhjamaades raskemini kui lõunamaades. 

Reaalajas statistika COVID-19 pandeemia kohta: https://www.worldometers.info/coronavirus/

Põhjalik ülevaade olukorra tõsidusest: https://medium.com/@tomaspueyo/coronavirus-act-today-or-people-will-die-f4d3d9cd99ca

Graafik koroonaviiruse riskikõvera tasandamisest: 

Oma pere ja kogukonna kaitseks soovitab Emmede Klubi kõigil:

  • Jääda rahulikuks, sest stress ja paanika ei aita kedagi, kuid hoida end uudistega kursis. 
  • Jätta ära või lükata edasi välisreisid.
  • Püsida tõbisena kindlasti kodus.
  • Olenevalt elukohast loobuda ajutistelt suurüritustel osalemisest, vähendada asjatut avalikes kohtades viibimist (nt kinokülastused, kohvikuskäigud, sõidud ühistranspordiga).
  • Võimalusel töötada või pidada kohtumisi-koosolekuid kodukontorist interneti vahendusel. 
  • Jälgida, et kogukonnas (lasteaias, kohvikus, huviringis, koolis, tööl) ei osaleks lapsi või täiskasvanuid, kes on naasenud riskipiirkonnast ja peaksid olema 14-päevases karantiinis.