Mida teha, kui puruneb ohtlikku elavhõbedat sisaldav termomeeter?

Mida teha, kui puruneb ohtlikku elavhõbedat sisaldav termomeeter?

12. Mar 2018, 10:24 Emmede Klubi Emmede Klubi

Sel aastal on terviseameti mürgistusteabe infoliinile 16 662 korduvalt helistatud seoses tervisele ohtlikku elavhõbedat sisaldavate kraadiklaaside purunemisega. Terviseamet annab nõu, mida teha, kui elavhõbedatermomeeter kodus katki läheb. 

Praegu elavhõbedat sisaldavaid kraadiklaase enam ei müüda. Apteekides müüdavad keskkonnasõbralikud geratherm-termomeetrid sisaldavad galinsta-nimelist metallisegu, mis koosneb galliumist, indiumist ja tinast. Sellises koguses on termomeetris sisalduv galinsta-metallisegu inimesele ohutu. Purunemisel ohtlikud elavhõbedatermomeetrid on kasutusel peredes, kus need on vanast ajast alles jäänud. 

Kui inimene pole kindel purunenud termomeetri tüübis, on abiks teadmine, et elavhõbe moodustab alati veeremisvõimelised kuulikesed, galistanist tekib pinnale metallivärvi plekk.

Elavhõbedaaurud põhjustavad hingamisteedesse sattudes ja seal imendudes tõsist mürgistust. 

Terviseameti mürgistusteabekeskuse õde-konsultant Ruth Kastanje sõnul valmistab mürgistusteabe infoliinile helistajatele enim muret see, kuidas käidelda katkisest termomeetrist põrandale välja valgunud metallilist elavhõbedat. „Mürgistuse teket saab vältida ruumi õhutamise, elavhõbeda kokku korjamise ning selle sulgemisega kinnisesse purki, pudelisse või kindlalt suletavasse grip-kotti,“ ütles Kastanje. 

Kindlasti tuleb vältida elavhõbeda kokkukoristamata jätmist ja sooja ruumi või soojale pinnasele jätmist. Põrandal olev elavhõbe hakkab õhuga kokkupuutel aurustuma ning võib väikeses soojas ning ventilatsioonita ruumis saavutada toksilise kontsentratsiooni. Seega tuleks elavhõbeda aurustumise takistamiseks välja lülitada põrandaküte, sisse lülitada ventilatsioon ja avada aknad.

Elavhõbeda aur on õhust raskem, mistõttu on lapsed võrreldes täiskasvanutega kaitsetumas olukorras, kuna nende hingamistsoon asetseb maapinnale lähemal. Seetõttu ei tohiks lubada lapsi purunenud elavhõbedaga saastunud tuppa. 

Kindlasti tuleb hoiduda elavhõbeda kokku korjamisest tolmuimejaga, sest nii pihustub  aurustunud elavhõbe tolmuimejasse ja kandub sealt pikema aja jooksul väljalaskeava kaudu ruumiõhku laiali. 

Nahaga kokkupuutel, aga ka allaneelamisel on termomeetris sisalduv elavhõbe suhteliselt ohutu – kogusest imendub vaid 0,01%, mis tervisekahjustust ei põhjusta. Imendumist võib suurendada soolekäärudesse pidama jäämine. Kui on kahtlus, et laps on kogu termomeetris sisalduva elavhõbeda alla neelanud, tuleks olukorra hindamiseks teha röntgenpilt.

Häid nippe elavhõbeda kokkukorjamiseks

Vaja läheb:

 • Kaanega purki või pudelit või kindlalt sulguvaid grip-kotte
 • Paberrätikuid
 • Silmatilkade pipetti
 • Toruteipi või habemeajamisvahtu ja väikest pintslit
 • Taskulampi
Tee  nii: 
 • Esmalt korja kokku klaasikillud ja aseta kogumisnõusse. Need tuleb viia ohtlike jäätmete kogumiskohta.
 • Korja paberiserva (või pipeti) abil kokku nähtavad elavhõbedakuulid. Elavhõbe ei imendu läbi naha, seega on ohutu, kui elavhõbe satub koristamise käigus nahale. Elavhõbeda kuulid on äärmiselt kergesti liikuvad ning elavhõbeda kuulikesi on leitud erinevatest ruumides väga laial pinnal. Seega on oluline tähelepanelik kontroll.
 • Kõikide elavhõbedakuulikeste kokkukorjamiseks võib kasutada hämaras või täiesti pimedas ruumis taskulambi valgust (elavhõbe on valgusvihus nähtav). 
 • Väga väikeste kuulikeste kokkukorjamiseks võib kasutada pintslile pihustatud habemeajamisvahtu või toruteipi, sest nendega ettevaatlikult üle põranda tõmmates või patsutades jäävad kuulikesed töövahendi külge kinni. Pintslit saab vahu sees olevate elavhõbedakuulikestega koristamise ajal puhastada paberrätikusse.
 • Oluline on pärast edukat elavhõbeda kokkukorjamist tube vähemalt 24 tundi tuulutada. 
 • Kogu kokkukorjatud elavhõbe ja kõik kasutatud töövahendid tuleb kindlalt sulgeda plastikkotti või osaliselt veega täidetud ja korgiga suletavasse pudelisse või purki ning viia lähimasse ohtlike jäätmete kogumiskohta.

Kas Sina oled kasutanud või kasutad elavhõbedatermomeetrit? Kuidas oled toiminud sellise kraadiklaasi purunemise korral?